×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
10. novembris, 2012
Drukāt

Melnkalnes premjers atkal būs Milo Džukanovičs

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Melnkalnes prezidents Filips Vujanovičs piektdien, 9.novembrī, paziņoja, ka jaunais valsts premjerministrs būs bijušais prezidents Milo Džukanovičs (attēlā), kurš iepriekš jau trīs reizes ir vadījis valdību. “Es informēšu parlamenta spīkeru par savu lēmumu izvirzīt Džukanoviču premjerministra amatam,” žurnālistiem sacīja Vujanovičs.

50 gadu vecā Džukanoviča vadītā valdošā kreisi centriskā koalīcija “Par eiropeisku Melnkalni” uzvarēja 14.oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās, iegūstot 39 deputātu mandātus parlamentā, kur kopumā ir 81 deputāts.

Lai gan tas ir nedaudz mazāk, kā nepieciešamas absolūta vairākuma iegūšanai, Džukanovičam nevajadzētu būt problēmām izveidot valdību kopā ar saviem tradicionālajiem sabiedrotajiem nelielākajās partijās, kas pārstāv etnisko minoritāšu intereses. Jaunā valdība turpinās sarunas par Melnkalnes virzību uz dalību Eiropas Savienībā (ES), par ko sarunas tika sāktas jūnijā.

Valdošajā koalīcijā ir Džukanoviča vadītā Demokrātiskā sociālistu partija (SDP), Sociāldemokrātiskā partija un Liberālā partija. SDP vadītas koalīcijas ir bijušas pie varas Melnkalnē kopš 1998.gada.

Opozīcijas koalīcija “Demokrātiskā fronte”, kas apvieno konservatīvo “Jauno serbu demokrātiju” un liberālkonservatīvo “Kustību par pārmaiņām”, ieguvusi 20 deputātu mandātu. Opozīcijā esošā Sociālistu tautas partija ieguva deviņus mandātus, bet jaunpienācēja politikā kreisi centriskā partija “Pozitīvā Melnkalne” ieguva septiņas vietas parlamentā. Atlikušās sešas deputātu vietas sadalījušas partijas, kas pārstāv etniskās minoritātes, – trīs deputāti pārstāves Bosniešu partiju, viens deputāts – horvātu minoritāti, bet pa vienam deputātam būs no divām albāņu partijām.

Kārtējām parlamenta vēlēšanām būtu bijis jānotiek nākamā gada pavasarī, taču, kad jūnijā Melnkalne sāka sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā, valdošā koalīcija paziņoja, ka tai jāatjauno vēlētāju uzticības mandāts, lai varētu veikt ar iestāju ES saistītas reformas. Savukārt opozīcija apgalvo, ka valdošās koalīcijas mērķis, nolemjot rīkot pirmstermiņa vēlēšanas, bija pēc iespējas ilgāk palikt pie varas.

Džukanovičs jau bija premjers no 1991. līdz 1998., no 2003. līdz 2006. un no 2008. līdz 2010.gadam, bet no 1998. līdz 2002.gadam viņš bija Melnkalnes prezidents.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+