Foto-Flickrearthmoving equipment parts

Melni punkti uz bērna zobiem. Ko darīt? ATBILDES uz LA.LV lasītāju jautājumiem 0

Uz lasītāju jautājumiem atbild bērnu un pieaugušo zobārste Līva Mežinska. Šobrīd speciālistei jautājumus uzdot nevar.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Bērnam aptuveni gada vecumā uz visiem zobiņiem parādījās melns aplikums, kuru nevar notīrīt ar zobubirstīti (zobi tiek tīrīti divreiz dienā). Jau drīz Martinam būs divi gadi, šis aplikums saglabājas gar smaganām un zobu iekšpusē. Tas nav kariess un parasts aplikums. Ir dzirdēts, ka tas rodas no specifiskas mikrofloras un diezgan reti sastopams. Vai esiet dzirdējusi, redzējusi un varat komentēt, kā rīkoties?

Šos pigmentus rada specifiskas baktērijas, kuras atrodas atsevišķu pacientu mutes dobuma mikroflorā. Tās ir baktērijas, kuru gala produkti ir sulfīdi. Tie veido uz zobiem melnus punktiņus, kas ieēdas emaljas virsējā kārtā un tos ir grūti notīrīt. Tos notīrīt izdodas higiēnistam vai zobārstam. Tā kā mazais ir ļoti mazs, to būs grūti izdarīt. Jo tikai no divu gada vecuma bērniņš sāk vērt vaļā mutīti un nosēdēt mammai klēpī. Labā ziņa ir tā, ka šie mikroorganismi „nedraudzējas” ar ‘str. mutans”, kas izraisa kariesu. Un tiem bērniem, kuriem ir šī pigmentu izraisošā baktērija mutes dobumā, ir mazāks risks saslimt ar kariesu. Tas gan nenozīmē, ka zobiņi nav jātīra, vai ka var ikdienē ēst ēdienus un dzērienus, kas ir kaitīgi zobu veselībai un kuru gala produkti – skābes – var bojāt zobus.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Bērniem, kuriem ir šī pigmentu izraisošā baktērija mutes dobumā, ir mazāks risks saslimt ar kariesu. Tas gan nenozīmē, ka zobiņi nav jātīra, vai ka var ikdienē ēst ēdienus un dzērienus, kas ir kaitīgi zobu veselībai un kuru gala produkti – skābes – var bojāt zobus.

 

Vēl pigmenti var rasties no klepus sīrupa, jo to sastāvā mēdz būt hlorheksidīns, antiseptiskas viela, kura dabīgi var iekrāsot zobus ar brūnganiem plankumiem. Tas gan nepaliek uz mūžu, higiēnists to lieliskai varēs notīrīt, tādēļ pēc šādu medikamentu lietošanas zobiņi ir jāiztīra! Vēl pigments var rasties no atsevišķu antibiotiku lietošanas. Varu jums ieteikt neuztraukties, un, lai sirds būtu mierīgāka, aizvest mazo pie bērnu zobārsta uz apskati.

 

Man ir jutīgi zobi – ir zobu sāpes, lietojot karstu, izejot ārā aukstā laikā, ir gandrīz VISIEM zobiem reizē. Gan augšējiem, gan apakšējiem… Runāt ārā vairs nevaru, jo sāpes ir stipras un ilgst vismaz 5-10 minūtes, kas ir tiešām apgrūtinoši. Drīzumā iešu pie savas zobuārstes, kas arī ir mana vienīgā cerība.

Zobu jutība vienā žokļa pusē vai pat augšējā un apakšējā žoklī vienlaicīgi var būt saistīta ar to, ka ir plānāka vai trauslāka emalja. Ārstam būtu jāievāc anamnēze. Varbūt vainīga būs pārāk agresīvas baltinošās zobu pastas lietošana, balināšana mājas apstākļos un nepareiza tā pielietošana, varbūt ir jutīgums pēc balināšanas. Pārāk skābu dzērienu lietošana uzturā var padarīt jau tā plāno emalju ļoti jutīgu uz temperatūras izmaiņām. Piebildīšu, ka katram pacientam emaljas biezums ir atšķirīgs: jo tā plānāka, jo zobi trauslāki un jutīgāki. Vēl varētu būt, ka ir apsaldēta seja vai trijzaru nervs. Tad šīs sāpes izpaužas kā asas, durstošas, ātri pārejošas un tikpat ātri uzliesmojušas, mēdz izstarot uz ausīm, var sāpēt atsevišķas zobu rindas.

Reklāma
Reklāma

 

Pārāk skābu dzērienu lietošana uzturā var padarīt jau tā plāno emalju ļoti jutīgu uz temperatūras izmaiņām. Vēl varētu būt, ka ir apsaldēta seja vai trijzaru nervs. Tad šīs sāpes izpaužas kā asas, durstošas, ātri pārejošas un tikpat ātri uzliesmojušas, mēdz izstarot uz ausīm, var sāpēt atsevišķas zobu rindas.

 

Kā jūs jau minējāt, jums steidzīgi jāiet pie sava ārsta un apskati. Varbūt Jums nozīmēs Nimesil, pretiekaisuma līdzekli, kas palīdz, jo noņem sāpes un samazina iekaisumu, ja tāds ir radies, tā darbības ilgums ir līdz pat sešām stundām. Vai pretsāpju līdzekli, kura aktīvā viela būtu “diklofenak”. Bet bez ārsta receptes un norādījumiem gan to nevajadzētu sākt lietot. Vēl, ja zobi ir jutīgi un to iemesls ir emaljas biezuma samazināšanās, zobus var pārklāt ar desensibilizējošu laku, kas noņems zobu jutību….Bet, lai saprastu īsto iemeslu, ārstam ir jūau zobi jāapskata.