×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
8. janvāris, 2016
Drukāt

Meklē “spiegus” Rīgas domē (19)

Foto - Scanpix/TASSFoto - Scanpix/TASS

Rīgas mērs Nils Ušakovs (otrajā rindā no labās) 2014. gada septembrī vizītē Maskavā pilsētas dienu laikā vēro svinības Sarkanajā laukumā kopā ar Krievijas varas eliti – Maskavas un Visas Krievijas patriarhu Kirilu, Maskavas mēru Sergeju Sobjaņinu un Krievijas premjerministru Dmitriju Medvedevu.

Drošības policija (DP) lūgusi Rīgas domi apkopot informāciju par tās darbinieku oficiālajām, darba un neoficiālajām vizītēm uz Krieviju, Baltkrieviju un citām NVS dalībvalstīm, kā arī Ķīnu.

DP interesējas arī par domes amatpersonu kontaktiem ar šo valstu vēstniecību darbiniekiem. Šī ir pirmā zināmā reize, kad DP prasa šādu informāciju no “Saskaņas” kontrolētās Rīgas domes. Kā zināms, “Saskaņai” ir sadarbības līgums gan ar Putina partiju “Vienotā Krievija”, gan Ķīnas Komunistisko partiju, un izskanējuši minējumi, ka galvaspilsētas vadība faktiski īsteno pati savu ārpolitiku. Tomēr tik konkrēts DP solis varētu liecināt par kādām īpašām specdienesta aizdomām.

 

Iemesls – Ušakova alternatīvā ārpolitika?

Kopš nonākšanas pie varas galvaspilsētā Rīgas mērs Nils Ušakovs licis īpašu uzsvaru tieši uz sakariem ar Krieviju. Kā firmas zīme šai sadarbībai bija projekts “Rižskij dvorik” – Latvijā ražotās preces Maskavas lielveikalos. Kad Krievija, atbildot Eiropas Savienības sankcijām, aizliedza lielu daļu Rietumu pārtikas importa, N. Ušakovs personīgi devās uz Maskavu aizstāvēt “pagalmiņus”. Vienlaikus viņš piedalījās Maskavas svētkos, kuros viņš kavējās draudzīgā sarunā ar Krievijas premjeru Dmitriju Medvedevu un arī ar varai tuvīno Krievijas pareizticīgās baznīcas patriarhu Kirilu. Toreiz, viesojoties Maskavā, intervijā liberālajam telekanālam “Doždj” N. Ušakovs izteicās, ka Vladimirs Putins kā Krievijas prezidents ir labākais iespējamais variants Latvijai, kas izpelnījās plašu rezonansi gan Latvijā, gan Krievijas liberālajās aprindās. Jāatgādina, ka N. Ušakova viesošanās Maskavā notika laikā, kad Krievija aktīvi īstenoja agresiju Austrumukrainā.

Drošības policija savu rīcību komentē atturīgi. “Drošības policija kā valsts drošības iestāde valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijās veic sistemātiskus pretizlūkošanas un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumus. Informācijas iegūšana un analīze par amatpersonu dienesta ceļošanu uz ārvalstīm ir šo pasākumu kopuma daļa. Ņemot vērā, ka diskrētums veicina pretizlūkošanas un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu efektivitāti, Drošības policija atturas no plašākiem komentāriem šajā jautājumā,” uzsver DP preses sekretāre Līga Pētersone.

 

Politisks un vērtību konteksts

Visticamāk, N. Ušakova saites ar Maskavu bija iemesls, kas pievērsis DP uzmanību. Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors uzsver, ka Rīgas domes administrācija īsteno savu alternatīvu ārpolitiku, kas ir vērsta uz Krieviju – valsti, kas sevi konfrontē ar NATO. Kā piemēru viņš min to, ka Krievijas jaunajā Nacionālās drošība stratēģijā NATO un ASV ir pirmoreiz minētas kā draudi Krievijai. “Tam visam ir politisks un vērtību konteksts. Ir cilvēki, kas turpina nekritiski skatīties uz Krieviju, apgalvot, ka jāpārtrauc sankcijas. Bet par ko tad viņi iestājas? Vai tad ir pieļaujams, ka viena valsts var uzbrukt citai?” jautā A. Kudors. Viņš saprot DP bažas un rīcību, taču pauž skepsi, vai šādā aptaujā kāds tiešām atzīsies, ka viņiem bijuši kontakti ar minēto valstu specdienestiem.

