×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Melnķiršu naktene – negatava indīga, ienākusies – ēdama

krustpils_22

“Pavasarī paziņa iedeva stādiņus, sakot, ka tās ir krūmmellenes, bet piekodināja, ka ogas drīkstot ēst tikai pa vienai dienā. Krūmiņi izauga apmēram 50 cm augsti, pavasarī ziedēja baltiem ziediem. Rudenī ienācās melnas ogas. Neizskatās pēc krūmmellenēm, pagaršot neriskēju… Kas tas ir par augu un vai tiešām šīs ogas drīkst ēst?” 
Aija Krustpils novadā

 

Mūsu lasītājas iesūtītajos attēlos redzams viengadīgs nakteņu dzimtas augs – ēdamā jeb melnķiršu naktene (Solanum melanocerasum), ko dēvē arī par Kanādas zelta melleni vai sanberiju. Tai nav nekādas radniecības ar krūmmellenēm, drīzāk ar tomātiem – stāsta Nacionālā Botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas vadītāja Linda Strode.

Ēdamā naktene veido kompaktu, 45 – 60 cm augstu krūmu. Lapas klātas ar matiņiem, zied baltiem ziediem, kas līdzīgi kartupeļiem. Augs un zaļas, negatavas ogas ir indīgas! Lietot drīkst tikai ienākušās.

Sēklu ieguvei vāc gatavas ogas. No tām atdala sēklas, attīra no mīkstuma un izžāvē. Sēklas sēj siltumnīcā kastītēs, izaudzē dēstus, dārzā tos stāda pēc salnām. Audzēšanai piemērota saulaina vieta, vidēji skāba vai neitrāla augsne. Kopj tāpat kā tomātus. 
krustpils_1.jpg

Par ogu lietošanu uzturā uzskati ir visai dalīti. Ir cilvēki, kas tās nelielos daudzumos ēd svaigas, jo uzskata par ļoti veselīgām: aizkavējot novecošanu, uzlabojot asins sastāvu un veicinot sārņu izvadīšanu no organisma. Svaigas ogas var sajaukt ar cukuru un likt saldētavā ziemai. Citi tās sākuši audzēt tikai ievārījuma dēļ. To gatavojot, labāk pievienot arī citas ogas vai augļus, piemēram, ābolus.

– Sanberijas ēdu tikai pa vienai vai pāris ogām dienā. Tās arī nav diez cik garšīgas. Var vārīt ievārījumu, bet termiskā apstrāde mazina ogu vērtību, – saka pirtnieks un masieris Ervīns Lenšs. – Veselības stiprināšanai sanberijas var izmantot arī citā veidā, piemēram, izkarsē kāju pēdas un tad tās ierīvē ar samaltām ogām. Kāju pēdu refleksogēnajās zonās ir atspoguļots viss ķermenis un tas varētu atstāt labvēlīgu iespaidu uz visām organisma sistēmām. Protams, šīs ogas nav brīnumlīdzeklis, tās arī nevar lietot ārstniecībā tablešu vietā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+