×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. aprīlis, 2012
Drukāt

Meklēsim Apvienotajos Arābu Emirātos!

vesmin_leta

Rīt Veselības ministrija apstiprinās jauno P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdi un mēs uzzināsim, kurš turpmākos trīs gadus vadīs lielāko valsts slimnīcu. Ja ministrija ņemtu vērā arī slimnīcas darbinieku viedokli, ka labi organizēts, sakārtots ārstniecības un aprūpes darbs, stabilitāte un apmierināts pacients ir jānovērtē, tad pašreizējais valdes priekšsēdētājs Modris Dzenītis varētu turpināt iesākto.

 

Taču manāms, ka valsts kapitāldaļu turētājam – ministrijai – ir citi plāni.

Formālais iemesls, ko ministrija publiski izplatījusi, ir Stradiņa slimnīcas īstermiņa kredītsaistības – nepilni 17 miljoni, kas varot apgrūtināt slimnīcas turpmāko darbību. Faktiski nenomaksātais parāds ir nepilni divi miljoni, jo piecus miljonus slimnīcas vadība samaksāja martā, bet pārējai naudai vēl nav pienācis norēķināšanās termiņš. Vai valsts kapitāldaļu turētājs ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš to nezina? Ministrija norāda, ka slimnīcā neesot izveidota novērošanas nodaļa, kur slimnieki varētu atrasties 24 stundas diennaktī. Vai kapitāldaļu turētājam nav zināms, ka slimnīcas vadība nav solījusi būvēt jaunu nodaļu šim mērķim? Vai valsts sekretārs nav dzirdējis un redzējis, ka slimnīca šo uzdevumu pilda, izmantojot uzņemšanas nodaļu un citas telpas? Trešais pārmetums ir darbinieku algu fonda samazināšana par 1,6 miljoniem latu jeb 7 procentiem. Vai valsts sekretārs līdz pat šim brīdim nav informēts, ka atalgojuma fonds ir sarucis tādēļ, ka nav vairs sociālā spilvena maznodrošinātajiem un ir izmaiņas arī invazīvās kardioloģijas programmā? Ja nezina, tad jājautā, vai nodokļu maksātāji var uzticēties šādam valsts pilnvarniekam?

Kāpēc “Vienotības” apsaimniekotā Veselības ministrija, kas ir par godīgu un atbildīgu politiku, nerīkoja konkursu uz tik atbildīgiem valdes locekļu amatiem? Ministrijas vadība atbild, ka iepriekšējais konkurss nav devis rezultātu, taču nesaka, ka rezultāts bija atkarīgs no ministrijas rīcības. Pirms gada rīkotajā konkursā uzvarēja augsta ranga farmācijas speciāliste, kura strādā vadošā amatā vienā no lielākajām Eiropas farmācijas firmām. Taču konkursa uzvarētāja nenoslēdza darba līgumu un nestājās jaunajā amatā, jo ministrija nespēja dot garantiju, ka līdz ar jauna ministra atnākšanu viņai nebūs jāatstāj valdes priekšsēdētājas krēsls. Konkursa rezultāti bija zināmi pagājušā gada jūnijā, kad ministrs vēl bija Juris Bārzdiņš. Bet jau oktobrī ministres portfeli saņēma Ingrīda Circene.

 

Zinot, kā notiek jauno valdes locekļu meklēšana, jāšaubās, vai Bārzdiņa laika konkursa uzvarētāja saglabātu godīgi iegūto slimnīcas vadītājas krēslu. Ministrija vadības grožus uzticēja jau esošajam valdes loceklim Modrim Dzenītim, kurš apliecinājis ar darbiem, ka nav bijis tukša vieta.

 

Tiesa, slimnīcai ir parādi, bet tie, neraugoties uz budžeta samazinājumu par gandrīz četriem miljoniem salīdzinājumā ar 2011. gadu, ir mazākie pēdējo piecu gadu laikā.

Pastāv arī tāds viedoklis, ka Latvijā Stradiņa slimnīcas vadītāju nav iespējams atrast – visi agrāk vai vēlāk izrādīsies slikti. Kaut kas līdzīgs kādreiz bija Slovākijā Kardiovaskulāro slimību nacionālajā institūtā Bratislavā – neviens slovāks tur nebija labs. Tad slovāki nolēma īsto cilvēku meklēt Apvienotajos Arābu Emirātos, un atrada. Mongi Msollu šo universitātes klīniku, kas vienlaikus ir valsts akciju sabiedrība, vada kopš 2002. gada un panācis, ka klīnika strādā bez parādiem. Ministrei Circenei taču patīk ceļot, tad kāpēc neaizbraukt līdz Emirātiem?

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+