×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
17. oktobris, 2013
Drukāt

Merkele meklē sabiedrotos

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Merkeles konservatīvajam blokam pietrūka piecu deputātu vietu, lai tas Vācijas parlamentā iegūtu absolūto vairākumu un vienatnē varētu izveidot valdību. Tāpēc nākas uzrunāt citas partijas. Visticamākais, koalīcija tiks izveidota kopā ar sociāldemokrātiem, ar kuriem Merkelei šodien paredzēta trešā sarunu kārta. Tikmēr Zaļo partija jau paziņojusi, ka pārāk lielo uzskatu atšķirības dēļ ar Merkeli valdību neveidos.

Meklē kopsaucējus


Vairākas Eiropas Savienības valstis aizrādījušas, ka gausais koalīcijas veidošanas process par kontinenta ekonomisko spēkstaciju dēvētajā Vācijā kavē blokam aktuālo eirozonas finanšu problēmu risināšanu un darbu pie vienotās banku sistēmas izveides. Vakar par nevēlēšanos vest koalīcijas sarunas ar Merkeles konservatīvo bloku paziņoja Vācijas Zaļo partija. Abu pušu pārstāvji neesot varējuši vienoties enerģētikas, klimata un nodokļu iekasēšanas jautājumos, informē ziņu aģentūra “Reuters”.

Šodien Merkeles kristīgajiem demokrātiem paredzētas sarunas ar sociāldemokrātiem. Vācijas politiskie apskatnieki norāda, ka tajās centrālais jautājums būs saistīts ar minimālās algas ieviešanu 8,50 eiro par stundu apmērā, uz ko uzstāj sociāldemokrāti. Merkele pret šādu ieceri līdz šim attiekusies negribīgi. Viņa vairākkārt slavējusi līdzšinējo sistēmu, kad attiecīgās nozares pārstāvji ar arodbiedrībām vienojas par, piemēram, celtniecībai vai metāla apstrādē strādājošo minimālajām algām. Vēl pagājušajā nedēļā Vācijas kanclere šādu sistēmu nodēvēja par “Vācijas tirgus ekonomikas panākumu stūrakmeni”. Tikmēr sociāldemokrāti sarēķinājuši, ka liela daļa darba devēju saviem darbiniekiem tomēr nemaksā algu, par kuru darba devēji vienojušies ar arodbiedrībām. Tāpēc nepieciešama likumdevēju iejaukšanās. Tāpat sociāldemokrāti grib panākt nodokļu celšanu Vācijas iedzīvotājiem ar lieliem ienākumiem. Jāatrod arī kopsaucējs par elektrības cenu aprēķināšanas sistēmu, kas prasa pārmaiņas, jo Vācija gatavojas slēgt savus kodolreaktorus.

Par spīti gaidāmajam smagajam sarunu raksturam, abas partijas cer panākt vienošanos par koalīcijas izveidi līdz 22. oktobrim, kad uz pirmo sēdi sanāk jaunievēlētie Vācijas likumdevēji.

Merkeli sauc 
par pērkamu


Vienlaikus ar smagajām koalīcijas sarunām Merkeles kritiķu uzmanību pievērsis Vācijas autoražotāja “BMW” lielāko akciju turētāju 690 tūkstošu eiro ziedojums kristīgajiem demokrātiem. Kaut arī “BMW” tradicionāli bijis viens no dāsnākajiem Merkeles partijas atbalstītājiem, šoreiz ziedojuma raksturs radījis aizdomas, raksta žurnāls “Der Spiegel”. Proti, ziedojums saņemts pēc tam, kad Merkele panāca, ka ES atsakās no vasarā izstrādātajiem noteikumiem, kas ierobežotu oglekļu izmešu daudzumu, ko var izdalīt ES ražotās automašīnas. Vācijas autobūvnieku “Daimler” un “BMW” ražotās automašīnas patērē vairāk degvielas nekā, piemēram, Itālijas autoražotāju “Fiat” spēkrati, tāpēc tām būtu grūti izpildīt šos ES noteikumus. Merkele Briselē apelēja pie tā, ka ierobežojums oglekļa izmešiem būtu drauds Vācijas autorūpniecībai un tā dēļ daudzi cilvēki zaudētu darbu.

Šā iemesla dēļ Merkele izpelnījusies pamatīgu vides aktīvistu un kreiso politisko spēku kritiku. Un, iespējams, tieši tas bija iegansts, kāpēc kristīgajiem demokrātiem nevedās sarunas ar Zaļo partiju. “Šis ir viens no vulgārākajiem politikas pirkšanas piemēriem. Merkele ir “BMW” kabatā. Neviens neko tādu agrāk tik atklāti nav darījis,” sarunā ar “Der Spiegel” sacīja opozīcijā esošās kreisās partijas pārstāvis Klauss Ernsts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+