×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. jūlijs, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Meli bez robežām (4)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Ja nelīdz meli, Krievijas propaganda izvēlas citus argumentus. Vāciešiem tiek klāstīts – Krievija taču pieļāva Vācijas atkalapvienošanos, tāpēc jums ar izpratni jāizturas pret Krievijas un Krimas “atkalapvienošanos”.

Diemžēl ir diezgan grūti iedomāties karadarbību bez noziegumiem – daudzo Hāgas un Ženēvas konvenciju, kā arī citu tiesību aktu pārkāpumiem. Mūsdienās demokrātiskajās valstīs tomēr ir ierasts no savas puses šādu noziegumu izdarīšanu novērst, bet, ja tādi izdarīti, saukt konkrētas personas pie atbildības. Diktatoriski režīmi biežāk mēdz kara noziegumus pastrādāt un pat iedrošināt. Kara vešana varbūt ir ieguvusi jaunas iezīmes, bet starptautisko un citu tiesību mīdīšana kājām paliek tā pati vecā – nereti ļoti līdzīga 20. gadsimta totalitāro režīmu attieksmei pret pasauli.

Nebūtu pieļaujami atgriezties pie tālaika cinisma, ko vislabāk simbolizē Katiņas traģēdija. Noziegums, kuru Staļins slēpa un vēlāk piedēvēja nacistiem, kuru Hitlers pa starpu gribēja izmantot savām vajadzībām un kuru Rietumu lielvalstis nolēma paslaucīt zem padomju melu versijas paklāja. Tas nevilšus nāk prātā, uzzinot, ka Krievijas valsts informācijas aģentūra savus stāstus par ukraiņu “zvērībām” ilustrējusi ar foto no Čečenijas kara gadiem, kad pašas Krievijas armijnieki un drošībnieki izdarīja neskaitāmus noziegumus. Zem valsts teritoriālās neaizskaramības lozunga. Tamlīdzīgas falsifikācijas atklājas ik pa brīdim, un tās droši vien pieskaitāmas pie modernās karadarbības īpašajiem t. s. informatīvajiem pasākumiem. Saskaņā ar jau pieminēto speciālistu atzinumiem, televīzijas ziņām šodien esot lielāks spēks nekā tanku divīzijai. Gan jāpiebilst, ka atšķirībā no divīzijām informatīvas vai psiholoģiskas un citu veidu “nemilitāras asimetriskas karadarbības” īstenotājiem nekādas normas nav saistošas. Sabiedrības destabilizācija norit, ja tā drīkst sacīt, likumīgi. Un patvertnē nenolīdīsi. Vienīgais īstais pretlīdzeklis ir melu atmaskojums. Tomēr jāņem vērā, ka daudziem meli liekas ideoloģiski pieņemamāki par patiesību, it sevišķi, ja patiesība nesaderas ar “krievu pasaules” koncepciju.

Protams, lielākajai daļai publikas, kuru Kremļa propagandisti uzrunā ārpus Krievijas, nepiemīt šāda domāšana un vajadzīga niansētāka pieeja. Tādu piekopj no Maskavas uz Rietumiem sūtītie “eksperti” un tur ierīkotās “platformas” attiecīgo ideju izplatīšanai maigākā formā. (Arī mums pazīstamais “Baltijas forums” un mediju klubs “Formāts A3”.) Piemēram, vāciešiem tiek klāstīts – Krievija taču pieļāva Vācijas atkalapvienošanos, tāpēc jums ar izpratni jāizturas pret Krievijas un Krimas “atkalapvienošanos” vai vismaz jāaizmirst Krimas aneksija ienesīgo biznesa attiecību uzturēšanas dēļ. Gandrīz nav šaubu, ka līdzīgi argumenti Maskavā bija vai ir sagatavoti arī gadījumam, ja rastos izdevīgi apstākļi, lai izvērstos Baltijas valstīs. Zināmi priekšdarbi, iespējams, tika veikti līdz ar valodu referendumu Latvijā un kampaņām par “nacisma atdzimšanu”. Notikumi Ukrainā varbūt piespieda dažas kārtis izspēlēt.

