Jānis Dūklavs
Jānis Dūklavs
Foto – Karīna Miezāja

Ražīgums iet uz augšu, bet kur paliek cilvēki laukos? Saruna ar Jāni Dūklavu 24

Piena kvotas atceltas. Kas tiek lielražotājiem? Kas paliek mazajiem? Un kur saražoto liks? Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs intervijā Voldemāram Krustiņam, Ivaram Bušmanim un Sandrai Dieziņai.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

V. Krustiņš: – Es nejautāšu, vai Dūklava kungs piekritīs kļūt par prezidentu un ar kādiem noteikumiem, bet gan – vai ZZS būtu gatava uzņemties koalīcijas vadību?

J. Dūklavs: – Es domāju, ka noteikti. Ja tāda situācija valstī radīsies, kāpēc gan ne.

CITI ŠOBRĪD LASA

V. Krustiņš: – Ļoti labi. Tātad tas nenozīmē, ka koalīcijas ir nemainīgas un vienmēr sastāv tikai no trīs partijām. Tas nozīmē, ka iespējamas brīvas kombinācijas.

– Protams, kāpēc ne? Viss pasaulē notiek.

I. Bušmanis: – Piena kvotu atcelšana ir radījusi jaunu situāciju Latvijas laukos, un tā daudzus dzen izmisumā, bet citiem paver plašas iespējas. Kā vērtējat šo situāciju?

– Kvotu laiks ir beidzies, zemnieki var ražot pienu, cik vēlas. Viena no lielākajām saimniecībām ir “Tērvete”, kam bija aptuveni 900 govis, bet tagad to skaits tuvojas trim tūkstošiem. Viņi darījuši kā Nīderlandē un citās valstīs, sagatavojot augsni, lai kvotu atcelšanas gadījumā kļūtu par lieliem piena ražotājiem. Viņi nav vienīgie, kas tagad varēs kvalitatīvi pievērsties lopu barošanai, ciltsdarbam, lai piens būtu un izslaukums sasniegtu deviņus un desmit tūkstošus kilogramu gadā.

Bažas Eiropā un Latvijā bija ne jau par to, ka būs vairāk govju un piena, bet gan – kur to liks un cik par to maksās. Šobrīd piena cena nav samazinājusies, bet pieaugusi, un prognozes rāda, ka tuvākā mēneša laikā cena vēl var pieaugt par aptuveni 2%. Tātad prognozes par cenas krišanos nav piepildījušās. Svarīgi, kas notiks tālāk. Visas fermas vēl nav piepildītas ar lopiem, un nav tā, ka uzreiz govju skaits pieaugs par 20%. Šis process turpināsies. Arī jauni noieta tirgi tiek meklēti. Man gribētos, lai tas notiek ātrāk un lai būtu vairāk piedāvājumu, kur produkciju vest, bet šis process ir lēns. Ķīnā apspriedīsim ar viņu dienestu vadību, kā šo procesu paātrināt.*

Reklāma
Reklāma

Šanhajā tiksimies ar divu lielu vairumtirdz­niecības kompāniju vadību, Šanhajas vicemēru, kā arī apmeklēsim izstādi, kurā piedalās vairāk nekā 20 ražotāji no Latvijas. Tie ir jauna tirgus meklējumi.

V. Krustiņš: – Tie ir starptautiski traucējumi?

– Mēs vienkārši labi nepārzinām visas procedūras, termiņus un garumus, mēs tās neizdomājam. “Food Union” ir paveicis lielu darbu, viņi nodibinājuši kopuzņēmumu ar Ķīnu, kas reāli darbosies šajā tirgū.