Rīgas domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietnieks Uģis Vidauskis norāda, ka viņš DP rīcībā nesaskatot nekādas aizdomas par domes darbu. Pēc viņa teiktā, domes darbinieku komandējumu mērķis ir visdažādākais, pamatā vizītes noritot saistībā ar dažādiem sadraudzības un sadarbības projektiem. Savukārt vēstniecībās domes darbinieki vēršoties, lai risinātu konkrētas vizītes vai komandējuma organizēšanas praktiskos jautājumus. Pagaidām Rīgas dome nevarot sniegt atbildi, cik reizes un ar kādu mērķi Rīgas domes darbinieki devušies uz DP norādītajām valstīm, taču informācija tiekot apkopota.

 

Anketās jautā par “situācijām”

“LA” rīcībā ir nonācis ierobežotas pieejamības šā gada 5. janvārī izdots Rīgas pilsētas izpilddirektora Jura Radzeviča rīkojums nr. 3, kurā pašvaldības administrācijas institūcijas vadītājiem uzdots apkopot un elektroniski iesniegt domes sekretariātam ziņas par notikušajiem un plānotajiem komandējumiem uz iepriekšminētajām valstīm, kā arī par notikušajiem domes amatpersonu un pašvaldības darbinieku kontaktiem ar šo valstu vēstniecību darbiniekiem un sakaru virsniekiem. Informācija par plānotajiem braucieniem jāiesniedz domes sekretariātā līdz 15. janvārim, bet par notikušajiem braucieniem un kontaktiem un vizītēm ne vēlāk kā divu nedēļu laikā pēc tiem. Rīkojumam ir vairāki pielikumi, kuros domes amatpersonām un darbiniekiem jāsniedz ziņas par vizīšu iemesliem, iniciatoru, tajā pārrunātajiem jautājumiem, satiktajām ārvalstu amatpersonām, darbiniekiem, kas uzturējuši kontaktus ar viesiem, kā arī jāmin iespējamie starpgadījumi vai situācijas, kas var liecināt par iepriekšminēto ārvalstu pārstāvju piederību ārvalstu specdienestiem.

Avots Rīgas domē, kurš vēlējās palikt anonīms, norādīja, ka DP soli vērtē kā ne visai efektīvu, jo diez vai potenciālie spiegi atzīsies kontaktos ar Krievijas, Baltkrievijas, NVS vai Ķīnas specdienestiem, bet pieļauj, ka kāda no domes amatpersonām vai darbiniekiem pēc anketu aizpildīšanas var tikt uzaicināta uz sarunām DP. “Drošības policijai vajag publiski parādīt, ka tā strādā. Īstos aģentus jau nenoķer, un viņi jau neatzīsies, vai viņiem bijuši kontakti ar Krievijas Galveno Izlūkošanas pārvaldi (GRU) vai Federālo drošības dienestu (FSB). Tomēr nevar izslēgt, ka aiz nejaušām tikšanās reizēm Krievijā vai tās vēstniecībā var maskēties gadījumi, kad cilvēki ir saņēmuši naudu no tās aģentiem, lai veiktu kādu uzdevumu,” uzskata avots. Iespējams, DP rīcība esot saistāma ar kādu “spiedienu no augšas” un, iespējams, “kājas aug” Saeimas Nacionālajā drošības komisijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Nākamais Rīgas Domes solis, saņemot šādu “slepenu” rīkojumu Nr.3. ir prasīt skolām, kuri darbinieki plāno doties uz norādītajām valstīm. Skolai ir steidzmai jāatbild, norādot darbinieka vārdu, uzvārdu, brauciena mērķi – tātad, ja neatradīsim spiegus Rīgas Domē, tie noteikti būs skolotāji.
  Jums tur Domē strādājošajiem kauns vispār nav? Ja Drošības policijai ir aizdomas uz kādu konkrētu skolu vai cilvēku, lai paši raksta un prasa. ĀRPRĀC!!!!
  Sajutos pretīgi. 🙁

 2. И самое интересное, что вся важная гос.информация Латвии, успешно слита в США!

  Н – независимость! =D

 3. Rosība muļķu tracināšanai un uzmanības novēršanai.RD nav nekādu iespēju veidot īpašu ārpolitiku.To neparedz arī likumdošana. Bet sabiedrībā jāuztur spriedze, lai mazinātu gaidāmās migrantu ierašanās efektu.

