×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
17. maijs, 2016
Drukāt

Meklē kaites, lai kļūtu par invalīdiem (48)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto

Astoņu gadu laikā invalīdu skaits Latvijā audzis par 32%. Vēl 2008. gadā Latvijā bija reģistrētas 131 524 personas ar invaliditāti, toties 2015. gadā – jau 174 060. Turklāt jāņem vērā, ka iedzīvotāju skaits šajos gados pastāvīgi samazinājies.

Šobrīd jau gandrīz katrs vienpadsmitais jeb 8,85% Latvijas iedzīvotāju ir invalīdi (pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada 1. aprīlī kopējais iedzīvotāju skaits Latvijā bija 1 967 200). Izdevumi invaliditātes pensijām laikā no 2008. līdz 2014. gadam auguši gandrīz par 25 miljoniem eiro – no 116,6 līdz 141,2 miljoniem. Summa invaliditātes pabalstiem četros gados gandrīz dubultojusies – no 12,6 miljoniem eiro 2012. gadā līdz 22 miljoniem, kas izmaksāti pērn.

Pēdējos gados visvairāk invalīdu kļuvis tieši pensionāru vidū, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati. I grupas invalīdu, kuri saņem vecuma pensiju, skaits trīskāršojies. Cilvēki nevis biežāk kļūst par invalīdiem, bet gan aktīvāk cenšas invaliditāti nokārtot, vērtē Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītājs Andris Zīverts. “Dažādas visai nopietnas vainas ar gadiem ir vairumam cilvēku, un ekonomiskā situācija acīmredzot rada nepieciešamību pēc papildu atbalsta. Ikdienas pieredze liecina, ka tieši pensionāri ļoti aktīvi izmanto savas tiesības un valsts piedāvātos atvieglojumus, ko var iegūt, nokārtojot invaliditāti,” teic Zīverts. Lai gan vecuma pensiju saņēmēji invaliditātes pabalstu un pensiju saņemt nevar, taču, nokārtojot invaliditāti, pensionāri var palielināt savu pensiju, jo tiek pie nodokļu atvieglojumiem, kā arī var izmantot bezmaksas transportu utml.

Tam, ka invalīdu skaita pieauguma pamatā ir sociālekonomiska, nevis medicīniska rakstura skaidrojums, piekrīt arī VDEĀVK ārsts eksperts Edvīns Vasaraudzis. Viņš novērojis, ka kopš ekonomiskās krīzes invaliditāti vairāk vēlas iegūt cilvēki pirmspensijas vecumā, kad palikuši bez darba, tāpat arī pensionāri, kas vēlas izmantot invalīdiem piekrītošus atvieglojumus. “Mūsdienās, piemēram, ļoti daudziem ir diezgan nopietnas hroniskas muguras problēmas. Kamēr ir darbs, cilvēki strādā, ar tām sadzīvo un par invaliditāti nemaz nedomā. Taču, iestājoties bezdarbam un finansiālām grūtībām, nolemj, ka invaliditāte tomēr nepieciešama,” stāsta ārsts.

Plašāk lasiet 17. maija “Latvijas Avīzē” vai E-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (48)

 1. ja jau cilvēka veselības stāvoklis neatbilst personai ar invaliditāti, tad jau var meklēt šo iespēju , cik grib. ja vien tas nav smalks mājiens, ka komisiju mēģina uzpirkt…
  Varbūt būtu jārunā par to ka iedzīvotāji neraugoties uz slikto veselību, strādā cik ilgi vien var, jo ja strādā, tad nespēj segt pat īslaicīgu ārstēšanos, neriskējot zaudēt dzīvesvietu vai darbu. un kad jau nespēj vairs strādāt, jāizdzīvo trīs mēneši, kļūsti par trūcīgo, un baudi visu, ko nevarēji, kad strādāji- pavadi laiku ar savējiem, saņem medicīnisko palīdzību vai nodarbojies ar ko vēlie bet tikai lai tie nebūtu papildus ienākumi naudā. tad saāksies atkal riņkā dancis, kad izdzīsi sevi kā darba zirgu pirms nošaušanas….

 2. Atklāti sakot, jābrīnās, ka pie tādas veselības aprūpes sistēmas kāda ir Latvijā, invalīdu ir tik maz. Bet patiesība ir tāda, ka invaliditāti nemaz tik viegli nepiešķir.

