×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. septembris, 2017
Drukāt

Melno stārķu populācija Latvijā turpinās samazināties (3)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Melno stārķu populācija Latvijā turpinās samazināties, telekanāla LNT raidījumā “900 sekundes” teica ornitologs Māris Strazds.

Viņš informēja, ka katru gadu vairāk nekā 50% melno stārķu ligzdu paliek tukšas. Neviena populācija to ilgtermiņā nespēj izturēt, uzskata eksperts.

Latvijā melno stārķu ir tik daudz, tikai tādēļ, ka stārķi dzīvo ilgi. Taču veco putnu vietā nenāk jaunie, un tādēļ populācija samazināsies. Turklāt, tas notiek arī tādēļ, ka Latvija atrodas melno stārķu izplatības areāla malā.

Kā skaidroja ornitologs, viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ stārķu populācija nepieaug ir tas, kas notiek mežos – putniem trūkst ligzdošanai piemērotu koku un esot nenormāls traucējumu apjoms visās vietās un visos laikos, tostarp ligzdošanas vietās, kā arī barošanas vietās.

Saskaņā ar informāciju par melno stārķu monitoringu, 2012.gadā Latvijā ligzdojošo melno stārķu populācija valstī tika vērtēta 180 – 240 pāru robežās. Savukārt 2015.gada monitoringa rezultātā tika apsekotas vairāk nekā 150 melno stārķu ligzdas. 2015.gada pavasarī ligzdošana tika konstatēta 106 ligzdās.

Vairāk informācijas par melno stārķu populāciju var gūt mājaslapā “goris.lv”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Sigurds Spinga mezzinis Atbildēt

  Melno starku strauja samazinasana saistama ari ar tikpat strauju juras ergla savairosanos.Vietas, kur apmeties juras erglis,melnais starkis pazud dazu gadu laika.Un ne tikai melnais starkis.Pazud piles un citi udensputni.Protams lielu iespaidu atstaj ari strauja pieauguso audzu izcirsana un plasie izcirtumi.Tapat ari planotaji ieprojektejot cirsmas pavirsi iezime ekologiskos kokus,kuri varetu but nakamie lizdu koki,bet iezime kokus pie cirsmu robezam atstajot nocirsanai vairak piemerotos lielos ozolus un citu sugu kokus cirsmu vidu.Zinamu iespaidu atstaj ari meza izstrade visu gadu.Vietas, kur lizdo melnais starkis,vajadzetu vismaz nelielu miera periodu no aprila lidz augustam.Melnais starkis ir samera konservativs putns un censas atgriezties savas vecajas lizdosanas vietas,neskatoties uz to ,ka ziemas perioda tur ir notikusas izmainas.

 2. komentētājam 'meža ornitologam" Atbildēt

  Pieraksti un iemācies vienreiz to statistiku no galvas, ja gribi citēt. Valsts mežos tie ir nepilni 12% teritorijas, kurās aizliegta galvenā cirte un mežsaimnieciskā darbība !!! Privātajos mežos tie ir nepilni 2% !!! Tāda ir tā statistika.

 3. Strazds ir demagogs. LNT raidījumu sērijā bija skaidri redzams, ka visi jaunie putni aizgāja bojā ārpus Latvijas. Tā arī nebija atbildes, vai Strazda uzliktie raidītāji, lēnām nesabojāja putniem smadzenes ar impulsu izstarošanu. Pats Strazds rakstīja, ka ir dzimumu disproporcija starp tēviiniem un mātītēm 80:20, jo olās konstatēts DDT. Latvijā ir 25% teritoriju, kur aprobežota saimnieciskā darbība, bet ligzdu tur nav.
  Ieteikums Strazdam – nevāvuļot televīzijā ar nolaistām ūsām un drūmu ģīmi, bet atvēt Latvijas ornitoloģijas biedrības filiāli piemēram Sīrijā, kurai pāri iet putnu migrācijas ceļš un ir reāla to bojāeja no dvieļugalvu savstarpējās karošanas.
  Tad būtu tiešām raāla cieņa pret Strazdu, Ķerusu ujn citiem dīvāna ornitologiem, kas māk tikai “apgūt” projektu naudas.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13
Alūksne +12.4
Daugavpils +11.7
Saldus +11.5
Liepāja +10.7
Jelgava +12
Ventspils +13.1
Limbaži +10
Madona +11.4
Rēzekne +11.4
+18
+16
+16
Draugiem Facebook Twitter Google+