Foto: AFP

Mēris atceļojis uz Eiropu pa Zīda ceļu, uzskata norvēģu zinātnieki 0

Pie secinājuma, ka pa vissenāko globālo tirdzniecības maģistrāli pārvietojušies ne tikai zīda audumi, garšvielas un zināšanas, bet arī nāvējošo mēra epidēmiju izraisītāji, nonākuši Oslo universitātes zinātnieki, raksta portāls archaeology.org.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

Kristians Stēnsets ar pētnieku grupu analizējuši koku augšanas riņķus, salīdzinot tos ar vēsturiskiem pierakstiem par vairāk nekā 7000 melnās nāves gadījumu, lai izvērtētu, vai laikapstākļi varētu būt veicinājuši pārnēsātāju – žurku – populācijas savairošanos.

Lai tā notiktu, nepieciešama siltas, samērā, taču ne pilnīgi, sausas vasaras, savukārt pētniekiem nav izdevies atrast nepieciešamo korelāciju starp laikapstākļiem un mēra uzliesmojumiem Eiropā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētnieku grupa izvirzījusi teoriju, ka mitrie Āzijas pavasari un karstās vasaras gan varētu būt radījušas ļoti labvēlīgus apstākļus lielajiem grauzējiem, kā arī mušām. “Mūsu pētījumi rāda, ka ikreiz, kad žurkām un mušām Āzijā bijuši labi laiki, dažus gadus vēlāk kādā Eiropas ostā parādās mēra baciļi, kas tālāk izplatās pāri kontinentam,” norādīja Stēnsets.

Patlaban tiek pētīts mēra baktēriju DNS materiāls, lai izvērtētu, vai tas apstiprina pieņēmumu par ieceļošanu no Āzijas, vai tomēr attiecināms uz vietējo žurku populāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.