×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. septembris, 2014
Drukāt

Mēness ainavas Baltajā naktī 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Arī šoruden reizi gadā neparastā diennakts laikā, naktī, būs iespējams mainīt iesīkstējušus priekšstatus par galvaspilsētas apkārtējo vidi un kultūras dzīvi tajā, jo naktī no 6. uz 7. septembri jau devīto reizi dažādās Rīgas vietās norisināsies kultūras forums “Baltā nakts”. Tās programmu veidos ap 50 Latvijas un citzemju mākslinieku dažādu žanru kultūras un mākslas projekti, kas apmeklētājiem būs pieejami bez maksas. “Latvijas Avīze” piedāvā savu ceļvedi “Baltajā naktī”.

Vecrīga


Rīgas Domā 21.00 – 22.20 grupas “Sigma” dzejkoncerts: piedalīsies latviešu mūzikas grupa “Sigma” un septiņi ievērojami mūsdienu latviešu dzejnieki: Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš, Uldis Bērziņš, Arvis Viguls, Artis Ostups, Inga Gaile un Anna Auziņa. Pasākumā gaidāmi pašu autoru dzejas lasījumi, kā arī grupas “Sigma” jau zināmie un vēl nedzirdētie skaņdarbi, kas radīti, izmantojot latviešu dzejnieku tekstus. Uzvedumā piedalīsies arī jaunie horeogrāfi: Anna Novikova, Agate Bankava, Eva Kronberga, Jānis Putniņš, Ivars Broničs, Rūdolfs Gediņš un Anatolijs Soldatenko. Kustību režisore – Olga Žitluhina.

Anglikāņu baznīcā 21.00 – 3.00 festivāla “Skaņu mežs” rīkots eksperimentālās mūzikas vakars. Programmā: labākā franču novatoriskā mūzika – elektroakustikas projekts “Kassel Jager”, improvizējošs ērģelnieks Žans Liks Gijonē, Brunhilde Ferrari, kā arī Andra Dzenīša jaundarbs viņa ansambļa “Woodpecker Project” izpildījumā.

Latvijas Mākslinieku savienībā 19.00 – 24.00 LMS projekts “Pasaules vēders” aktualizē mākslas vērtību nozīmību, mūsdienu mākslinieku izteiksmes klātbūtni un iespēju ikvienam izjust mākslas procesa inspirāciju. Apmeklētājiem būs iespēja pabūt trīs ar mākslu saistītās dimensijās. Baltās nakts apmeklētājus gaidīs klasiskās mākslas vērtības un mākslas darbu izstāde–pārdošana projektā “Mākslas bardaks”.

Rīgas Mākslas telpā 18.00 – 3.00 nozīmīgākā foruma “Baltā nakts 2014” starptautiskā projekta izstāde “Lieliskā performance. Videoinstalācijas un performances no  1996. gada līdz mūsdienām no Jūlijas Stošekas kolekcijas”. Izstāde ir tikšanās ar laikmetīgās mākslas visaktuālākajiem vārdiem: Edu Atkinsu, Trišu Bagu, Siprienu Gaijāru, Klaru Lidenu, Jesperu Justu, Polu Čanu, Toniju Oursleru un citiem. Izstāde ir tikšanās arī ar Jūlijas Stošekas kolekciju un pašu kolekcionāri, kura ieradīsies atklāt izstādi.

Centrs
Balta_nakts_5

Operas skvērā 21.00 – 3.00 “Ūdens – gaismas grafiti”: franču mākslinieks Antonīns Fornē aicina ikvienu rīdzinieku piedalīties suģestējošā mākslas radīšanas aktā – ar ūdeni gleznojot gaismas attēlus un zīmes. “Ūdens – gaismas grafiti” pabijis jau vairāku pilsētu Balto nakšu programmās: 2012. gadā – Parīzē, 2013. gadā – Košicē un Mecā, kā arī vairākos nozīmīgos un populāros dažādu mākslu festivālos Eiropā un citviet pasaulē. Instalācijas uzbūves pamatā ir LED gaismiņu “tāfele”, sastāvoša no tūkstošiem spuldzīšu, uz kuras var zīmēt, izmantojot visparastāko ūdens strūklu. Instalācija ir elektrodroša. Savus mākslinieciskos talantus iepretim Latvijas Nacionālajai operai aicinām atraisīt ikvienu, gan jaunu, gan vecu.

Dailes teātrī 19.00 – 3.00 alžīriešu izcelsmes franču mākslinieka Nela Belufas multimediālā instalācija “Pasaules kundzība”. Ģeopolitiskās lomu spēles veidā tiek iniciēts atsevišķu valstu un visas pasaules karš. Valstu pārstāvji, izmantojot karu kā ieganstu, mēģina risināt bezdarba, abortu legalizēšanas, piesārņojuma, pārapdzīvotības un citas problēmas.

