×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
26. augusts, 2016
Drukāt

Menaforta miljoni Ukrainā

Eksānšāviņš no youtube.comEksānšāviņš no youtube.com

"Atrastie dokumenti liecina par to, kā tiek finansētas politiskās partijas Ukrainā, kur pastāv ļoti netīras naudas ekonomika," paziņojusi Kijevas Pretkorupcijas centra izpilddirektore Darina Kaļiņuka.

Šajā burtnīcā atrodams arī Pola Menaforta vārds, kurš, pirms uzņemties Republikāņu partijas ASV prezidenta kandidāta Donalda Trampa kampaņas vadīšanu, vairākus gadus darbojās kā toreizējā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča padomnieks. Kādā burtnīcas ailē ierakstīti 12,7 miljoni dolāru, kas paredzēti Menafortam par padomu sniegšanu Janukoviča prokrieviskajai Reģionu partijai no 2007. līdz 2012. gadam, atklājuši nesen izveidotā Ukrainas Nacionālā pretkorupcijas biroja izmeklētāji, raksta avīze “The New York Times”.

 

Sajauc politiku ar biznesu

Izmeklētāji uzskata, ka burtnīcā minētās summas ir tikai daļa no slepenajiem maksājumiem, ko saņēma dažāda ranga Ukrainas amatpersonas un viņu padomnieki. Atrastajos dokumentos ir ziņas par fiktīvām ārzonu firmām, kas tika izveidotas, lai finansētu Janukoviča un viņam pietuvināto cilvēku grezno dzīves veidu, uzturot pilis ar privātu zoodārzu un golfa laukumu. Starp simtiem apšaubāmu darījumu, kurās bija iesaistītas ārzonu firmas, bija arī 18 miljonu dolāru līgums par Ukrainas kabeļtelevīzijas pārdošanu kompānijai, ko bija izveidojuši Menaforts un Krievijas oligarhs Oļegs Deripaska, tuvs prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais.

Par Menaforta saistību ar naudas pelnīšanu Krievijā un Ukrainā bija zināms jau agrāk, taču, viņam kļūstot par Trampa kampaņas vadītāju, Trampa atzinīgie izteikumi par Putinu un viņa veikto Krimas aneksiju sader kopā ar Menaforta praktizēto politikas un biznesa sajaukšanu. Ukrainas pretkorupcijas biroja izmeklētāji cenšas noskaidrot, vai Menaforts ir saņēmis naudu, kas dokumentos atzīmēta izmaksāšanai viņam. Menaforta advokāts noliedzis, ka viņa klients būtu saņēmis kādus maksājumus skaidrā naudā, uzskatot šādus apgalvojumus par “nomelnošanas mēģinājumu”. Pagaidām Menafortam nav izvirzīta apsūdzība par naudas darījumiem caur ārzonu firmām, taču Ukrainas prokuratūra uzskata, ka viņš nevarēja nezināt, ka Janukoviča klans bija iestidzis korupcijā.

 

Netīra nauda politikā un ekonomikā

Menaforta biznesa darījumi pēdējos gadu desmitos izvirza daudz neatbildētu jautājumu. Savulaik viņš bija Filipīnu diktatora Ferdinanda Markosa padomnieks, kurš, tāpat kā Menaforta nesenais klients Janukovičs, tika gāzts pēc masu nemieriem. Pirms bēgšanas uz Krieviju pirms diviem gadiem Janukovičam un viņa Reģionu partijai izdevās uzvarēt vairākās vēlēšanās, tajā skaitā pateicoties Menaforta konsultāciju firmas padomiem. Tolaik Menaforts nebija reģistrējies kā ārzemju aģents ASV Tieslietu ministrijā, kā to prasa likums personām, kas cenšas ietekmēt ASV politiku ārzemju klientu labā. Menaforts centās spodrināt Janukoviča režīma tēlu Rietumos un palīdzēja Janukoviča administrācijai sagatavot apsūdzības rakstu, atbalstot viņa sāncenses Jūlijas Timošenko notiesāšanu 2012. gadā. Reģistrējoties kā ārzemju aģentam ASV Tieslietu ministrijā, personai jāuzrāda saņemtais atalgojums un kas to izmaksājis. Par izmaksām Menafortam līdz šim nekas nebija zināms, taču Ukrainas izmeklētāju atrastie dokumenti varētu dot atbildi. Ukrainas Nacionālais pretkorupcijas birojs atklājis, ka atrastajos finanšu dokumentos Menaforta vārds minēts 22 reizes piecu gadu posmā no 2007. līdz 2012. gadam, kad viņš bija Janukoviča prokrieviskās Reģionu partijas padomnieks ar kopējo atalgojumu 12,7 miljoni dolāru. Burtnīcā, kas tika atrasta Reģionu partijas mītnē Kijevā pēc protestētāju ielaušanās 2014. gada februārī, ieraksti veikti ar roku un naudas saņēmēju paraksti vēl nav pārbaudīti. Kā liecinājuši partijas aktīvisti, partijas mītnē bieži uzglabātas lielas summas skaidrā naudā. Ir pieraksti, kas liecina par 66 miljonu dolāru izmaksu 2012. gada sešos mēnešos, tajā skaitā 67 000 dolāru par pulksteni un 8,4 miljoni dolāru reklāmas firmas īpašniekam par darbu partijas priekšvēlēšanu kampaņā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+