Latvijā
Politika

Meklē konkurentus Smiltēnam 5


Edvards Smiltēns
Edvards Smiltēns
Foto – Edijs Pālens/LETA

Partijas “Vienotība” valde vakar atteicās skatīt Edvarda Smiltēna rosināto jautājumu par Solvitas Āboltiņas atstādināšanu no frakcijas vadītājas amata vēl pirms 19. augustā paredzētā partijas kongresa. Tikmēr partijas līderi aizkulisēs turpina aktīvus vadītāja meklējumus. Šim amatam uzrunāti vairāki valdības locekļi.

“Divpadsmit gadus esmu pavadījusi šajā partijā, un tās labākie sasniegumi saistās ar laiku, kad es vadīju partiju. Esmu darījusi daudz labu darbu, kaut pietiekami daudz bijušas arī kļūdas. Tagad jau esmu paziņojusi, ka politiku atstāju, tādēļ ceru sagaidīt vismaz kādu sapratni,” iespēju priekšlaicīgi atkāpties no frakcijas vadītājas amata komentēja Āboltiņa. Vienlaikus gan viņa atzina, ka līderis, “kurš ir daudz sists uz vēlēšanām un kuru turpina sist”, var būt problēma organizācijai. Tādēļ viņa jau paziņojusi, ka nekandidēs uz amatiem partijas vadībā, bet atgriezīšoties diplomātiskajā dienestā. Visticamāk, arī Saeimas deputāta mandātu viņa noliks vēl pirms 12. Saeimas termiņa beigām. Lūgta komentēt Smiltēna izteikumus par viņas neformālo ietekmi partijā, Āboltiņa atsmēja: “Edvardiņš kādreiz vienkārši kaut kur apmaldās.”

Diskusijas “Vienotības” valdes sēdē vakar esot gājušas augstos toņos. Tomēr Smiltēna rosinātais jautājums par Ābol­tiņas atstādināšanu no Saeimas frakcijas vadītājas amata nav skatīts. Par šā jautājuma iekļaušanu darba kārtībā balsoja pieci valdes locekļi, pret bija četri un četri atturējās. “Esmu panācis vismaz to, ka valde ir skaidri pateikusi, ka nekādas izmaiņas attiecībā uz Solvitu Āboltiņu nebūs,” pēc sēdes žurnālistiem teica Smiltēns. Savu lēmumu par kandidēšanu uz partijas vadītāja vietu un iespējamo izstāšanos no “Vienotības” viņš pieņemšot partijas ārkārtas kongresa dienā 19. augustā.

Partijas vadība vakar arī vienojās līdz pirmdienai pagarināt termiņu valdes priekšsēdētāja amata pretendentu izvirzīšanai. Taču to būšot iespējams izdarīt arī kongresa dienā. Noprotams, ka partijas pašreizējie līderi aktīvi vervē mierīgākus kandidātus, kuri varētu sastādīt konkurenci kareivīgajam Smiltēnam, kurš pagaidām nav līdz galam izlēmis par savu kandidēšanu, bet toties sasolījis radikālas izmaiņas partijā. Partijas pašreizējais priekšsēdētājs An­dris Piebalgs atzina, ka pārrunājis jautājumu par partijas vadīšanu ar Valdi Dombrovski, bet viņš esot pārāk aizņemts eirokomisāra amatā. Pēc neoficiālas informācijas, kandidātu meklēšanā iesaistījies arī partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars, jo Smiltēna sasolītās “radikālās izmaiņas” ietver ne vien Ābol­tiņas atstādināšanu, bet arī ģenerālsekretāra darba izvērtēšanu un partijas finanšu lietu revīziju. Uzrunāto vidū ir arī vairāki “Vienotības” ministri. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis no šā goda jau atteicies. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis apstiprināja, ka ticis uzrunāts, bet pats labprātāk šajā amatā redzētu ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu. Ekonomikas ministrs Ašeradens lēmumu par savu kandidēšanu pieņemšot līdz pirmdienai.

Līdz ar to pašlaik vienīgais kandidāts uz “Vienotības” priekšsēdētāja vietu ir partijas Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis, kurš ar Kamparu cieši sastrādājies pašvaldību priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Viņš sarunā ar “LA” nenoliedza, ka uz kandidēšanu viņu mudinājuši vairāki partijas biedri, tostarp “pirmās līnijas” pārstāvji.

LA.lv