Latvijai nav pārāk daudz trumpju, ko likt pretī. Viens no tiem, šķiet, ir piemirsts, kaut gan tika nosaukts tagadējās valdības deklarācijā – “stiprināsim nacionālu un eiropeisku informācijas telpu…”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Tomēr kāda savāda ir mūsu pieeja dažādiem notikumiem.Staļins okupēja Baltiju-to mēs dabiski nosodām un tas būtu pareizi.Tajā pašā laikā mēs atbalstām neatkarīgu valstu Irākas,Afganistānas,Lībijas,Sīrijas,utt. okupāciju.Ko mūsu armija dara Afganistānā?Kāpēc mēs neļaujam afgāņiem dzīvot tā kā viņi to vēlas?Pašlaik Ukrainas armija ik dienu iznīcina separātistus,bet viņi nogalina arī desmitiem, simtiem mierīgo iedzīvotāju,sievietes,bērnus ,viņu mājas,dzīvokļus un mēs pieveram acis un dziedam meldiņu,ko mums sacerējuši mūsu jaunie kungi.

  2. Nu Šmit, piebremzē savas emocijas un neskrien pa priekšu visiem letiņu radikālajiem nacionāļiem. Nav viss tik primitīvi, kā tu te izklāsti. Tas pirmkārt. Otrkārt, kas vispār ir devis tiesības spriedelēt par lietām, kuras tu pat pa īstam nestādies priekšā, jo smelies vienpusēju, nojātu, melīgu stāstu sakopojumu no amerikāņu MM. Nav vienas taisnības, ja vispær par kaut kādu taisnību var runāt politikā. Ir tikai un vienīgi intereses! Atceries to, Šmit, un noliec to savu stabuli malā.

    • Šķiet, ka viena taisnība tomēr ir, proti, Putina un krievu pasaules taisnība. Nejautājot tev, kādas man ir tiesības, sajūsminu par atbrīvotāju pēdējiem sasniegumiem: atbrīvojuši Ukrainu no Krimas, fašistiem un tagd veikli atbrīvo līķus no naudas un kreditkartēm. Pasaule to augstu novērtēs – laupi nolaupīto.

  3. … Latvijai/Bezabrenei ir pietiekosi daudz trumpju, bet tos pasreizeja vadiba negrib pielietot, par to esmu komentejis gadiem, piemeram Hagas internacionala tiesa, apelacija ANO Asemblejai … bet par ko tad musu VP un MP ir tur runajusi lidz sim … !?

    … Latviesu tautas ‘ parstavju’ un tamdel it ka nacionalas valsts valdibu ‘ieveleta’ gleva un vel apspiesta vadiba nav reagejusi uz santazu pret latviesiem un tas valsti , jau no 1990, kad Ziemelamerika sakas propogandas darbi, lai mus pataisitu par NACISTIEM UN FASISTIEM … UN LUK … SI LINIJA TURPINAS … KA IEKSEJI TA AREJI, ORGANIZETA VEIDA !!!!

    … LIEKAS KA KADIEM NOMENAKLATURAS KADRIEM UN BIJUSIEM OKUPANTIEM BIJA UN PASTAV BAILES NO INTERNACIONALAS TIESAS LEMUMIEM PAR PAYTIESIBU UN VAJADZIGO KOMPENSACIJU … UN TAS VEL PASTAV, JO TIE PASI SODIENAS AGRESORI NES ATBILDIBU PAR ISTENOTO UN TURPINATO GENOCIDU PRET LATVIESU AUTOHTONO PAMATTTAUTU … UN NEKAUNIGI MELO UN MEGINA GROZIT VESTURES PATIESIBU

Draugiem Facebook Twitter Google+