Kinoteātrī “Splendid Palace” 18.00 – 2.00 pasaules kinoklasikas bestsellers – 1902. gadā Francijā uzņemtā zinātniskās fantastikas spēlfilma “Ceļojums uz Mēnesi”, režisors Žoržs Meljess. Spilgtas ainas par cilvēka ceļojumu uz Mēnesi, apliecinot cilvēka meklējumu un radošu atklājumu alkas. Filmas restaurēto versiju papildina pasaulslavenā franču elektroniskās mūzikas dueta “Air” 2012. gadā ierakstītais skaņu celiņš. Seansi: 18.00, 19.00; 20.10, 21.15, 22.20, 23.30, 00.40.

Vidzemes tirgus Vecajā gaļas paviljonā 23.00 – 3.00 nedaudz mistiska, nedaudz trauksmaina, bezgala krāsaina beļģu mākslinieka Metjū Bogarta radītā multimediālā instalācija “Who Are You?” – “Kas tu es?”, kurā mākslinieka lomu uzņemas neviens cits kā pats skatītājs jeb, precīzāk sakot – skatītāja nejaušā ierašanās. Ieejot Matīsa tirgus Vecā gaļas paviljona hallē, skatītājs pārtop par interaktīvu tēmekli peintbola lādiņam. Izvēloties šāviena trajektoriju, uz sienas tiek raidīta krāsas lodīte, kas eksplodē. Visu apmeklētāju izvēļu summa vakara gaitā izveidos unikālu un beļģiski daudzkrāsainu gleznu.

Pārdaugava


balta_nakts4_4Kalnciema kvartālā 20.00 – 24.00 Jura Kulakova kantātes “Mīlestībā viļņo krūts” brīvdabas atskaņojums, piedalās: RTU vīru koris “Gaudeamus” un grupa “Pērkons”. Apcerīgi pacilājošajā kantātē iekļautas divdesmit gan agrāk radītas, gan arī no jauna komponētas dziesmas ar komponista garam tuvā Eduarda Veidenbauma dzeju. Kantātes I daļa skanēs 20.00 un 22.00, II daļa – 21.00 un 23.00. Pasākuma laikā apmeklētāju ērtībām būs atvērtas arī Kalnciema kvartāla omulīgās kafejnīcas. Pie dīdžeja pults Uldis Rudaks.

Daugavgrīvas cietoksnī pie cietokšņa vārtiem 19.00 – 23.00 izrāde “Zvaigznes ķertie” un videoprojekcijas “Vīzija”, kā arī nakts ekskursijas cietoksnī (20.00, 22.00). Notiks mākslinieku, arhitektu, aktieru un Bolderājas grupas veidota performance par zvaigznes formas cietoksni, kurā pagātnes patiesība un nākotnes iespējamība kļūst par tagadni. Izrādē savienojas ideālu pārņemto sapņotāju stāsti – mācītāja un tulkotāja Ersta Glika vēstījums, kāda zinātnieka un kāda cietumnieka piedzīvotais, Daugavgrīvas cietokšņa mācītāja, štāba priekšnieka, ka arī kapteiņa Valērija Sabļina stāstītais.

Arhitektūras un mediju centrā “H2O 6” 19.00 – 01.00 pasākums “Space. OUT”, ikviens aicināts doties ārpus kosmosa, lai ienirtu fikcijās, sajustu to, kas, iespējams, nemaz neeksistē, bet mēģinātu tam noticēt. Programmā: RISEBA audiovizuālās un mediju mākslas studentu īsfilmu skate, 21.00 – 23.00 franču mākslinieka Žeralda Kurdiana muzikālajā izrādē – performance “1999” – Kosmosa opera, ko viņš izpilda viens, bruņojies ar klēpjdatoru, klavierēm un dažādām vecmodīgām mūzikas iekārtām.

Jāņa Akuratera muzejā 18.00 – 1.00 Literārās akadēmijas Jāņa Rokpeļņa dzejas meistardarbnīcas dalībnieku dzejas lasījumi par Pirmā pasaules kara tēmu, mākslinieka pārdomas par karu pirms simts gadiem un tagad. Dzejas muzikālo fonu nodrošinās Edmunds Frīdvalds un Andželika Frīdvalde, gaismas instalāciju veidos tēlniece Anna Rasmus; 20.00 dzejas pasākumu cikla “Iededz” gaismas instalāciju izstādes atklāšana; 18.00 līdz 1.00 Vitālija Vinogradova sagatavotā dzejas pasākumu videoreportāža.

Spīķeri un Maskavas forštate
balta_nakts_4

Koncertzālē “Rīga”, Zinātņu akadēmijas ēkā 18.00 – 23.50 tiks prezentēti 21. gadsmita Latvijas zinātnes sasniegumi un laikmetīgās mūzikas programma kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” izpildījumā pavisam jaunā koncertvietā Zinātņu akadēmijas telpās. Skatītājiem koncertzāle “Rīga” Baltajā naktī tiks atklāta pirmo reizi pēc tam, kad bija slēgta vairākus gadu desmitus un nupat piedzīvojusi renovāciju. Līdzās diviem kamerorķestra koncertiem (18.00 un 21.00) “Latvijas Jauno zinātnieku apvienība” piedāvā aizraujošu programmu (19.30, 22.30), kurā iepazīstinās ar šā brīža aktualitātēm Latvijas zinātnē: no tiesību zinātnēm līdz nanotehnoloģijām un biosistēmu modelēšanai, pārstāvot teju visas zinātnes jomas, jaunie zinātnieki stāstīs aizraujošus stāstus un prezentēs interesantāko pētījumu rezultātus.

