Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 19. augusts, 2017
16. oktobris, 2013
Drukāt

Melbārde par vienu no būtiskākajiem jautājumiem uzskata kultūras nozarē strādājošo atalgojumu (2)

Foto - LetaFoto - Leta

Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde

Potenciālā kultūras ministra amata kandidāte, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Dace Melbārde par būtiskākajiem jautājumiem, kas būtu jārisina, uzskata kultūras nozarē strādājošo cilvēku atalgojumu, kā arī Valsts kultūrkapitāla fonda finansējuma palielināšanu.

Pēc sarunas ar nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) pārstāvjiem Melbārde žurnālistiem skaidroja, ka visas valsts interese ir iegūt kvalitatīvu dzīves telpu un cilvēki nebrauktu projām. Savukārt Valsts kultūrkapitāla fonds nozīmīgs, jo ir galvenais instruments radošai darbībai, jaunradei un kultūras mantojuma projektiem. Tomēr patlaban fonda finansējums nav konkurētspējīgs salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm.

Melbārde nav nacionālās apvienības biedre, tomēr iespējama sadarbība ar viņu tiekot vērtēta ilgtermiņā. “Ja mēs vienojamies par ilgtermiņa sadarbību, kas varētu notikt tuvākajā laikā, tad, manuprāt, loģiski – ja cilvēks, kas pārstāv partiju kā ministrs, ir cieši ar partiju saistīts, iesaistās partijas programmas izstrādē līdz pat iespējai, ka piedalās vēlēšanās,” sacīja Melbārde.

Tāpat potenciālā kultūras ministra amata kandidāte nākusi ar savu piedāvājumu iespējamam ministres biroja sastāvam, un Melbārdei esot būtiski, lai ministres biroja darbinieki būtu profesionāli, kā arī birojā jābūt kādam cilvēkam, kas palīdz veidot attiecības ar partiju un tās biedriem. Šodien apspriests personāliju jautājums, taču gala vienošanās par to neesot. Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars nesaskata būtiskus domstarpības redzējumā par šo jautājumu, un tas noteikti nebūšot “klupšanas akmens”.

Melbārdei arī notikusi saruna ar bijušo ministri Žaneti Jaunzemi-Grendi (VL-TB/LNNK) par iespējamiem ieteikumiem. Tomēr aicināt bijušo ministri savā komandā Melbārde neplāno, jo Jaunzeme-Grende esot paudusi, ka vēlas atturēties no tālākās darbības kultūrpolitikas laukā. Tāpat nevajadzētu turpināt saasināt konfliktu šajā jautājumā un “šādā veidā izaicināt cilvēkus, kuriem bija emocionāli saspīlētas attiecības ar iepriekšējo ministri”, skaidroja Melbārde. Viņa gan piebilda, ka iepriekšējās ministres darbu vērtē pozitīvi, un katrs var kļūdīties, bet attiecības veido divas puses.

Kā ziņots, gala lēmums par Melbārdes kandidatūru kultūras ministres amatam tiks pieņemts pēc nozares pārstāvju viedokļa uzklausīšanas.

Melbārde šodien VL-TB/LNNK Saeimas frakcijas sēdē prezentēja savu redzējumu par prioritātēm un veicamajiem darbiem kultūras jomā gan tuvākajos gados, gan arī ilgtermiņā. Tāpat tika runāts par viņas iespējamo sadarbību ar partiju, kam sekoja plašas diskusijas. Sarunas ar Melbārdi ilga vairāk nekā divas stundas.

Dzintars žurnālistiem sacīja, ka šodienas sarunas notika “ļoti pozitīvā gaisotnē”, un nacionālās apvienības pārstāvji ir pārliecības pilni turpināt procesu, kura nākamais posms ir nākamās nedēļas sākumā paredzētā tikšanās ar Kultūras alianses pārstāvjiem. Tikšanās laikā paredzēts apspriest Melbārdes kandidatūru, un tad vēl būs nepieciešams valdes galīgais lēmums par viņas izvirzīšanu kultūras ministra amatam.

