×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. septembris, 2017
Drukāt

Melo un prasa statusu krievu valodai (11)

Ekrānuzņēmums no ntv.ruEkrānuzņēmums no ntv.ru

Paši Eiropas Parlamenta deputāti to pat nenojauš, bet Krievijas televīzija NTV jau uzvaroši ziņo, ka EP atzinis krievvalodīgo diskriminācijas faktu Igaunijā. “Tieši šobrīd minoritāšu valodu jautājumu un lielākā daļa diskusiju būs veltītas tieši Latvijai un Igaunijai,” vēsta Maskavas korespondents.

NTV atsaucas uz kādu ziņojumu, kur Igaunijai tiekot pārmests, ka krievvalodīgajiem esot grūti atrast darbu, uz brīdi ekrānā pavīd kāds dokuments angļu valodā. Žurnālists paziņo: “Tā jau ir uzvara!” Tālāk tiek rādīts kāds krievvalodīgais aktīvists Dmitrijs Suhoruslovs, kurš komentē: “Daudzus gadus igauņu politiķiem izdevās vazāt aiz deguna Eiropas Savienību un radīt ilūziju, ka te ir labklājība, tiek ievērotas tiesības, taču tas neatbilst patiesībai. Tagad Eiropas Parlaments beidzot ir ieraudzījis ziloni.”

Sižeta turpinājumā drīz vien atklājas tā mērķis – problēmu varot atrisināt, piešķirot krievu valodai valsts valodas statusu Igaunijā, norāda NTV, un izsaka nožēlu, ka šo ideju neatbalstīja ne bijušais prezidents Tomass Hendriks Ilvess, kurš krievu valodu vispār nosaucis par “okupantu valodu”, ne pašreizējā prezidente Kersti Kaljulaida.

Uz īsu brīdi ekrānā parādās arī persona, kura, visticamāk, ir šīs viltus ziņas avots – EP deputāte no Igaunijas Jana Tooma, kuru nereti salīdzina ar Tatjanu Ždanoku, jo abu politiskie uzskati ir ļoti tuvi un darbības metodes līdzīgas.

 

Izcelsme un izplatība

Šo “ziņu” varētu skatīt kā turpinājumu nesen Krievijā izplatītajiem meliem, ka Eiropas Parlaments ieviesīs sankcijas pret Baltijas valstīm par fašisma ideju atbalstīšanu (par to jau varēja lasīt “Latvijas Avīzē” rubrikā “Atmaskots” 26. jūlijā). Lai gan tāds jautājums EP nav apspriests un sankcijas nav ieviestas, ziņas izplatītāji, protams, savas aplamības nav atsaukuši.

Acīmredzot atsaukšanās uz it kā Eiropas Parlamentā pieņemtiem lēmumiem kļūst par ierastu praksi Krievijas televīzijām, jo atbildība par maldu izplatīšanu netiek prasīta un arī EP reakcija pret dezinformācijas izplatīšanos pagaidām ir diezgan kusla.

NTV šobrīd ir tikai viena no “skrūvītēm” Kremļa propagandas mehānismā, lai gan savulaik šis medijs tika uzskatīts par demokrātiskāko un modernāko Krievijā (tolaik tas bija privāts kanāls, tajā darbojās tādi pazīstami žurnālisti kā Jevgēņijs Kiseļevs, Leonīds Parfjonovs un citi). Tieši brutālā NTV pārņemšana 2001. gadā tiek uzskatīta par lūzuma punktu, kas pielika treknu punktu vārda brīvībai Krievijā.

 

Atmaskojums

“Tas ir kārtējais apmelojums – viltus ziņa, kas neatbilst faktiem. Eiropas Parlamentā par Igaunijas nosodīšanu nekas nav spriests,” saka EP deputāts no Latvijas Artis Pabriks. Protams, esot atsevišķi deputāti, kuri reizēm mēģinot šīs tēmas izvirzīt, tostarp no Latvijas ievēlētie politiķi Tatjana Ždanoka un Andrejs Mamikins. Parasti tas notiekot Eiropas Parlamenta Lūgumrakstu komitejā (PETI), kur varot iesniegt dažādas iniciatīvas, taču šādas individuālas darbības izskatīšanu nekādā gadījumā nevar uzskatīt par EP nostāju vai politisku lēmumu. “Ja kāds kaut ko gaiteņos parunā, tā vēl nav nekāda EP pozīcija,” salīdzina A. Pabriks.

