Kultūra
Kultūrpolitika

Flirtē, lūdzu, mīļais, ar citām! “Precētie pret brīvajiem” – sterotipu varā 16


Šovā redzams, ka televīzijas piedāvājums precēto ģimenēs tiek uztverts kā loterija, jo TV dāvinātā naudiņa noderēs.
Šovā redzams, ka televīzijas piedāvājums precēto ģimenēs tiek uztverts kā loterija, jo TV dāvinātā naudiņa noderēs.
Ekrānuzņēmums no TV3

Flirtē, lūdzu, mīļais, ar citām!

Šovu, kas radīts 2015. gadā Grieķijā dibinātā TV un tiešsaistes mediju formātu uzņēmumā “Pangolin Entertainment”, trešo reizi skatāmies arī Latvijā.

Daudzi jau to redzējuši, bet jāatgādina, ka “Precētie pret brīvajiem” Latvijā piedalās trīs dalībnieki: divi precēti, viens brīvs, savukārt citam brīvam dalībniekam jāatšifrē, kurš ir brīvais, lai iegūtu balvu.

Oriģinālā šovs paredzēts trīs precētiem un vienam neprecētam vīrietim, kuru statuss jāuzmin neprecētai sievietei. To reklamē kā vienīgo šovu, kurā sieva mudina vīru flirtēt ar citām sievietēm.

Arī Latvijā sākotnēji brīvo vīrieti meklēja sievietes. Šajā pavasarī un vasaras sākumā brīvie puiši cenšas atrast neprecēto sievieti starp trim kandidātēm, no kurām divas ir precētas. Reklāmas teksts nu apvērsts otrādi: šovs, kurā vīrs mudina sievu flirtēt ar citu vīrieti.

Formāts pieejams arī Kanādas, Beļģijas, Horvātijas un Polijas skatītājiem. Tā oriģinālais nosaukums ir “The Married Game”. Spēle, kurā ir uzvarētāji un zaudētāji, daudz izlikšanās, lomu maiņa, šķiet, precīzāk pasaka, kāpēc tapis šovs.

Galerijas nosaukums


Nauda stiprinās mūsu attiecības?

Formāts ir ļoti vienkāršs: ja esi neprecēts un atmini brīvo dalībnieku, abi varat doties ceļojumā. Ja brīvais un it kā attiecības meklējošais izvēlas precēto dalībnieku, precētie saņem balvā 800 eiro, bet brīvais dalībnieks paliek tukšā.

Šovā redzams, ka televīzijas piedāvājums precēto ģimenēs uztverts kā loterija. Pāris vienojies, ka abiem noderēs TV dāvināta naudiņa. Tāpēc var nojaust, ka ģimene domājusi, kā sievai izskatīties ieinteresētai, citu attiecību nesaistītai, vilinošai.

Dažās ģimenēs stress par naudu vīra sejā nolasāms pastāvīgi. Viens otrs pat pamanās izteikt pārmetumus, ja sieva nav tēlojusi gana ticami un cerētā balva aiziet citam. Tātad formāts piedāvā precētiem vīriem neparastu sievas peļņā sūtīšanas veidu – aizej pakoķetē, izliecies brīva un atnes naudu ģimenes budžetā. Tas skaidrs, vai ne?

Ja jau izdevīgums ir galvenais faktors, tad pārsteigumu rada cilvēku vēlme riskēt ar savām attiecībām, pasniegt vakariņas svešiniekam un pakļauties citām televīzijas prasībām par tik ļoti mazu naudu.

Latvijas versijā šovā balva uzvarētājam ir salīdzinoši plāna – veiksme nozīmē iegūt naudas summu, kas zemāka par vidējo algu valstī.

Piekrituši spīdzināšanai?

Ko meklē dalībnieki vienā no “randiņu” šovu variācijām? Vīri, kas piekrituši sievu izlikšanai televīzijas rīkotā attiecību tirdziņa apstākļos, riskē visvairāk. Viņi it kā piekrituši pikantai rotaļai, bet uz spēles likuši savu pašcieņu un sirdsmieru, jo ir īstie “zirnekļi burkā”, ko citiem vērot. Pārējie dalībnieki, kas spēlē attiecību rotaļas, ir tikai fons. Precēto sieviešu vīru svīšanu vērojot, klausoties komentāros, izskatās, ka cilvēki piekrituši spīdzināšanai.