 3. Samazināt IIN visiem 1000 Latvijas miljonāriem un maksāt vēl pabalstus invalīdiem!

 4. Tajā pat laikā Atbildēt

  Ierēdņu skaita pieaugumu,algas griestu atcelšanu daudzajiem padomniekiem,atalgojuma divkāršošanu valsts uzņēmumu valdēm un trekno gadu padomju atjaunošanu valsts uzņēmumos šajos pat astoņos gados,izliekamies neredzam?

 5. Pagaidiet vien..beeglji pa iistam paraadiis kaa jaameklee un kaa jaatrod kaites, lai sanjemtu invaliditaati..tad vinjiem maksaas muusu valsts un nekurnees…un arii sociaalos pabalstus maksaas un nekurnees, pareizaak sakot jau maksaa un nekurn…un ne jau vienam vai diviem…ljoti daudziem…tad viss ir OK? Bet pret saveejiem var iztureeties nievaajoshi..nozeelojami..

 6. 1GR. INVALĪDS ar 120 eur. pensiju!!! Atbildēt

  NODROŠINIET KAUT VAI UZ PUSI TIK NORMĀLUS DZĪVES APSTĀKĻUS, KĀ CITĀS EIROPAS VALSTĪS UN NEVIS APVAINOJIET TOS VISUS, KURUS JŪS PAŠI DZENIET POSTĀ, VALDĪBAS KUNGI!!! PAŠIEM JAU VAIGI ĻUM VIEN!!!

 7. Anna arii atrada kaiti

 8. Hm, dīvaini – meklē kaites, lai kļūtu par invalīdiem! Bet, ja šo invaliditāti piešķir, tātad kaite patiesi eksistē, bet, ja kaite neeksistē, tad kā var saņemt invaliditāti?
  Manai māsai 3.grupa – lielāku nedod, kaut pastrādāt viņa nevar vispār. I ko darīt? Manai mammai neciešamas muguras sāpes, operēt nevarot, visi ārsti atsakās, esot riskanti, dzīvo tikai uz zālēm, arī tās nepalīdz, grupu nedod. I ko darīt? Man morālas ciešanas – mana alga nav tik liela, lai es varētu nopietni palīdzēt materiāli, varu tikai kādas zāles nopirkt, bet viņam taču jāēd, par dzīvokli jāmaksā…Citu radinieku nav. Bezieja drausmīga! Manai mammai darba stāžs 43 gadi!

 9. trukst vardu par stulbajiem latvijas likumiem berns kurs ir dauna slimnieks pec 18 gadiem māte 3.menesi nevar sanemt pabalstu,japariet visas instances gan pasai vai nav dulla palikusi gan bernam.pilnigs sviests,lai bagatie paskatas savas kabatas,kur pilseta dzivojot var nopelnit miljonus,ne jaU MES rengedaji kur piena litrs masa 13 centi.

 10. Ēdušais izsalkušo nekad nesapratīs! Tas ir par Dr.Vasaraudzi

 11. Adris Zīverts varētu ierosināt tādu opciju, kā ” morālie invalīdi”, un pats varētu to izmantot! Un dzīvot no tādas pensijas, kāda ir man.

  Tas, ka šis raksts mani morāli pazemo, ir maigi teikts…

  Inguna, 2.gr invalīde.

 12. nu, morāli kropļi

 13. Gan jau,gan ari saeimas garigie kropji savu tiesu sanjems,par izveidoto sisteemu un cilveku izsmieshanu,par slimibu “mekleshanu”.

 14. “iestājoties bezdarbam un finansiālām grūtībām, nolemj, ka invaliditāte tomēr nepieciešama” – un kādu alternatīvu labi barotie varturi iesaka pusdzīvam pirmspensijas ļautiņam – dzīvi zem tilta vai ziepainu šlipsi?

 15. Arī šeit tiek dzēsti tie komentāri,kuri nepatīk. Vismaz viens mans ir izdzēsts,vai nu esmu tik jau nevesela,ka neprotu atrast. Tas bija par to,ka invalīdiem gandrīz katru gadu jāatrāda,vai noņemtā kāja nav izaugusi no jauna. Piedodiet ,ka tik ironiski,bet tāda ir tā dzīves patiesība.