Tad no kurienes šoreiz radusies šī tēma? Izrādās, tai par ieganstu noderējis kāds Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komitejas (LIBE) pasūtīts pētījums, kurā, cītīgi meklējot, var atrast arī vairākas atsauces uz Igauniju. Fragments, kuru pompozi pasniegusi Krievijas televīzija, ir īss fokusa grupu interviju dalībnieku izteikumu apkopojums, kur atzīts, ka igauņu valodas zināšanu trūkums apgrūtina iespējas krievvalodīgajiem atrast darbu Igaunijā (tas lasāms ziņojuma 86. lpp.). Taču pārmetumi par to Igaunijai netiek veltīti. Tieši pretēji, tālāk secinājumos pētnieki izskaidro, kā radusies šāda situācija. Fragments: “Valodas situāciju Igaunijā ietekmējusi ilgstošā Krievijas okupācija. Šajā laikā daudzi krievi emigrēja uz valsti, bet neuzskatīja par pienākumu apgūt valodu. Pēc dzelzs priekškara krišanas Igaunija izstrādāja politiku, lai atdzīvinātu igauņu valodu.” (Ziņojuma 150. lpp.) Šo teikumu, NTV, protams, noklusējusi.

Jāpiebilst, ka šis ziņojums nav politisks dokuments, kas arī skaidri norādīts: “Šajā dokumentā izteiktie viedokļi ir vienīgi autoru viedoklis un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Parlamenta oficiālo nostāju.”

ATBALSTA
kkf

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

  1. Nekaunībai nav robežu- krievi un minoritate.ha ha ha! Vispār jau taisnība. Okupanti visās valstīs ir minoritāte.Vietējo skaits vienmēr būs lielāks.

  2. Melīgie cūkas!!!

  3. KUR VĒL TĀ TAUTA AR SEVI NEBĀZĪSIES IEKŠĀ! VISUR, KUR JAU IELĪDUSI KĀ INDĪGA ČŪSKA, VEIC SAVUS POSTA DARBUS, UZKUNDZĒJOTIES CITĀM TAUTĀM PAZEMOJOT, IZSMEJOT VĒRTĪBAS, NONIECINOT, PIEPRASOT SEVI CIENĪT UN SAPRAST KRIEVU VĒRTĪBAS, VIŅU VĒSTURI!?? KRIEVU VĒSTURNIEKI UZDROŠINĀS PĀRRAKSTĪT CITU TAUTU VĒSTURI UN KĀRTĒJO REIZI UZSPIEST SAVU MELĪGO PATIESĪBU!? VIŅI TIKAI IR KAROS CIETUŠI, KRITUŠI PAR DZIMTENI, ”ATBRĪVOJUŠI” CITAS TAUTAS, BET KAUT KĀ ”AIZMIRSUŠI” ATGRIEZTIES SAVĀ TERITORIJĀ PĒC VISA NOTIKUŠĀ??? KAIMIŅU UN CITU TAUTU KARAVĪRI KAUJAS LAUKOS AIZGĀJUŠI ”SPĒLĒTIES” PASLĒPES AR IENAIDNIEKU …CIK VISS ŠIEM ĻAUDĪM VIENKĀRŠI? NEJAUŠI TAGAD ATRODAS ABHĀZIJĀ, KRIMĀ, UKRAINĀ, DIENVIDOSETIJĀ, SĪRIJĀ….DIEMŽĒL VISA NOTIKUŠĀ PAMATĀ IR TIEŠI KRIEVU VALODA…

    • Vai tiešām neviens vēl nav sapratis,ka nav tādas tautības :ķrievs: un krievu vērtības.Ir tatāru-mongoļu-krievs pēcnācēji kuriem nav nekādu vērtību.Tādi nu ir tie jaukteņi.

  4. Puļķīšiem plait par muļķīšiem.

  5. Anniņa no Preiļiem Atbildēt

    Kirevu valodai pārējā pasaulē vairs nav ne kapeikas vērta. Bļaujiet vai riudite, čuššš po russi nemaz nav druski. Awful lot!

Draugiem Facebook Twitter Google+