×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
28. oktobris, 2014
Drukāt

Meklē saimnieku izglītības ministra portfelim

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc premjeres Laimdotas Straujumas brīdinājuma, ja nedēļas laikā jaunās valdības veidotāji nebūs vienojušies par atbildības jomu sadali, viņa gatava nolikt savas pilnvaras, kā arī pēc “Vienotības” priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas pieļāvuma, ka var nākties runāt par pilnīgi citu koalīciju, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) piekāpās par labu Nacionālajai apvienībai (NA) jautājumā par Vides un reģionālās attīstības ministriju. Par tās politisko vadītāju, visticamāk, kļūs bijušais ekonomikas un satiksmes ministrs Kaspars Gerhards.

ZZS vakar valdes sēdē nolēma uzņemties atbildību par Veselības ministriju, kuras ministra portfelis bija izceļojies gan pie “Vienotības”, gan arī NA un galu galā tika nodots zaļā uzņēmēja Gunta Belēviča rokās. L. Straujuma gan iepriekš solīja, ka savu valdības sastāvu veidos no pašreizējiem un bijušajiem ministriem, bet tas nav izdevies. G. Belēvičs, tāpat kā viņa priekšgājēji, pirms oficiālās apstiprināšanas amatā uzsvēra, ka veselības aprūpes jomai būs nepieciešams papildu finansējums un tas būs jāmeklē visām koalīcijas partijām kopā. Viņaprāt, nepieciešams pieņemt Veselības finansēšanas likumu, kas uzliks par pienākumu veselības aprūpes finansējumu ik gadu palielināt par 0,5 līdz 1% procentam.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) portfeli no ZZS ir pārņēmusi “Vienotība”, bet pagaidām piemērots kandidāts šim amatam nav atrasts. Politiskajās aizkulisēs izskanējis, ka viens no ministra kandidātiem varētu būt mūziķis un valdības vadītājas Straujumas padomnieks politikas plānošanas jautājumos Ints Dālderis. Tādējādi tiktu nodrošināta vieta Saeimā Solvitai Āboltiņai. Neoficiāli zināms, ka šīs ministrijas iespējamo politisko vadītāju amatā saukti citi uzvārdi, tostarp bijušais ministrs Kārlis Šadurskis, kurš varētu atbilst Straujumas iecerei veidot valdību no pieredzējušiem Ministru kabineta locekļiem, bet “Vienotības” vadība ir nobažījusies, ka pret Šadurska izvirzīšanu iespējami krievu skolu protesti, kas Latvijai kā Eiropas Savienības prezidējošajai valstij būtu nelaikā. K. Šadurskis ir par pakāpenisku pāreju krievu skolās uz mācību procesu latviešu valodā. Lielāka skaidrība tiks viesta trešdien “Vienotības” frakcijas un valdes kopsēdē, kad tiks nosaukts konkrēts uzvārds. Bet tas notiks tikai tad, ja rīt oficiālajās koalīcijas sarunās nekas nemainīsies un IZM joprojām atradīsies ZZS rokās. ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis sacīja, ka nekāds pārsteigums nebūšot vēl kādas koalīcijas partneru pēkšņi piedāvātās izmaiņas, ar kurām ZZS nāksies rēķināties.

ZZS ekonomikas ministra amatam ir noskatījusi Danu Reiznieci-Ozolu, kura šim piedāvājumam ir piekritusi. Nelaime tā, ka Reiznieces dzīvesbiedrs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols strādā ekonomikas ministra padotībā. Lai novērstu šo interešu konfliktu, valdības vadītāja Straujuma ir ar mieru visus lēmumus, kas skar direktoru, pieņemt pati, tā informē ziņu aģentūra LETA. Topošā ministre savu pienākumu pildīšanu sākšot ar Eiropas Savienības finansējuma nodrošināšanu uzņēmējiem un enerģētikas jautājumu risināšanu.

Valdības veidošanas iznākums var būt atkarīgs arī no Augstākās tiesas (AT) sprieduma vēlētāju balsu pirkšanas lietā, kas sākta pēc partijas “Saskaņa” iesniegtās prasības. Tiesa lietu skatīs šodien.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+