×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
3. jūlijs, 2015
Drukāt

Mēneša augs – zemene. Bērnības atmiņu un vasaras gaidu garša

1. Kādas šķirnes, augsni izvēlēties?

1no4
Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Vai atceraties, kā bērnībā vasarā ik dienu tika apraudzītas zemeņu dobes, meklējot pirmās gatavās ogas? Nepacietība bieži ņēma virsroku un mutē nonāca tās, kuru sāniņi tik tikko bija sākuši sārtoties. Zemenes (fragaria) noteikti ir vienas no vasaras gaidītākajām ogām. To izcelsme meklējama abos Amerikas kontinentos, taču augs ir labi pazīstams gandrīz visā Eiropā, un ir viegli audzējams teju ikvienā saules pielietā Latvijas dārzā, vēsta darznica.lv.

Arī pilsētnieki var priecāties – ir atrodamas šķirnes, kas labprāt gozējas saulainās terasēs vai balkonos, izstādītas podiņos, puķu kastēs vai iekaramajos podos. Tomēr jāņem vērā, ka katram audzēšanas veidam ir savas īpatnības. Vai palutināsi sevi ar pašaudzētām zemenēm?

Zemenes (fragaria) ir rožu dzimtas pārstāves. Tas ir zems, ložņājošs augs, lielākoties ar zaļām vai tumšzaļām lapām un balti dzeltenīgiem ziediņiem. Eiropā zemenes parādījušās jau 16. gadsimtā. Sākotnēji vairāk pazīstamas bija meža zemenes, bet lielogu zemenes pirmo reizi izaudzētas Francijā aptuveni 1750. gadā. Mūsdienās zemenes audzē daudzās pasaules valstīs, taču Latvijā tirdzniecībā visbiežāk nonāk ogas no Spānijas, Itālijas un Polijas.

Kad ienākas raža pašu dārzos, tad svešzemju ogu vairs nekārojas – sak’, mūsējās tomēr ir vislabākās.

Latvijā sastopamas dažādas zemeņu sugas, taču kopumā tiek izdalītas trīs galvenās sugas. Lielogu jeb dārza zemene (fragaria x ananassa), kas ir Čīles un Virdžīnijas zemenes krustojums un uzskatāma par mūsu dārzu klasiku. Tās ir samērā viegli audzējamas daudzgadīgas ziemcietes, augstuma un platuma ziņā vislielākās no savām māsām – stādi var izaugt vairāk nekā 30 cm garumā. Dažiem eksemplāriem sastopami arī rozā ziediņi. Vissaldākās odziņas dod meža zemene (fragaria vesca) – auguma ziņā tā sasniedz līdz 15 cm.

Interesanti, ka no meža zemenēm tiem kultivēta liela daļa citu šķirņu. Viens to paveids ir sīkogu mēneszemenes – ļoti pateicīga šķirne tiem, kam negribas kopšanai veltīt pārāk daudz laika, jo mēneszemenes savās prasībās ir pieticīgas. Nedaudz atšķirīgas ir spradzenes (fragaria viridis), to ogas ir sarkanbrūnas, daudz stingrākas un cieši turas pie vainaglapas. Šķirņu klāsts ir ļoti plašs, un pieejamas pat baltas zemenes.

Gardo ogu stādiņi vislabāk jutīsies auglīgā smilšainā vai smilšmāla augsnē, kas nav pārlieku sārmaina (ar pH līmeni no 5 līdz 6), tai jābūt labi drenētai. Vietai jābūt saulainai (vismaz 6h saules dienā) un pasargātai no vēja.

  1. Kādas šķirnes, augsni izvēlēties?
  2. Ar laistīšanu - uzmanīgi
  3. Cīņa pret nezālēm
  4. Vai tu zināji?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+