×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. jūlijs, 2016
Drukāt

Melnā stārķa ligzda uz papīra. Dabai vienalga, bet biznesam zaudējumi (3)

Foto - Mārcis SniedziņšFoto - Mārcis Sniedziņš

Valsts meža dienesta (VMD) darbinieku, visticamāk, nejaušās vai apzinātas paviršības dēļ uzņēmējs Mārcis Sniedziņš jau vairākus gadus cieš daudzos desmitos tūkstošu eiro mērāmus zaudējumus, maksājot aizdevuma procentus par bankā ņemto aizdevumu meža īpašuma pirkšanai, uz kura agrāk bijusi melnā stārķa ligzda. Tā dēļ saimnieciskā darbība ir pilnībā aizliegta. Mārcis prasa atcelt aizliegumu tāpēc, ka melnais stārķis īpašumā nav redzēts daudzus gadus un īpašums, visticamāk, VMD neizdarības dēļ ir nopirkts bez apgrūtinājuma. Uzņēmējs arīdzan prasa atlīdzināt viņam radušos zaudējumus. VMD vainu noliedz un notikušajā vaino meža taksatoru uzņēmumu SIA “Balttaks”, kas mikroliegumu nav uzrādījis meža inventarizācijas plānā. Zaudējis jau divās tiesu instancēs, M. Sniedziņš nelolo cerības uz sev labvēlīgu Augstākās tiesas lēmumu un gatavojas prasības iesniegšanai Eiropas tiesā. Iemesls – Latvijas tiesas prasības pret valsti neskata objektīvi.

Pirkums bez apgrūtinājuma

2013. gada aprīlī Mārča Sniedziņa SIA “MS Kārkli” lēma par 11 ha lielas meža platības pirkumu Pūres pagastā no ASV dzīvojošā latvieša Roberta Endrū Brūveļa. Mārcis par īpašuma pārdošanu uzzināja portālā ss.lv. Pirkuma veikšanai uzņēmējs aizņēmās bankā 150 000 eiro.

Naudu īpašuma pārdevējam, ASV dzīvojošajam latvietim R. E. Brūvelim pārskaitīja vien tad, kad bija veikta viņa pasūtītā meža platības inventarizācija – 2013. gada 26. aprīlī. Ministru kabineta noteikumos noteiktā inventarizācijas procedūra paredz, ka meža inventarizācijas plānā cita starpā ir arīdzan jāiekļauj ziņas par mikroliegumiem, bet tāds netika konstatēts. Vēlāk uzrādītais melnā stārķa mikroliegums atklāja daudzas nepilnības VMD uzraudzītajā saimniecībā. Tādēļ tiesu darbi, visticamāk, vēl turpināsies un radīs uzņēmēja ģimenei naudas un morālos zaudējumus.

Atļauj un aizliedz cirst

Saņēmis SIA “Balttaks” sagatavoto un VMD pārbaudīto inventarizācijas plānu, ierakstījis 13. maijā savu jauno īpašumu “Vecjāņi” zemesgrāmatā, M. Sniedziņš devās pie mežziņa, tātad uz VMD pēc ciršanas apliecinājuma. Tā piešķiršanai VMD uz vietas īpašumā ir jāpārbauda situācija. Zemgales virsmežniecības Kandavas nodaļas vecākais mežzinis Jānis Rosickis 2013. gada 11. jūnijā atļauju parakstīja, “MS Kārkli” sāka ciršanu, bet pēc desmit dienām, 21. jūnijā, ciršanas apliecinājumu apturēja. Iemesls – jau 2010. gada 21. jūlijā noteiktais mikroliegums melnajam stārķim. Kā varēja notikt, ka VMD, vairākas reizes pārbaudot inventarizācijas plānu reģistros, nepamanīja mikroliegumu? Un kāpēc meža inventarizācijas plāna gatavotājs SIA “Balttaks” to neiekļāva inventarizācijas plānā?

VMD ģenerāldirektors Andis Krēsliņš atsaucas uz Meža likumu, kas nosaka – par inventarizācijas datu iesniegšanu atbildīgs ir meža īpašnieks, bet par datu patiesumu – meža inventarizētājs. “Šī bija pirmreizējā meža inventarizācija, tāpēc Meža valsts reģistrā aktuālas inventarizācijas nebija. Visi šie dati inventarizatoram bija jāpaņem no attiecīgajiem reģistriem, kā rakstīts Ministru kabineta noteikumos. Inventarizators to neizdarīja, dabiski, šā iemesla dēļ pārpratums radās,” teic A. Krēsliņš. Viņš gan atzīst – “teorētiski” VMD darbinieki, iespējams, varēja pamanīt “Vecjāņu” īpašuma mikroliegumu. “Teorētiski” tāpēc, ka svarīgāk esot pārbaudīt citus faktus, tostarp par inventarizācijas veicēja tiesībām veikt meža inventarizāciju, vai īpašnieks ir īsts, vai robežas atbilst agrāk fiksētajām un citus faktus.

Meža inventarizators Gunārs Rosickis veica “Vecjāņu” īpašuma inventarizāciju. Viņš pastāstīja, ka nevienā no reģistriem ziņas par mikroliegumu neesot bijušas iekļautas. Informācijas nav bijis arī Tukuma novada teritorijas plānojumā un šā novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos. “Pieņemsim, ka es nepamanīju mikroliegumu. Tomēr pēc manis Valsts meža dienestā šo plānu pārbaudīja vēl vairākas reizes,” tā inventarizators. G. Rosickis var uzrādīt visas konkrētajā brīdī no reģistriem ņemtās izziņas, kas rāda, ka mikroliegums nav reģistrēts. Viņš teic, ka taksatoriem “Latvijas Vēstnesī” publicētā informācija (kur tā bijusi) nav jāmeklē. Par haosu reģistros vai par VMD nolaidību liecina arīdzan tas, ka līdz 2013. gada aprīlim iepriekšējais “Vecjāņu” īpašnieks Roberts Endrū Brūvelis par “Vecjāņu” zemi maksājis zemes nodokli. Ja uz zemes atrodas mikroliegums, tad nodoklis jāmaksā nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Selva Šulce sastāstīs visu ko, lai tikai aizietu no nolaidībām. ASen jau ir acīmredzams, ka mežu nozarē kārtības nav vairs nekur. Un ir grūti saprast šo ierēdņu motivāciju – algas maksā no nodokļiem, nodokļus iekasē no uzņēmējiem, taču uzņēmējdarbību bremzē visos iespējamos veidos. Vai vēl debīlāku attieksmi var iedomāties?

  2. Ļoti labi! Pietiks cirst!
    Biznesmenis atradies 🙂

    • Nesaprotams prieks. Stāsts ir par to ka cilvēks var nopirkt preci nezinot visu par tās apgrūtinājumiem. Stāsts ir par bardaku.

Draugiem Facebook Twitter Google+