 16. Ja vel visus šos gadus par fantastisku naudu nebūtu jāuztur tie 100 prāta invalīdi!

 17. Šo astoņu gadu laikā ir par 32% pieaudzis ne tikai invalīdu skaits! Par 64% (vidēji)ir palielinājušās arī pārtikas produktu,zāļu un medicīnisko pakalpojumu cenas!!! Jo,ja runājam,piemēram,par kodolmagnētisko rezonansi,tad šeit cenas ir pat trīskāršojušās! Nezināmu iemeslu dēļ ir,piemēram,dubultojušās pat ledusskapju un humpalu (neskatoties uz milzīgo konkurenci) cenas! Minimālā alga ir paaugstināta vairākkārt.Vai dubultojusies ir minimālā pensija? Nerunājot jau par atraitņu pensijām,kuras tiek maksātas gan Igaunijā,gan Lietuvā.

 18. Komunistu laikos invalīdiem bija iespēja nopelnīt,par sargiem piemēram iestādēs:),pusslodzes.Kas ir tagad,nevienam nevajadzīgi, cilvēki.

 19. Domāju, ka invalīdu skaita pieaugums ir nekvalitatīva traumu ārstēšana ( pa valsts līdzekļiem), bet maksas pakalpojumi lielākai daļai nav pieejami. Ko traumas gadījumā dara ģimenes ārsts- sūta pie speciālista. Ko dara speciālists -operē. Kam jādomā pa rezultātu? Pacientam, bet viņam nav to līdzekļu , lai SAVLAICĪGI IZDARĪTU VISAS NEPIECIEŠAMĀS ārsta noteiktās rekomendācijas. Un tad jau arī tiem ķirurgiem mēdz noiet greizi savās darbībās, bet kas ir noticis, tas jau ir noticis. Varbūt, ka tā arī rodas tie invalīdi. Ja ir pietiekami naudiņa, tad jau arī tās nepieciešamās lietas, protams, kvalitatīvas kā protēzes un citas…… var uzlabot cilvēka funkcijas. Protams tikai kvalitatīvas…………..

 20. Šeit pilnībā atklājas valdošās kliķes naids pret nelaimē nonākušiem cilvēkiem.Esmu izbaudījis šo pārcilvēku varas apmigloto stulbumu.Viņi nespēj reāli apjēgt pat medicīniskos slēdzienus un klaji ņirdz par sāpēm,kas cilvēkiem jācieš.Sevišķi jūtams naids pret pensionētiem darba invalīdiem ar neredzamo invaliditāti,kuri nevar savas mokas izņemt un nolikt šo labi baroto necilvēku priekšā.

  • Kaut jūs izputētu ,ar savu dmagoģiju! DEĀK vairs nav ne kauna ne goda! Ņirgājas tur par slimiem cilvēkiem,prasa izmeklējumus kas maksā nesamērīgu naudu priekš pensionāra un invalīda.Tagad dod rekomendācijas kuras pat bagāts cilvēks nevar izpildīt,jo patreiz uz izmeklēšanām pie ārstiem kvotas ir sen beigušās un pat par bargu naudu nākas vēžiniekiem gaidīt uz steidzamām operācijām! Tīrais murgs kas notiek medicīnā! Un tad vēl šādi laba barojuma dakterīši pazemo ar neārstējamām diagnozēm slimus cilvēkus saucot tos par blēžiem?!!!

 21. Lai samazinātu iedzīvotāju invaliditāti,Eiropas Savienības paraugvalstij ar straujāko Eiropas Savienībā ekonomikas attīstību,kura ir spējīga sniegt ilggadīgu finansiālu palīdzību pat Āfrikas,Klusā okeāna un Karību jūras valstīm ĀKK) un uzņemt bēgļus no Āfrikas un Āzijas,ir jāievieš beidzot eiropejiska nodokļu sistēma-ar ienākuma nodokli pēc maksātspējas un neapliekamo minimumu-ne mazāku par iztikas minimumu,diferencētu kapitāla pieauguma nodokli,samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi nepieciešamākajiem pārtikas produktiem,obligāto veselības apdrošināšanu un iztikas minimumam atbilstošu minimālo pensiju,kas nodrošinātu pensionāriem pietiekamu uzturu un šajā vecumā ikdienā nepieciešamos medikamentus,kuru cenas pieaug ar katru mēnesi un ir pat augstākas kā citās ES valstīs. Jāvēršas ir nevis pret pensionāriem un invalīdiem-sākot jau no pensiju apcirpšanas,garantētā iztikas minimuma samazināšanas,iztikas minimuma aprēķināšanas atcelšanas un sociālā budžeta miljarda latu novirzīšanas citiem mērķiem,bet gan drīzāk pret nemitīgu padomju un ierēdņu skaita palielināšanu ministrijās.

