Latvijā
Politika

Mērena panika partijā: noplūdis “Saskaņas” “ēnu kabineta” sastāvs15

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija

Partija “Saskaņa” savus ministru kandidātus plānojusi nosaukt ceturtdien, bet uzvārdu saraksts jau klejo internetā.

“Saskaņa” pirmdien oficiāli apstiprināja, ka partijas premjera kandidāts un saraksta pirmais numurs Rīgas vēlēšanu apgabalā būs kādreizējais Reformu partijas pārstāvis Vjačelsavs Dombrovskis, kurš savulaik bijis ekonomikas un izglītības ministru amatos. Piedāvāto ministru sarakstu jeb, kā to dažreiz dēvē, “ēnu kabinetu” “Saskaņa” solījusi nosaukt ceturtdien, tomēr jau tagad tas tiek apspriests interneta soctīklos.

Sarakstā atrodami vairāki “Saskaņas” Saeimas deputāti – labklājības ministra amata kandidāts Andrejs Klementjevs, ekonomikas ministrs – Ivars Zariņš, zemkopības ministrs – Jānis Tutins, labklājības ministrs – Andrejs Klementjevs. Savukārt Satiksmes ministra amats piedāvāts nesen “Vienotības” frakciju pametušajam deputātam Anrijam Matīsam, bet Aizsardzības ministrijas vadīšana – atvaļinātajam NBS pulkvedim Raimondam Rublovskim, kurš iepriekš vēlēšanās neveiksmīgi kandidējis no “Saskaņas” saraksta.

Taču interesantākie ir ministru kandidāti, ko “Saskaņa” piesaistījusi “no malas”. Pēc šā saraksta ārlietu ministra amatu varētu ieņemt Rīgas mēra Ušakova padomniece jautājumos par sadarbību ar Krieviju Iveta Sers, bet izglītības ministra amats piedāvāts Ušakova padomniecei izglītības jautājumos Evijai Papulei. Finanšu ministre varētu būt juriste un kādreizējā Finanšu policijas pārvaldes direktora vietniece Ļubova Švecova, iekšlietu ministrs – kādreizējais Robežsardzes ģenerālis Ivars Zālītis, veselības ministrs – Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops, tieslietu ministrs – Guntars Grīnvalds, kurš 2006. gadā Aigara Kalvīša valdībā jau ieņēmis šo amatu (toreiz kā Latvijas Pirmās partijas pārstāvis). Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadība piedāvāta Daugavpils pilsētas izpilddirektorei Ingai Goldbergai.

Informācijas noplūšana “Saskaņas” iekšienē esot izraisījusi mērenu paniku. Partijas līderis Nils Ušakovs, lūgts komentēt šo sarakstu, tikai klusēja, savukārt citi partijas pārstāvji mēģināja iestāstīt, ka tas esot “vecs saraksts” vai “viena cilvēka domas”. Tomēr vairāki no sarakstā minētajiem ministru amatu kandidātiem apstiprināja, ka saņēmuši šādu piedāvājumu.

“Šīs jau būs trešās vēlēšanas, kad no tās vai citas partijas saņemu piedāvājumu vadīt veselības ministriju. Šoreiz aicināja “Saskaņa” un es piekritu. Esmu gandarīts, ka manas zināšanās kādam šķiet noderīgas. Partijā gan neesmu iestājies,” teica U. Līkops. Arī I. Goldberga apstiprināja, ka piekritusi piedāvājumam vadīt VARAM. Matīss atzina, ka viņam bijusi saruna ar “Saskaņas” pārstāvjiem par Satiksmes ministrijas vadīšanu, bet viņš vēl neesot pieņēmis gala lēmumu. Ušakovs savā “Facebook” profilā pats paziņoja, ka aicināšot partijas valdi atbalstīt E. Papuli izglītības ministres amatam. Vienīgi Sers apgalvoja, ka par savas kandidatūras virzīšanu ārlietu ministres amatam neko neesot dzirdējusi.

“Ja šis saraksts atbilst patiesībai, tad tas liecina par zināmu izmisumu no “Saskaņas” puses. Pat lielākā un populārākā Latvijas partija nespēj nokomplektēt pārliecinošu komandu no savām rindām. Tā ir slikta ziņa gan partijai, gan Latvijas politikai kopumā. Turklāt arī no ārpuses piesaistītie cilvēki nav nekādi lokomotīves vai zvaigznes, bet gan dažāda ranga “bijušie” – bijusī premjera padomniece, bijusī IZM valsts sekretāra vietniece un tamlīdzīgi. Proti, te salasīti cilvēki, kam karjeras augstākais punkts jau aiz muguras un nav īpašas izvēles iespējas. Turklāt dažiem no viņiem pagātnē ir smagas reputācijas problēmas – neaizmirsīsim Līkopa darbošanos Sabiedrības veselības aģentūrā. Daļēji šis izskatās arī pēc mēģinājuma atšķaidīt savas rindas ar latviskiem uzvārdiem, lai pievilinātu latviešu vēlētājus,” iespējamo “Saskaņas” “ēnu kabineta” sastāvu vērtēja politologs Jānis Ikstens.

LA.lv