Tikšanās ar Kultūras alianses pārstāvjiem plānota nākamās nedēļas sākumā, tomēr precīzs laiks vēl nav zināms.

Jau ziņots, ka pēc skaļajiem skandāliem ar Latvijas Nacionālās operas vadības nomaiņu premjers pieprasīja kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes demisiju un aicināja nacionālo apvienību izvirzīt jaunu kultūras ministra amata kandidātu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Tik vien? Melko plavaješ!

 2. Ir ierobežoti saprātīgi definēt KM funkcijas principiāli no jauna. Vajadzētu nospraust Kultūras mērķus un darbības perspektīvas Latvijā. Taktiku un Stratēģiju. Mūsu vēstures nasta depresīva. Kungi un dāmas – kaupužs, pauls, demakova un daudzi citi nav devuši nozīmīgus nacionālus EnkurPunktus, ne definējuši Latvijas nacionāli-filozofiskās kultūras perspektīvas un attīstības virzienus Eiropas un Pasaules kontekstā. Tradīcija pieticīga.
  LNO bez operas pirmizrādes pagājušajā sezonā. Pēc Maskata nepaskaidrotajiem atteikuma iemesliem skaidrs, ka Žagara un Maskata turpmākā „rosīšanās ap LNO” būtu pilnīgi izslēdzama. Finanses LNO ir KM „melnais plankums”. Jāveido pilnīgi jauna sistēma – visi LNO līgumi jāslēdz tikai ar „Aģentūru” starpniecību. Šī prakse eksistē visā pasaulē. Aģentūras darbojas arī Latvijā.
  Katastrofa. Drāmas- dramatiskie teātri, kuri veido kultūr-repertuāra politiku nedefinējot darbības perspektīvu mākslas, kultūras, izglītojošajā, izklaides funkcijās nācijas un starptautiskā kontekstā.
  Muzeji – esam vienīgā Eiropas nācija, kurai nav Nacionālās pastāvīgās Tēlotājmākslas ekspozīcijas muzejos un muzeālās telpās Latvijā. LNMM ir faktiski pašlikvidējies līdz kapitālrenovācijas pabeigšanai. Saglabājusies vien “krātuvju funkcija”, kas pēc Rīgas Pils ugunstraģēdijas netiek pildīta. Būtu saprātīgi, kantori slēgt. Mums jāsaprot, ka “Biržmuzejs” vien otrās šķiras „Antikvariāta pastāvīgā ekspozīcija”, bez tirdzniecības, zinātniskās kā arī pētnieciskās funkcijas. Tā ir „definēta kultūras katastrofa”. Nevis renovētas telpas, bet ekspozīcija ir MUZEJS. LNMM ir likvidēts. MUZEJS-ekspozīcija var izvietoties arī „pagaidu teltī” vai perifērijā, piem. Režicā. Lāces veikums ir konceptuāla katastrofa.
  Paliek kultūras un mākslas izglītības funkcija, ko vajadzētu strikti formulēt un vēlāk precīzi realizēt.
  Kultūras vieta Latvijas Tautas, Nācijas, Valsts perspektīvā un attīstībā neviens pat nemēģina apspriest, ne konkretizēt vai nospraust. Kurp ej Latvija?, Spēcīgi jādomā un jāstrādā pie koncepta un dzelžaini, bez žēlastības, tas jārealizē. Nepieminēju amatieru(Tautas) dalību Latvijas Kultūras virzībā. Tā nesaraujama ar LKultūru, tās pamat- un stūrakmens.

JRT darbu Tabakas fabrikā sāks ar "Marķīzi de Sadu"Alvis Hermanis: "Uz šo trimdas laiku, mūsu teātris sauksies "JRT pie Dzemdību nama", jo es šaubos, ka daudzi zinātu, kur "Tabakas fabrika" atrodas."
Draugiem Facebook Twitter Google+