Spain’s King Felipe VI (L) shakes hands with Spanish Socialist Party (PSOE) leader Pedro Sanchez at the Zarzuela Palace in Madrid on February 1, 2016. Spain’s King Felipe VI began today a a second session of meetings with party leaders in a bid to break a political impasse over the formation of a new government following an inconclusive election on December 2015.
Spain’s King Felipe VI (L) shakes hands with Spanish Socialist Party (PSOE) leader Pedro Sanchez at the Zarzuela Palace in Madrid on February 1, 2016. Spain’s King Felipe VI began today a a second session of meetings with party leaders in a bid to break a political impasse over the formation of a new government following an inconclusive election on December 2015.
Foto – AFP/LETA

Spānijas karalis uztic valdības veidošanu sociālistiem 0

Lai gan Spānijas karalis Felipe VI valdības veidošanu uzticējis sociālistu līderim Pedro Sančesam, viņa izredzes izveidot koalīciju ir niecīgas.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Sančess norādījis, ka pieņēmis karaļa piedāvājumu uzsākt koalīcijas sarunas, jo viņš vēloties rast izeju no politiskā strupceļa, lai izvairītos no nepieciešamības tuvāko mēnešu laikā rīkot jaunas vēlēšanas. Spānija dzīvo bez pilnībā rīcībspējīgas valdības kopš 20. decembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām, un līdzšinējās sarunas par jauna kabineta veidošanu bijušas neveiksmīgas.

Pēc pirmās sarunu kārtas karalis valdības veidošanu uzticēja līdzšinējam premjerministram Marjano Rahojam, jo viņa pārstāvētā konservatīvā Tautas partija (PP) vēlēšanās ieguva visvairāk balsu. Taču PP vēlēšanās zaudēja absolūto vairākumu, izcīnot tikai 123 no 350 deputātu vietām, un, trūkstot citu partiju atbalstam, Rahoja kabinetam nebija cerību izturēt parlamenta uzticības balsojumu. Otrdien Rahojs karalim atkārtoti apstiprināja, ka viņam joprojām nav vairākuma likumdevēju sapulcē, tāpēc Felipe atkārtoti viņu vairs neizraudzīja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sančess paziņojis, ka sāks sarunas ar visām partijām, taču sociālistu līderis atkārtoti norādīja, ka aktīvi nemēģinās iegūt to partiju atbalstu, kas pieļauj Katalonijas neatkarību. “Sociālistu partija ir pieņēmusi izaicinājumu, lai Spānijai un tās pilsoņiem vairāk nekā 40 dienas pēc vēlēšanām būtu valdība, kas [valsti] pārvalda ar dialoga palīdzību un visu labā,” pēc nosaukšanas premjera amatam teica Sančess. “Šis ir jauns politiskais laikmets, parlamentā esot vairāk nekā divām partijām, ar jaunu dinamiku, jaunām problēmām un jauniem risinājumiem.”

Tomēr nevēlēšanās veidot koalīciju ar PP un vairāku ietekmīgu sociālistu līderu iebildumi pret sadarbību ar kreiso ekstrēmistu partiju “Podemos” (“Mēs varam”) vai ar reģionālajām partijām mazina izredzes, ka Sančesam varētu izdoties izveidot valdību. Teorētiski sociālisti varētu nodrošināt vairākumu, piekrītot sadarbībai ar “Podemos” un citām kreisajām vai reģionālajām partijām, taču starp sociālistiem un kreisajiem ekstrēmistiem pastāv nopietnas domstarpības vairākos svarīgos jautājumos, tostarp par iespējamo neatkarības referenduma rīkošanu Katalonijā.

Ņemot vērā līdz šim nepieredzēto parlamenta sašķeltību, nepieciešams panākt, lai valdības programmu atbalstītu vismaz četras partijas, bet vairākas citas uzticības balsojumā vismaz atturētos. Tāpēc Sančesu sagaida ļoti smagas un ilgstošas sarunas. Viņš jau paziņojis, ka būs nepieciešams vismaz mēnesis, pirms sociālisti būs gatavi uzticības balsojumam parlamentā.

“Podemos” un otrs jaunpienācējs parlamentā – centriskā partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”) – paziņoja, ka ir gatavas sarunām par iespējamo vienošanos ar sociālistiem, lai gan nevienai no tām atsevišķi nav pietiekami daudz balsu, lai nodrošinātu parlamentāro vairākumu. Tomēr “Ciudadanos” līderis Alberts Rivera paziņoja, ka ir gatavs sniegt roku Sančesam, lai atvērtu “aizraujošu jaunu nodaļu” Spānijas politikā.

“Podemos” vadītājs Pablo Iglesiass norādīja, ka sociālistiem ir tikai divas iespējas. “Viena ir “lielā koalīcija”, kas paredz vienošanos ar PP un “Ciudadanos”, bet otra ir izvēle ar mums un [bijušo komunistu] partiju “Apvienotie kreisie”,” uzsvēra Iglesiass.

Saskaņā ar Spānijas konstitūciju valdības veidošanai atvēlēto divu mēnešu atskaite sākas no brīža, kad parlamentā noticis pirmais uzticības balsojums. Ja divi mēneši paiet, bet valdību joprojām nav izdevies izveidot, tiek izsludinātas ārkārtas vēlēšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.