×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. aprīlis, 2014
Drukāt

Melbārde Francijā tikās ar Eiropas kultūras ministriem un latviešu diasporu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kultūras ministre Dace Melbārde atgriezusies no Parīzes, kur 3.-6. aprīlī piedalījās Šaijo forumā – plašā Eiropas kultūras nākotnei veltītā forumā, kura ietvaros notika arī neformāla Eiropas kultūras ministru tikšanās, portālam LA.lv pavēstīja ministres padomniece Dagnija Grīnfelde.

Dace Melbārde viesojās Šaijo forumā pēc Francijas kultūras un komunikācijas ministres Orelijas Filipeti ielūguma. Ministres tikās arī divpusējā sarunā, kuras laikā pārrunāja aktualitātes sadarbības jomā un iespējamo Orelijas Filipeti vizīti Latvijā.

Ņemot vērā digitālā laikmeta radītās iespējas un izaicinājumus, Francijas puse aicināja apspriest konkrētus pasākumus stratēģijas ietvaros, kas nākotnē ļautu vairāk ņemt vērā kultūras nozīmi citās politikas jomās, tostarp iekšējā tirgus, valsts atbalsta, konkurences, kā arī attīstības politikā. Kopā ar ES valstu kultūras ministriem diskusijā bija aicināti piedalīties arī Šveices un Ukrainas kultūras ministri.

Dace Melbārde šajā diskusijā aicināja neaizmirst par tiešas līdzdalības nozīmi kultūrā: “Mums jāstiprina kultūras pašvērtība, jo kultūra ir Eiropas lielākais, kaut arī ne vienmēr taustāmais kapitāls, ko ne vienmēr iespējams izteikt mikroekonomiskos rādītājos. Tomēr 2013. gada Eirobarometra pētījums liecina, ka tieši kultūra vairāk nekā ekonomika tiek uzskatīta par mehānismu, kas veicina piederības izjūtu.”

Dace Melbārde aicināja pievērst galveno uzmanību nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai un kultūras pieejamībai. Ministre konceptuāli atbalstīja Francijas puses izteikto aicinājumu samazināt PVN kultūras produktiem, tomēr atgādināja, ka šie jautājumi jāvērtē valstu vispārējās ekonomiskās situācijas kontekstā, tāpēc nepieciešamas papildu diskusijas starp ES dalībvalstīm.
Līdzīgus viedokļus un prioritātes pauda arī citi ministru tikšanās dalībnieki. Ministru tikšanos apmeklēja Francijas prezidents Fransuā Olands.

Forumā tika vēlreiz īpaši uzsvērta vienotas Eiropas ideja. Galvenās diskusijas raisījās par to, ko mākslinieki gaida no Eiropas, kā arī par autortiesību nozīmi digitālajā laikmetā, digitālās vides regulēšanu un kultūrizglītību. Forumā piedalījās gan dažādu Francijas un ES organizāciju pārstāvji, gan sabiedrībā pazīstami mākslinieki – režisori Pīters Bruks un Tomass Ostermeiers, mākslinieks Mikelandželo Pistoleto, grupas ABBA mūziķis Bjerns Ulveuss, komponists Žans Mišels Žārs u.c. Foruma viesus uzrunāja Eiropas parlamenta prezidents Martins Šulcs.

Ārpus foruma programmas Dace Melbārde tikās arī ar Latvijas vēstnieci Francijā Sanitu Pavļutu-Deslandes un Latvijas diasporas pārstāvjiem – Latviešu apvienību Francijā (LAF). Ar diasporas pārstāvjiem tika pārrunātas Latvijas Kultūras ministrijas prioritātes darbā ar diasporu, Francijā dzīvojošo latviešu amatierkolektīvu iespēja iesaistīties Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku kustībā, bērnu iespējas piedalīties vasaras nometnēs Latvijā, Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas rezonanse Francijā un informācijas pieejamība par Latvijas aktualitātēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+