Latvijā
Kultūrpolitika

Melbārde ministrijā nāk ar saviem darbiniekiem
 9

Foto – LETA

Žanetas Jaunzemes-Grendes vietā kultūras ministres amatā stājoties Dacei Melbārdei, kultūras ministres biroja vadītāju Ināru Parādnieci nomainījusi Vita Cīrule.

Padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos turpmāk būs Dagnija Grīnfelde. Daces Melbārdes aicinājumam turpināt darbu ministres birojā piekrituši padomnieks Nauris Puntulis un ministres palīdze Aija Iesalniece. Tāpat kā līdz ministru maiņai parlamentārā sekretāre būs Inese Laizāne, starp citu, žūrijas priekšsēdētāja otrajā Operas valdes priekšsēdētāja atlases konkursā.

Kā jau Latvijā ierasts, ministra maiņa nozīmē arī likumīgas un jaunā ministra vēlmēm atbilstošas izmaiņas birojā un padomnieku lokā.

Kā man sacīja Dace Melbārde, viņas komanda gan vēl esot formēšanās situācijā, jo izvirzīšana ministres amatā notika ļoti strauji. Turklāt jāņemot vērā, ka darbs birojā garantēts tomēr tikai uz gadu. “Ne katrs, kuru es varētu uzrunāt, būtu gatavs atstāt savus pienākumus un nākt strādāt Kultūras ministrijā,” piebilda Dace Melbārde.

Beidzot Inārai Parādniecei darbu kā biroja vadītājai, Dace Melbārde viņai teikusi paldies. “Domāju, Parādnieces kundze strādāja diezgan sarežģītā brīdī,” sacīja Dace Melbārde, “jo, kad bija visgrūtākā situācija ar kultūras ministri, arī biroja vadītājai tie bija smagi brīži. Varu Inārai Parādniecei teikt tikai paldies, ka viņa bijusi ministrei uzticīgi blakus un atbalstījusi.”

Melbārde neslēpa prieku, ka par viņas biroja vadītāju piekritusi būt Vita Cīrule, kas esot ļoti pieredzējis cilvēks šādu pienākumu veikšanā.

Kultūras ministra biroja vadītājas darbu Vita Cīrule veikusi no 2004. līdz 2012. gadam, sastrādājoties ar vairākiem kultūras ministriem. Kopš 2012. gada augusta Vita Cīrule bija Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) metodiskā darba koordinatore. Var teikt, ka Dace Melbārde viņu uzaicināja sev līdzi uz LNKC. Vita Cīrule ieguvusi augstāko pedagoģisko izglītību, bakalaura grādu psiholoģijā Daugavpils Pedagoģiskajā universitātē, šobrīd studē Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) maģistrantūrā Personālvadības programmā.

Dziesmu un deju svētkos Vita Cīrule atbildēja par daudziem reprezentācijas jautājumiem, kā, piemēram, viesu uzņemšana, centrā – par metodisko darbu ar kultūras darbiniekiem visā Latvijā. Un ļoti svarīgi esot, ka Vita Cīrule studē maģistrantūrā personālvadību. “Biroja vadītājam jābūt ar labām personālvadības prasmēm, kas Vitai piemīt,” piebilda Dace Melbārde.

Kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dagnija Grīnfelde nāk no Jaunā Rīgas teātra (JRT), kur strādājusi kopš 2011. gada kā reklāmas un sabiedrisko attiecību speciāliste. Viņa bijusi arī LR3 “Klasika” programmu redaktore (2003. – 2013.) un Latvijas Nacionālās operas reklāmas un iespieddarbu redaktore (2007. – 2011.). Dagnija Grīnfelde ieguvusi bakalaura grādu mūzikā ar muzikologa kvalifikāciju Mūzikas akadēmijā, studējusi franču filoloģiju Latvijas Universitātē.

Tā kā biroja otra funkcija ir attiecību veidošana ar partiju, kas, ministres vārdiem runājot, viņai kā jaunam cilvēkam attiecībās ar Nacionālo apvienību (NA) ir ļoti svarīgi, D. Melbārde saglabājusi attiecības ar Nauri Puntuli, kam lūgusi rūpēties, lai viņas un NA attiecības būtu skaidras, tiktu plānotas biežas tikšanas, lai ministre laikus izjustu atgriezenisko saiti, lai varētu uztaustīt neskaidrākos jautājumus un zinātu brīdi, kad tie jāizskaidro. D. Melbārde nav iestājusies NA, jo, kā viņa teic, pašā partijā notiekot iekšēji integrēšanās jautājumi un darbs pie nākamās programmas. “Man ir svarīgi tajā visā piedalīties un pārliecināties, ka partijas jaunās programmatiskās vērtības sakrīt ar manējām. Ceru, man būs arī iespēja ietekmēt programmas tapšanas procesu,” uzsvēra ministre. Kā NA izvirzītai kultūras ministrei viņa redz pienākumu gatavoties Saeimas vēlēšanām nākamajā gadā, izstrādājot partijas programmas kultūras sadaļu.

Jautāta par ārštata padomnieku loku, D. Melbārde teic, ka to apzināšana vēl notiekot. Nepieciešams cilvēks laikmetīgās kultūras jautājumos. Taču ministres plānos neietilpstot biroju un padomnieku loku ar konkrētiem cilvēkiem īpaši uzpūst. “Uz padomu došanu skatos no cita aspekta,” saka Dace Melbārde. “Man ļoti svarīgi šo procesu iedarbināt caur sociālā dialoga mehānismu, “Kultūras aliansi”, kas arī ir padomu lūgšanas un saņemšanas instruments. Otra būtiska lieta esot Nacionālā kultūras padome, kuru, pēc ministres domām, iespējams aktivizēt. Ja Latviju gribam redzēt kā pilsoniskas sabiedrības valsti, tad katras nozares vadītājam ir pienākums rūpēties par sociālā dialoga instrumentiem, uzsver D. Melbārde.

LA.lv