×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. februāris, 2014
Drukāt

Par vēsturi jārunā skaidrā vīra un sievas valodā. Saruna ar Juri Pavloviču (10)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Nesen Latvijas Televīzijā tika pārraidīts cikls par padomju laiku vēsturi ar ļoti piesaistošu nosaukumu “Melu laboratorija”. Raidījuma visas desmit sērijas aicinājām analizēt vēsturnieku, padomju laiku ekspertu Juri Pavloviču, grāmatas “Padomju Latvijas ikdiena” autoru. Viņš raidījuma veidotājiem pārmet “serdes” un hronoloģijas trūkumu un to, ka melis galu galā netiek parādīts. Par raidījumu, citām melu laboratorijām un viņa skatījumā notiekošo vēsturnieku aprindās J. Pavlo­vičs sniedza interviju Voldemāram Krustiņam un Ģirtam Vikmanim.

V. Krustiņš: – Pirms neilga laika LTV parādīja “Melu laboratoriju”, kas bija veltīta vairāk padomju laiku vēsturei . Strīdīgus jautājumus no skatītāju puses tā neizraisīja, kas mēdz būt pēc rakstiem un raidījumiem par jaunāko laiku vēsturi. Man radās jautājums – vai tā arī mūsdienu melu laboratorijas spētu parādīt? Tuvojas pirmsvēlēšanu kampaņa…


J. Pavlovičs: – Tas nav iespējams, jo “Melu laboratorijas” veidotāji jau salaida dimbā ciklu par tiem periodiem, kurus viņi aplūkoja. Es nevainoju intervētos vēsturniekus, bet mani uztrauc nesekošana notikumu hronoloģijai, nepaskaidrojot, kādā secībā tie risinājušies. Raidījuma vadītāji spriež skolas grāmatas līmenī.

– Man ir radies priekšstats, ka “Melu laboratorija” iecerēta kā vispārizglītojoša pārraide par vēsturi, kas balstīta uz aprobētām patiesībām, kas mūsdienu publikai jau ir ieguvums. Tik daudz faktu par vēstures nezināšanu.


– Par izglītojošu pārraides raksturu nepiekritīšu. Jā, ir parādīti meli, bet kur tad ir tā laboratorija, tā darbnīca, kur tos melus ražoja? Tā vietā, lai stāstītu, kā 20. gadsimtā šādas darbnīcas tapa un darbojās, nav vēstījuma, faktu, kaut arī raidījuma komandas rīcībā bija cilvēki, kas varēja pastāstīt.

– Bet cilvēki, pazīstami vēsturnieki… viņi jau bija ekrānā.


– Viņi parādījās kā ķipari, ko izvelk no kastes vajadzīgajā vietā un ieliek tajā atpakaļ.

– Jūsu galvenā kritika ir vērsta uz to, ka raidījumam neesot hronoloģiska uzbūve?


– Jā, bet ne tikai tas, raidījumam trūkst serdes. Pārraide sākas ar neatkarības zaudēšanu, tad vācu laiki, tad pāriet pie zemniekiem, tad par Vili Lāci, cenzūru un pārējo. Katrai sērijai bija divas daļas – raidījuma vadītāji pastāsta vienu tēmu līdz 20 minūtēm un pēc tam, nebrīdinot skatītājus, sāk runāt no paša sākuma.

– Pavloviča kungs, jūs esat vēsturnieks profesionālis, tāpēc jums varbūt uzbūve nepatīk. Bet, iespējams, ikdienas skatītājs neuztver sīkos nebūtiskos trūkumus.


– Varu jums dot vienu piemēru par “nebūtisko trūkumu”. Raidījumā intervē divus cilvēkus, kas padomju laikos strādājuši Limbažu pagasta vēlēšanu komisijā. Vispirms ir kungs, tad dāma, kuri mūsdienās saka, ka mēs darījām toreiz citādi, nekā kungs teica. Taču skatītājam nepaskaidro, ka kungs vēlēšanu komisijā darbojies ap 1948. – 1950. gadu, bet dāma stāsta par 1968. – 1982. gadu, kas bija pilnībā atšķirīgi laiki vēlēšanu procesā. Raidījuma veidotājiem vajadzēja uzlikt titrus, norādot laika posmus. Šādas neprecizitātes, kas traucē pareizu uztveri, nāk cita pēc citas. Klātesošajiem vēsturniekiem vajadzēja aizrādīt.

– Starp citu, raidījumā bija vēsturnieks Kaspars Zellis, var teikt, viss vēsturnieku zieds.


– Diemžēl Zellis ir faktiski atteicies būt par vēsturnieku, pašlaik ir politologs. Daudzi vēsturnieki tagad ir kļuvuši par sociālo zinātņu speciālistiem.

– Tas jau aiziet no tēmas. Bet kā jūsu pieminētos trūkumus varētu nākotnē novērst? Sērijas nosaukums bija pievilcīgs. Kā tad ir – vai mūsdienās ir melu fabrikanti un laboranti? Vai par tiem nevajag sagatavot ciklu?