“Dirty Deal Teatro” 19.00 – 1.15 Paulas Pļavnieces un Marijas Rozītes performance “Sadzīves kosmoss”. Izmantojot šķietami ikdienišķus priekšmetus, piemēram, putekļsūcēju, ledusskapi un zeķes, idejas autores radīs pasaules mikromodeli. Skatītājiem būs iespēja ieraudzīt mazus ikdienas notikumus, kas patiesībā slēpj senas tautas gudrības un veido ne tikai mūsu dzīves, bet arī visas planētas lielās norises. Performance – katras apaļas stundas sākumā, ilgums – 15 minūtes.

Spīķeru centrālajā laukumā un “Café Europa” inovāciju laboratorijā 15.00 – 3.00 Jauno mediju kultūras centrs “RIXC” Baltajā naktī piedāvā apmeklēt mākslas un zinātnes atvērtās darbnīcas, kurās apmeklētāji būs liecinieki mākslinieciski zinātniskiem eksperimentiem un miglas performancei “Migla”. Nakts pasākuma noslēgumā izcilā holandiešu mākslinieka Edvīna van der Heides miglas un skaņas performance.

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” 19.00 – 3.00 pasākums “kim? Blanche”: 19.00 un 20.00 atvērtā darbnīca mākslinieces Lauras Prikules un asistenta vadībā; 20.00 mākslinieces Ievas Kraules mākslas filmas “The Family Jewels” seanss; 22.00 – 23.30 mākslinieka Mārtiņa Ratnika muzikāla uzstāšanās; 23.30 – 3.00 VJ Indriķa Ģelža un Agatas muzikāla uzstāšanās; 19.00 – 3.00 laikmetīgās mākslas grupas izstāde “Kemmern-Aspen”: multimediālas performances projekts izspēlē “carte blanche” jeb baltās kartes ideju – tās saņēmējam tiek dota iespēja brīvi īstenot kādu ieceri; 20.00 – 3.00 unikāls gaismu priekšnesums uz “kim?” ārsienām.

Teika un Sarkandaugava


VEF kultūras pilī 18.00 – 21.00 izrāde un izstāde “Mouvinistu”: Latvijas Jaunā teātra institūts aicina piedzīvot jaunā cirka brīnumu – franču mākslinieku Borisa Gibē un Florāna Hamona projekta pasaules pirmizrādi, ko papildinās asprātīgu un poētisku videodarbu izstāde. Izrāde apvieno laikmetīgās dejas, cirka un kinomākslas elementus, ar kustību palīdzību piedāvājot uzburt nereālus, fiktīvus mirkļus, kas ļauj gluži fiziski sajust tukšumu, realitātes sajūtu zudumu, iegrimšanu sapņos un – uzrakstīt kinoscenāriju uz skatuves.

Sarkandaugavas parkā 15.00 – 23.00 Sarkandaugavai un šā gada jubilāram dzejniekam Aivaram Neibartam veltīta audiovizuāla instalācija “Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai”. „Dzejnieks Aivars Neibarts jeb Ņurbulis 2001. gada februārī Āžu bulvāri noklāja dzejnieka manuskriptu apdegušās papīra plēksnes, bet Neibarts devās pie Dieva. Dzeja, kas pacelta no trotuāriem un izcelta no pelniem, no jauna būs dzirdama sarkandaugaviešu mēlēs,” vēsta pasākuma rīkotāji.

Mežaparka apkaimē, skolas dārzā Lībekas ielā 27 18.00 – 24.00 “Mežaparka balto ideju realizācijas darbnīca”: Mežaparka sākumskolas dārzā ikvienam būs iespēja iesaistīties vides objektu veidošanā – taps gan balta ābele, gan laimīgo sapņu ķērāji, gan Mežaparka jaunā skola – balts būs viss, ko izmantosim: papīrs, audumi, kartona kastes, krāsa, lukturīši, piens, trauki, āboli un mēness. Rādīsim bildes un klausīsimies Mežaparkā dzīvojošos talantīgos mūziķus.

Bijušajā Rīgas tekstilfabrikā “Boļševička” 14.00 – 24.00 festivāls “Survival Kit” aicina apskatīt apjomīgu laikmetīgās mākslas izstādi, kurā eksponēti Ērika Boža, Ingas Erdmanes, Katrīnas Neiburgas, Andra Eglīša, Kirila Panteļejeva, Kristīnes Alksnes, Lauras Ķeniņš, Reiņa Hofmaņa, Viļņa Putrāma un Vladimira Jakušonoka, kā arī ārvalstu autoru darbi. 14.00 – 24.00 norisināsies arī amerikāņu mākslinieka Kabira Kārtera performance.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+