 22. Lai dabutu invaliditati ir jadod ” kukulis” , un Taa “saucamo” arstu komisijas attieksme ir tik riebiga un nievajosha …bet dzivee viss naak atpakal,ari bgatie raud….

 23. …,,Tam, ka invalīdu skaita pieauguma pamatā ir sociālekonomiska, nevis medicīniska rakstura skaidrojums, piekrīt arī VDEĀVK ārsts eksperts Edvīns Vasaraudzis.”Invalīdu pensijas ir tik mazas, ka par kaut kādu izdevīgumu nevar būt ne runas. Invalīdu skaits palielinās, jo arvien mazāk kļūst pieejami valsts apmaksātie medicīniskie pakalpojumi /maksas pakalpojumus reti kurš šajā vecumā var atļauties/. Kā kaut ko tādu var rakstīt medicīnas darbinieks un kurs zin, ka laicīgi neizārstētas slimības bieži beidzas ar invaliditāti.

 24. …,,Tam, ka invalīdu skaita pieauguma pamatā ir sociālekonomiska, nevis medicīniska rakstura skaidrojums, piekrīt arī VDEĀVK ārsts eksperts Edvīns Vasaraudzis.”Invalīdu pensijas ir tik mazas, ka par kaut kādu izdevīgumu nevar būt ne runas. Invalīdu skaits palielinās, jo arvien mazāk kļūst pieejami valsts apmaksātie medicīniskie pakalpojumi /maksas pakalpojumus reti kurš šajā vecumā var atļauties/. Kā kaut ko tādu var rakstīt medicīnas darbinieks un kurs zin, ka laicīgi neizārstētas slimības bieži beidzas ar invaliditāti.

 25. Kaut jums, cienītie A.Zīvert un E.Vasaraudzi !!! nekad nevajadzētu iet kārtot invaliditāti. !!!!

 26. bez tam sociālās apdrošināšanas likumā un sociālajā nodoklī ir speciāli noteikts maksājumu procents invaliditātes iestāšanās gadījumiem, iznāk,ka valsts cenšas no tā ietaupīt un nemaksāt veselību pārmērīgā darbā un stresā sabeigušajiem pilsoņiem, fui! – kauns!!!

  • Par mani liela iestāde maksāja soc.nodokli,bet, kad apstiprināja profsaslimšanu un iedeva 3 grupu,tad gan valsts nolēma nemaksāt pilnu aprēķināto vidējo.Ko brīnīties,dzīvojam Latvijā.

  • Pensija ir darba dzīvē nopelnīta alga vecumdienam.Tas kā pensionāram-invalīdam nemaksa arī invaliditātes pensiju ir diskriminācija,jo strādājošiem maksa darba algu,invaliditātes pensiju un zilās lapas.Invaliditāte ir nelaime nevis no gaisa nokritis valsts aplaupīšanas variants,kā to nostāda amatpersonas,par kuru atrašanas šajos amatos, pēc tik netikumiska viedokļa paušanas,vajadzētu būt problematiskai.

   • Tieši tā. Kad cilvēks strādā, tad saņem 3. grupas invaliditātes pabalstu, – zāles taču ir jāpērk regulāri. Kādas vēl zālēm cenas, ar visām atlaidēm. Ko tad darīt 3. grupas invalīdam – viņam taču liek strādāt, un viņam ir jāstrādā, citādi – ar ko tad izdzīvot? Ar 65 eiro mēnesī? Bet tad, kad jau sāk saņemt vecuma pensiju ( Kas ir mazāka par algu ), tad laikam cilvēki var mirt nost, zāles nepirkt, tad – ko darīt? Zāļu naudas tiesa tiek atņemta, 65 eiro atņem, un atstāj tikai vecuma pensiju. Tad cilvēks skaitās invalīds tikai uz papīra, pabalsta vairs nav.Tad invalīds ir vienlīdzīgs ar neinvalīdu. Tas ir ļooti nepareizi, un tas ir cilvēktiesību pārkāpums pret invalīdiem.
    Kādas privilēģijas ? Par ko te murgo tai rakstā? 3. grupas invalīdiem nav nekādu privilēģiju, un tikt uz 2. grupu ir neiespējami, kaut kaites ir mūžīgas līdz kapa malai. Vienkārši – 2. grupu nedod.

