×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

Melnās tīģerlilijas atgriežas

ReklāmfotoReklāmfoto

16. jūnijā Latvijā atgriežas sīvās ironijas, melnās parodijas un tumšā kabarē meistari – unikālā Anglijas grupa “The Tiger Lillies”. Savā trešajā Latvijas apciemojumā, kas notiks koncertzālē “Palladium”, apvienība iepazīstinās ar jaunāko veikumu – grupas 31. albumu “The Rime 
of the Ancient Mariner”.


 

Nepieradināmais vīru trio jau divas reizes viesojies Latvijā, pēdējā no tām notika 2009. gada “Positivus” festivālā, bet pirms tam grupa savus pielūdzējus priecēja 2007. gadā, koncertā “Sapņu fabrikā”.

Londonā bāzēto grupu 90. gadu sākumā izveidoja Martins Žaks – solists ar kastrāta cienīgām operdziedātāja iemaņām, iekļaujot grupā arī bundzinieku Eidrianu Hjūdžu, ko viens kritiķis paguvis nodēvēt par Džeimsu Džoisu, un kontrabasistu Eidrianu Stautu. Pats Žaks spēlē akordeonu un izpelnījies apzīmējumu “kriminālais kastrāts”, ikreiz gan ar savu balsi, gan Dikensa laika ģērbšanās manieri un mūžīgo katliņu galvā pārliecinot šaubīgos un, saprotams, ātri aizbiedējot visus, kam piemīt melna humora trūkums. Katrā ziņā iesvaidītie ikreiz gavilē, dzirdot, kā Žaks par mūsdienu Anglijas padibenēm dzied savā eņģeļa balsī. Sev raksturīgajā, melnā humora manierē “The Tiger Lillies” apdzied gan prostitūciju un opija smēķēšanu, gan mūžīgo ielu muzikantu noplukušo dzīvi, tiesa, ar krietnu ironijas distanci. Arī pats grupas nosaukums esot veidojies, kombinējot vairākus vecākās profesijas pārstāvju vārdus. Grupas daiļradē apvienotas dažādas mūzikas ietekmes – no čigānu balādēm, vācu kabarē un franču šansona līdz “netīriem” cietuma blūziem un ielu muzikantu dziesmām, te sastapsit gan dedzinātāja priecīgo dziesmiņu, gan citu aizdomīgu subjektu dvēseles smieklīgos kliedzienus.

 

Kulta statusu izpelnījušās ne vien melno “tīģerliliju” dziesmas, bet arī viņu koncertizrādes, kas vienmēr līdzinās krāšņiem un melodramatiskiem kabarē uzvedumiem. Šo “liliju” īpatnību ne reizi vien novērtējuši arī profesionālie teātri Eiropā.

 

Piemēram, pērn Vīnes apjomīgā kultūras organizācija “Muzeju kvartāls” aicināja “The Tiger Lillies” piedalīties slavenās Georga Bīhnera lugas “Voiceks” – materiāls, kas Kirila Serebreņikova versijā šogad interpretēts arī Nacionālajā teātrī, – iestudējumā. Vīnes iestudējumā, kurā uz skatuves kāpa arī grupa, tā simbolizēja juceklīgās un haotiskās Voiceka domas, ietērpjot tās pavisam 13 dziesmās.

“The Tiger Lillies” savā vairāk nekā divdesmit gadu pastāvēšanas laikā ierakstījuši ievērojamu skaitu albumu, tostarp arī kabarē iedvesmoto operu “Shockheaded Peter: A Junk Opera” 1998. gadā un “Grammy” balvai nominēto “The Gorey End” 2003. gadā. Šogad grupa laida klajā savu jau 31. ierakstu – dubultalbumu “The Rime of the Ancient Mariner”. Bet patiesībā to, ko īsti uz skatuves dara “The Tiger Lillies”, izstāstīt nemaz nav iespējams un varbūt arī nevajag, jo skaidrot savu dziesmu un performanču saturu nemīl arī pats grupas solists, atzīstot, ka grupu radījis, lai spēlētu unikālu mūziku, nevis to paskaidrotu (lasi – kādam, kam nav lemts to saprast).

 

Uzziņa

Koncerta sākums – 20.00, ieeja no 19.00.

Biļetes – “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.

Cena – Ls 18.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+