Pasaulē
Eiropa

Merkele atzīst “vājās vietas” reakcijā uz Berlīnes teroraktu 16

Berlīnē kravas auto pērn ietriecās Ziemassvētku tirdzinā. REUTERS/LETA

Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien paziņoja, ka tikšanās ar pērn 19.decembrī Berlīnes ziemassvētku tirdziņā sarīkotā terorakta upuru radiniekiem ir likusi saprast “mūsu valsts vājās vietas” atbalsta sniegšanā terorisma skartajiem cilvēkiem.

“Šodien ir sēru diena, bet tā ir arī diena ar vēlmi izdarīt labāk to, kas neizdevās labi,” sacīja Merkele pēc piemiņas dievkalpojuma pie Ķeizara Vilhelma piemiņas baznīcas, kas notika tuvu pirms gada notikušā terorakta vietai Berlīnes centrā.

12 cilvēki gāja bojā un 70 tika ievainoti, kad atraidīts patvēruma meklētājs no Tunisijas Aniss Amri ar nozagtu kravas automašīnu iebrauca Ziemassvētku tirdziņa apmeklētāju pūlī Bretšeidas laukumā.

Šī gada 19.decembra vakarā tajā pašā laikā, kad pirms gada notika šis terorista uzbrukums, apmēram 1000 cilvēku ar 12 minūtes ilgu klusuma brīdi pieminēja tā upurus, stāvot un klausoties baznīcas zvana skaņās.

Piemiņas ceremonijas dalībnieki stāvēja dzīvā ķēdē ap baznīcas ēku, turot sveces.

Merkele pirmdien pieņēma terorakta upuru tuviniekus, pirmoreiz tiekoties ar šo grupu pēc tam, kad viņa bija kritizēta par reakcijas trūkumu uz cilvēku bojāeju šajā teroraktā.

Tikšanās notika divas nedēļas pēc tam, kad upuru tuvinieki nosūtīja Merkelei atklātu vēstuli, tajā raksturojot Berlīnes teroraktu kā “jūsu valdības politiskās bezdarbības traģiskas sekas”.

Vietējie mediji otrdien ziņoja, ka tikšanās dalībnieki aizgāja vīlušies un ka daudziem no viņiem nebija iespējas apspriest teroraktu ar Merkeli aci pret aci.

“Daudzi no tiem, kas palika [pēc tuvinieku nāves teroraktā], un no ievainotajiem …jutās valsts atstāti pēc šī uzbrukuma,” teica Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, sakot runu terorakta pirmajā gadskārtā.

“Kad neaptveramā vardarbība sāka iekļūt mūsu ikdienas dzīvē, [valsts reakcija šķita] mazāk izaicinoša un pārliecināta, bet vairāk dīvaini auksta un atsvešināta,” piebilda Šteinmeiers.

Vācijas tieslietu ministrs Heiko Māss otrdien atbildēja uz valdībai adresēto kritiku, laikraksta “Tagesspiegel” ievadrakstā atzīstot, ka valsts nebija “pienācīgi sagatavota”.

Varas iestādes Berlīnē atzīmēja terorakta pirmo gadskārtu ar vairākiem piemiņas pasākumiem.

Berlīnes mērs Mihaēls Millers atklāja memoriālu terorakta 12 upuriem pie Ķeizara Vilhelma piemiņas baznīcas. 17 metru garā bronzas līnija uz zemes simbolizē brūci, kādu šis terorakts atstājis upuru tuvinieku dzīvē.

Millers sacīja, ka šis terorista uzbrukums “atstāja zīmes cilvēku sirdīs Berlīnē un ārpus tās”.

“Uzbrukums izrāva no mūsu vidus mīļotos cilvēkus, kuru mums sāpīgi pietrūkst,” teica mērs. “Tas skāra daudzus cilvēkus, tas skāra cilvēci.”

Minētās baznīcas pakāpienos ir iegravēti terorakta upuru vārdi.

LA.lv