 4. Tur pamatīgi būtu jāmeklē, kurš tur nav potenciāls krievu pasaules ietekmes aģents…

  • Tur tā Aldermane ir “pašu cilvēks”, viņa kā Garda stāv un krīt par latviešu tautas nacionālajām, geopolitiskajām interesēm. Es jau tikai pajokojos…

 5. Politpārvalde Alberta ielā Atbildēt

  Pēc Irsas ar Ausīm raud Centrālcietums un Kalnciema akmeņlauztuves!

 6. Iesaku likvidēt Rīgas Domi un Latvijas Seimai pārņemt pilsētas vadību. Viss kas tur notiek un ko dara latviešiem Rīgā un latviešu namu īpašniekiem ir vienkārši prātam neaptverami un noziedzīgi un tas viss notiek šodien 2016 gadā neatkarīgajā Latvijā.

  • Ну тебя и кошмарит по ночам! Что, страшный сон приснился или белочка в гости пришла? А по честному на выборах победить не можете, да?!

 7. GRU un FSB latviski raksta PAVISAM CTĀDI! Tāds vidausks un radzevic ir urbja tipa kangareļi RD un tiesājami nākotnē kā nodevēji

 8. Tas jau nu gan būtu DP ikdienas darbs,bet šeit varbūtejam.ārzemju aģentam pieprasa oficiālu atskaiti.Izklausas pēc aģenta šefa pieprasijuma.

 9. Все эти действия ДП весьма напоминают обычный заказной наезд, противоконституционные действия по заказу одной политической партии против другой. Допускаемо ли в демократической стране участие спецслужбы в политической борьбе?! Нет, такое не допустимо! Опять двойные стандарты. Не нравится вам данная партия, ну так попробуйте победить её на честных выборах! Что, не можете? Значит вам для победы все средства хороши?

 10. Interesanti, ka Sobjaninam priekšā pat vieta tukša, lai neviens nevarētu aizēnot Vinā Augstības tēlu.

 11. Normāla prakse, brīnos, ka tādam amatpersonam vispār nav regulāri jāatskaitās par kontaktiem. Tām atskaitem jābūt pilnvertīgam un viegli pieejamam. To nozīme ir ļoti liela. Tas “avots Rīgas domē” vai nu tēlo muļķi, vai netēlo. Gribās ļoti ticēt, ka pate DP nav Ušakova jumts. Nav nekādu šaubu, ka Ušakovs kalpo Maskavai un tajā pašā laikā viņš darbojās pretīm savu latvijas tautiešu lielākas daļas interesēm. Situācija aizies uz labo pusi tikai tad, kad S sāks strauji zaudēt savu elektorātu. Tas, ka līdz šim tas nenotiek, no vienas puses liecina tikai par to, ka visas integrācijas programmas ir tukša skaņa un, no otras – ka Krievijas darbība Latvijā (ne tikai propaganda) ir ļoti spēcīgaun tas nav tikai Ušakova nopelns.

 12. Latviešiem ir tāds sakāmvārds:”Ābols no ābeles tālu nekrīt!”. Ušakovs taču ir padomju krievu virsnieka dēls, par kura uzskatiem un audzināšanu ģimenē nekādu ilūziju nav. To lieliski apstiprina viņa politiskā darbība un ciešie kontakti ar Putina partiju Krievijā. No Latvijas puses būtu naivi nepievērst uzmanību
  šīm saskaņiešu aktivitātēm.

 13. tūdaliņi grimst nostaļģijā Atbildēt

  atgriežas kgb laiki kad uz ārzemēm var braukt tikai drošibnieku stingrā uzraudzibā. tā jau ir , lamā krieviju, kgb darba metodes, vaimanā par stūra māju…. un paši dara tieši tāpat

  • Nejauc Dieva dāvanu ar olas kulteni.

  • Tā gluži nav.Okupācijas laikā patiešām uz ārzemēm varēja braukt tikai kgb uzraudzībā,ja vispār palaida,piemēram uz Poliju vai Čehiju,bet tagad uzraudzība būtu nepieciešama vienīgi tiem,kas brauc uz vienu vienīgu vietu ārzemēs.Un tā ir Krievija.un tikai.

 14. Jau saredz daudz vairāk nekā vińi saka un tas nevienu nepārsteigtu ja Rīgas saskanieši dara ko vien var lai īstenotu savu sabiedroto pasaules redzējumu, arī te Latvijā. Putinprāt pagājušā gadusimteńa lielākā tragēdija bija PSRS sabrukums…. un ko par to domā mūsu saskanieši?

Draugiem Facebook Twitter Google+