Sabiedrība

Meklē iespējas audžuvecākiem rūpes par bērnu ieskaitīt darba stāžā0

Foto – LETA

Saeimas komisija aicina Labklājības ministriju (LM) veikt aprēķinus par nepieciešamajiem valsts budžeta līdzekļiem, lai audžuvecākiem bērnu audzināšanu pielīdzinātu nodarbinātības periodam, no valsts budžeta veicot par viņiem sociālās apdrošināšanas iemaksas, aģentūra BNS trešdien uzzināja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā.

Deputāti līdz 20.maijam arī uzdeva LM apkopot informāciju par bērnu alternatīvo aprūpi ārvalstīs.

Komisijā jau iepriekš diskutēts par samilzušo problēmu saistībā ar bērnu ievietošanu bērnunamos tā vietā, lai meklētu aizbildņus vai audžuģimenes un citas alternatīvas aprūpes formas.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš norādīja, ka ierēdņi nespējot piedāvāt “ceļa karti būtiskām izmaiņām”, kas ļautu jau tuvākajā laikā radikāli mainīt sistēmu, lai vairumam valsts aprūpē esošo bērnu nodrošinātu iespēju uzaugt ģimeniskā vidē.

Barča arī sacīja, ka viena bērna aprūpei institūcijās valsts tērē līdz pat piecsimt latiem, bet atbalsts audžuģimenēm un aizbildņiem nesasniedz pat simts.

Jau vēstīts, ka nevalstiskās organizācijas kā īpaši lielu problēmu akcentē bērnu līdz triju gadu vecumam aprūpi bērnunamos, norādot, ka tieši šajā vecumposmā bērnunama vide visnegatīvāk ietekmē bērna attīstību. LM jau pērnā gada augustā informēja, ka strādājot pie izmaiņām Sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu likumā, lai pašvaldībām būtu aktīvāk bērniem jāmeklē aizbildņi un audžuģimenes, proti, liedzot bērnus vecumā līdz diviem gadiem ievietot bērnunamos ilgāk par pusgadu.

2011.gada pārskats par bērnu  stāvokli Latvijā liecina, ka audžuģimenēs dzīvo 1099 bērni, aizbildnībā – 5203, bet bērnunamos mīt 1799 bērni.

LA.lv