 27. Un kur tad lielākoties tiek gūtas fiziskas darba traumas,ja ne darbā,vai tad jāvelk,kamēr krīt….

 28. tieši tā jau tas pašlaik notiek un par to nebūtu ko brīnīties, ka nākotnē invalīdu skaits pieaugs ģeometriskā progresijā, ņemot vērā piesārņoto gaisu (piem., Rīgā), ūdeni, pārtiku, ko lietojam, nesakārtoto veselības aprūpi.

  tā ir likumsakarība, kas palielina un strauji palielinās invalīdu skaitu Latvijā

  • Tieši tā – piesārņotā vide un ķīmiskā pārtika.., tad nav brīnums, ka visādas nobīdes veselībā no normas. 🙁

 29. Jums,ka rej !!
  Kaut jūs nevienu nepiemeklētu,tāds dzīves posms,kad jāiet kārtot invaliditāte. Tie rējēji,vai jūs domājat,ka aiz labām sajūtām un ar prieku ejam uz (VDEĀVK),kur attieksme ,reizēm ir nožēlojama. Ja cilvēkam ,kuram nav viena kāja,jāiet ik pēc diviem gadiem atrādīties,kāpēc,vai pa šiem diviem gadiem pieaugs kāja…tāpat ir citām veselības problēmām un smagām slimībām.. Lai Dievs jūs visus sargā no slimībām.

 30. ko nozīmē — vēlas iegūt invaliditati pirmspensijas cilvēki ?? sakiet lūdzu ,vai varbūt vienreiz reimatoidam artrītam smaga formā varbūt piešķīrsiet pirmo grupu > jo ka jau zinams ,tad slimība nav izārstējama ..redziet valstī negribas dot invaliditati cilvēkiem ,,,sākam ar trešo un tad lecam uz otro i tad kad kukuu tad uz pirmo //cik papīriem jābūt ,lai adekvati dotu to kas pienakas…es tiešam novelu ,lai valstī nebūtu slimnieku ar inavliditati.un cilveki ,kas strādā DEAK ,mēs neklūdzzm no jums neko ,tikai to kas pienākas ,pēc ārstu aŗstējošo un utt.aprakstiem.INVALIDITATE PIENĀKAS!!!ne jūs arštējat ,ne redzaz\t ,kas notiek …savāds raksts. loti īpatnējs un aizskarošs

 31. Vai tad veselibas joma kas uzlabojas?Ko jus domajat ja cilveki nevar atlautis iet pie arstiem un gaidit menesiem rindas,ka neklus par invalidiem…….??Tad redziet ir rezultats-neieguldot medicina naksies ieguldit pabalstos un invalidu pensijas..Skopais maksa divreiz!!!!

 32. kaut tev ātrāk pienāktu tas mieta laušanas laiks !!!!

 33. LV ir palikuši tikai pensionāri,invalīdi,potenciālie invalīdi,studenti un skolnieki,tie,kam nav pietiekama izglītība,tie,kuri nemāk valodas,alkoholiķi un narkomāni…Bez tam otrās un trešās grupas invaliditātes pensijas nav pensijas,bet vistīrākā parodija,kura norāda tikai uz to,cik ļoti Valstij rūp tās iedzīvotāji

 34. Kaut Jūs nekad nekļūtu par invalīdiem un vienmēr pietiktu naudas priekš ārstiem un zālēm!!!

 35. Pilnīga traģēdija ir cilvēkiem ar ārodsaslimšanām, aizejot pensijā jāmokās ar slimībām un sāpēm, pašam jāmaksā par ārstēšanos, izmeklējumiem un medikamentiem.Pārvietošanās grūtības un par transportu jāmaksā pašam no pensijas.

 36. ĻOTI nekorekts virsraksts!

 37. nu, jāsaka jau godīgi, ka tā valsts 3.invaliditātes grupas pensija 65 eiro tāds sū… uz kociņa vien ir, tik tas cēlais nosaukums- invaliditātes pensija 😀

 38. Diezgan nopietnas hroniskak muguras problēmas…Un ko tad tam cilvēkam darīt,kā pastrādāt,ja tā mugura tiktiešām sāp un nevar pastrādāt vai darbu atrast?

 39. īpaši jau tie meklē, kuriem atklāj vēzi, un vēl jo vairāk vēlas invaliditāti, ja vēzi ārsti atklājuši novēlotā stadijā
  iedomājieties! – nu kā nav kauna ko tādu darīt!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+