– Tas nav iespējams, jo lielākajai daļai speciālistu nav iespējas izteikt savu viedokli. Runa jau nav par meliem. Vārds “meli” bija nevietā lietots, bet runa ir par propagandu jeb reklāmu. Pasaule balstās uz to, kā cilvēks sevi parāda, kā sevi parāda valstis un kustības, protams, cik vien iespējams labā gaismā, neiekļaujot visu patiesību. Tas nenotiek, melojot aiz “ļauna” nodoma. Ja to dara varas dēļ, tad tā ir propaganda, bet, ja naudas dēļ, – tad tā jau ir reklāma. Vārda “meli” lietošana bija pievilinoša. Cilvēki gaidīja, ka melus izvedīs aiz auss un parādīs, kur tāds melīgs nejaucenis sēdēja. Neparādīja, runāja riņķī un apkārt, sak, tai pusē ir mežs, kur melis sēž.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT!

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Aleksandrs von Humboldts, pazistamais vacu zinatnieks, kadreiz teica:”Nakotne pieder tiem.
  kuri pazista savu pagatni”. Vai tas nav loti pareizi prieks mums latviesiem. Mums vajag macities
  no musu pagatnes vestures un stiprinat, stuiprinat musu spekus pret musu ienadniekiem!

  • “…kam pieder pagātne, tas valdīs pār nākotni,” Dž.Orvela cienītāji – visu rangu felmaņi-zundas-dukšti tik’ “smuku” vēsturi sacerējuši, ka “mēs” varam droši gatavoties 1990.g.4.maija 40-ai jubilejai 2030.gadā!

 2. Vīriem un sievām ne vis jāpļāpā par vēsturi,bet no vēstures jāmācās,lai nepieļautu vēsturiskās kļūdas nākotnē,bet no vēstures nemācās ,sevišķi nemācās un negrib mācīties latvieši.

 3. ”Parakstīšanās, kas maina pasauli” Latvijas Avīze / 2014-01-27 /

  Izdruka no interneta portālā ManaBalss.lv
  ATVERAM SAEIMU!
  2011.gada 8.jūnijā JAU PARAKSTĪJUŠI 12039
  Saeima ir atvērta – deputāti šorīt nobalsoja PAR!! 21. Jul (2011) Tikko Saeimā 71 deputāts (V, ZZS, SC un PLL) atbalstīja ManaBalss.lv ideju un ir sākta Saeimas Atvēršana! Visi kopā varam ar sevi lepoties! AUTORS :KRISTOFS BLAUS
  Atver portālu un paraksties ar savu internetbanku atbalsti publicētās iniciatīvas.

 4. Kas gribēja tas saprata, bet kas negribēja, tas nekad arī nesapratīs! Mēs pārāk maz prasām no vēsturniekiem, jo viņi līdz pat šim laikam šo padomju melu vēsturi tā arī nav uzrakstījuši un parādījuši.
  Pēta kādas atsevišķas tēmas, bet pašai būtībai klāt neķeras. Tikai kritizē citus – nav hronoloģijas, nav pašas melu laboratorijas, utt. Nu tad, Pavloviča kungs, ķeraties klāt un parādiet, kā tur īsti bija!

  • Biedram Pavlovičam pretenzijas pret raidījuma veidotājiem. Bija jau drusku juceklis, BET mērķis jau cits – parādīt KĀ boļševistiskā un nacistiskā melu sistēma darbojās. Un velti pārmest tos divus laikposmus. Sistēma bija TIEŠI TĀ PATI. OKUPACIJAS SISTĒMA, kad visus, kuri centās stāvēt izslietu muguru, nopļāva vienādības asmens. Un nav svarīgi vai galaceļš bija gulags, psihene vai Mordovijas lēģeris. Tieši šo faktu biedrs Pavlovičs apiet kā suns karstu zupas bļodu.

 5. Juri, Stroda-Feldmaņa-Zundas “sarkanās līnījas” nepārkāpsi: “(..) Людям надо внушать, что раньше всегда и везде было еще хуже. Потому какой-нибудь правдивый пустячок может обнаружить более высокий уровень жизни. Член сказал, что правду о прошлом скрыть нельзя. Есть же неоспоримые материальные свидетельства. Болтун сказал, что это утешение для идиотов. Люди сначала усиленно скрывают правду, а потом не могут узнать ее даже при желании. Единственной опорой памяти о прошлом становятся битые черепки и объедки от мамонтов. А разве это история! История не оставляет следов. Она оставляет лишь последствия, которые не похожи на породившие их обстоятельства”. А. Зиновьев: Зияющие высоты

 6. Kamēr vēsture locīsies līdzi partiju ģenerālajai līnijai nav vērts to ņemt nopietni. Labāk vadīties pēc pašvēstures un entuziastu, bet ne algotu vēsturnieku atziņām. MELU LABORATORIJAS tipa raidījumi noder ierosmei meklēt vairāk pašiem .

 7. Pēc virsraksta izlasīšanas ,domāju,ka nu viens vēsturnieks runās vīru valodu-okupantus sauks par okupantiem,kolonizatorus par kolonizatoriem,kolaboracionistus par kolaboracionistiem,nodevējus par nodevējiem ,varoņus par varoņiem. Bet rezultātā- iespaidi par kat kādu pavieglu TV pseidovēsturisku raidījumu ciklu.Neko sliktu jau tas raidījums nedarīja,tikai viņu veidojuši neprofesionāļi.

 8. Juri, atceries par Induli [Roni] – “sarkanās līnījās” nepārkāp!

Draugiem Facebook Twitter Google+