×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Melnā karaliene Katrīna Mediči. Leģendārās indētājas tēls izgaismo varaskāres tumšākos labirintus (2)

katrina

Katrīnu Mediči dēvē arī par Melno karalieni, un lielākā daļa lasošo cilvēku viņu pazīst galvenokārt no Aleksandra Dimā romāna “Karaliene Margo” vai Prospēra Merimē darba “Kārļa IX laika hronika”. Kopējais viedoklis formulējams ļoti īsi: indētāja, nobendētāja, trīs Francijas karaļu māte. Lai gan lielākā daļa pētnieku pauž arī par citiem Katrīnas “melnumiem”, tomēr no viņai piedēvētajiem noindēšanas gadījumiem pārliecinoši nav pierādīta lielākā daļa. Par pilnībā pierādītu uzskata tikai Bērtuļu nakts iniciēšanu…

Vecāki un bērnība

Katrīna piedzima Itālijas Florencē 1519. gada 13. aprīlī un nepilnu 70 gadu vecumā nomira 1589. gada 5. janvārī. Attiecīgajam laikmetam tas ir pat ļoti ilgs mūžs. Hronikas vēsta, ka viņa piedzimusi kādā īpašā drūmā, tumšā un baisā zīmē, par ko liecina tas, ka viņu acumirklī nodēvēja par nāves bērns. Kāpēc? Izrādās, tāpēc, ka jau sestajā dienā pēc dzemdībām 19 gadu vecumā nomira Katrīnas māte, un drīz – avoti pauž dažādo: no divām nedēļām līdz diviem mēnešiem pēc Katrīnas piedzimšanas – arī viņas tēvs. Proti, viņa savus vecākus absolūti nepazina. Tas katrā ziņā nevarēja neietekmēt viņas turpmāko dzīvi.

Katrīna dzimusi slavenas un ietekmīgas tirgoņu un augļotāju dzimtas ģimenē, kas vēlāk kļuva par apņirgāšanas iemeslu viņas skauģiem un nelabvēļiem. Francijas karaļgalmā mītošā 15 gadus vecā Skotijas karaliene Marija Stjuarte viņai aiz muguras allaž esot nošņākusi: “Tirgone”. Vēlāk, kad Katrīna jau kļuva vecāka un kādu nieku izplūda miesās, viņu biežāk dēvēja arī par “resno baņķiereni”

Katrīnas tēvs Lorenco II Mediči (1492–1519) bija ieguvis Urbino hercoga titulu, un viņš sākotnēji patiešām arī bija nodarbojies ar tirdzniecību, taču ātri izvēlējās karavīra jeb faktiski turnīru bruņinieka karjeru. Pirms Katrīnas un viņas bērniem slavenākais Mediči dzimtā bija viņas tēva vectētiņš Lorenco Mediči Lieliskais, un tas dzimtai Florencē it kā garantēja noteiktas tiesības un iespējas, lai gan viņus periodiski gan patrieca, gan uzņēma atpakaļ, tad atkal patrieca un atkal uzņēma atpakaļ augstākajā sabiedrībā. Kopumā Mediči dzimtas savdabīgā valdīšana jeb vismaz nenoliedzamā ietekme ilga līdz pat 18. gadsimta 30. gadiem. Katrā ziņā dzimta kā tāda bija gana ievērojama ne tikai Florencē, bet visā tā laika Eiropā.


Katrīnas tēvs tātad nebija prasts tirgonis vai naudas mijējs, taču arī izteikti aristokrātiskas saknes pa viņa līniju piemeklēt bija vairāk nekā grūti. Citādi bija ar viņas māti, kura bija cēlusies no franču hercogu dzimtas, un hercogi, kā zināms, bija vieni no tuvākajiem Francijas karaļa radiniekiem. Madlēna de la Tūra (apt.1500–1519) bija Buloņas hercogiene un viņas dižciltīgā izcelsme nekad nav apšaubīta. Toties tēva “netīrās” asinis faktiski visu mūžu vajāja Katrīnu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. avantūrisks raksts!

  2. Interesanti. Bet kas notika ar viņas meitu Margaritu,kuru izprecināja Navarras karalim Heinriham? Vai gadījumā tā nav tā pati slavenā Navarras Margarita, kas iegājusi vēsturē kā literāte?
    Tik daudz to Heinrihu ,Elizābešu ! Var jau būt, ka Margaritas arī bija vairākas -pat mazajā Navarrā…

Draugiem Facebook Twitter Google+