Visi iesaistītie zina, ka situācijas ir neīstas. Brīvajam puisim ir skaidrs, ka viņu gribēs apmānīt un, lai uzvarētu, nāksies atpazīt melus. Koķetējošās sievas zina, ka vīrs viņas vēro, un zina, ka vīrs arī zina, – viņa jūt vīra skatienus. Tomēr tas nav sports, nav kāršu spēle, jo spēlē ir ļoti reāli notikumi, kas notiek ar vistuvākajiem cilvēkiem. Vīram jāskatās, kā cits vīrietis pieskaras sievai, cenšas viņu atšifrēt, mēģina skūpstīt vai skūpsta, uzdod intīmus jautājumus intīmās situācijās. Turklāt viss notiek publiski.

No vienas puses, TV spēle piedāvā iepazīt to, ko cilvēki nevar uzzināt par otru. Lai kā tu izsekotu, nav iespējams uzzināt, kā tavs partneris uzvedīsies, ja vēlēsies kādu savaldzināt. Rezultātā skatītāji vēro, kā citi mānās, bet precēto dalībnieku partneri redz to, ko nekad negribētu redzēt.

Skatītāji, kā jau parasti, šovā neriskē nemaz. Tāpēc skatās.

Dubultās dzīves izspēle

“Precētie pret brīvajiem” ir izklaide moralizētājiem un ziņkārīgajiem. Nereti minētie skatītāju tipi var sadzīvot vienā šova vērotājā.

Te guvums ir samērā pieticīgs gan skatītājiem, gan dalībniekiem. Vai iepazīstam cilvēku prasmes un dzīves uztveri kā šovā “Īstās latvju saimnieces”? Vai pārbaudām zināšanas, atklājam neredzētas zemes un piedzīvojumus? Nē, skatītāji var redzēt, cik prasmīgi prot mānīties precēti cilvēki kontrolētos ap­stākļos, un vērtēt, kā brīvais dalībnieks spēj atpazīt iespējamo attiecību partneri. Norise ir vienmuļa, katrs šova laidiens ir līdzīgs citiem – ciemošanās, ēšana un parunāšanās, pakoķetēšana, varbūt – pamaigošanās. Lūkošanās veļas mašīnas lodziņā, kamēr tā darbojas, varētu būt tikai vēl mazliet garlaicīgāka. Kāda jēga skatīties šo tēlošanu?

Īsta ir iespēja skatītājiem, vērojot citus, iztēlē pārdomāt lomu spēles. Iedomāties sevi dubultās dzīves fragmentā. Iztēloties savu otro es – draisku, valdzinošu, bīstamu spēli spēlējošu.

Saistītie raksti

Moralizētājam, kas sēž katrā no mums, ir ko piebilst, vērojot brīvo un aizņemto sieviešu rotaļas. Mēs taču zinām, kā vajadzēja uzvesties, kā ir piedienīgi un visu pārējo. Ziņkārīgajam vēl labāk. Tas izvērtē atšifrēšanas stratēģijas, bauda pārpratumus un precēto ļaužu staigāšanu pa slidenu skatuvi.

Šovu balsta baismākie stereotipi par to, kā atšķiras precētas un neprecētas sievietes, kas vispār jādara sievietēm. Piemēram, priekšstats, ka skaistu veļu izpērk tikai neprecētās, sabruka ar milzu troksni. Labi, ka tā. Bet vīrieši kā sievu dzīves norišu īpašnieki, kā viņu pastāvīgi kontrolētāji, sieviete kā tēlojoša, manipulējoša, kopumā melīgāka, vīra vērtējumu gaidoša, vainīga, ja nav izpildījusi uzdevumu – šie stereotipi šovā svin savu festivālu. Kāpēc tam tērēt savas vienīgās dzīves laiku?

LA.lv