Pasaulē
Eiropa

Merkele: Darīsim visu, lai saglabātu Irānas kodolvienošanos0


Vācijas kanclere Angela Merkele
Vācijas kanclere Angela Merkele
Foto – LETA/AP

Vācija, Francija un Lielbritānija darīs visu, ko spēs, lai saglabātu Irānas kodolvienošanos, trešdien solījusi Vācijas kanclere Angela Merkele.

“Mēs turpināsim ievērot šo vienošanos un darīsim visu, lai nodrošinātu, ka Irāna ievēro šo līgumu,” paziņoja Merkele, piebilstot, ka Berlīne šādu lēmumu pieņēmusi kopīgi ar Parīzi un Londonu.

Merkele: Eiropas valstīm šī vienošanās ir svarīgs  “pilārs”

Paužot nožēlu par ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu izstāties no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma, Merkele atzina, ka pastāv bažas par Irānas ballistisko raķešu programmu, kā arī tās ietekmi uz Sīriju un Irāku.

“Ir jomas ārpus kodolvienošanās, par ko mums jārunā,” sacīja Merkele. Tomēr viņa uzsvēra, ka Eiropas valstis uzskata šo vienošanos par svarīgu pīlāru, ko nekādā gadījumā nevajadzētu apšaubīt.

Taču Vācijas parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Norberts Retgens brīdināja, ka bez Savienotajām Valstīm būs grūti turēties pie šīs vienošanās, jo ASV var piemērot sankcijas Eiropas uzņēmumiem, kas darbojas Irānā.

“Visus, kas investē Irānā, smagi skars ASV sankcijas,” intervijā žurnālam “Der Spiegel” norādīja Retgens, piebilstot, ka šie uzņēmumi tādēļ, droši vien, ātri izņems savas investīcijas vai vispār aizies no Irānas.

Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei šodien paziņoja, ka arī Irāna izstāsies no kodolvienošanās, ja līgumu parakstījušie Eiropas pārstāvji nesniegs nopietnas garantijas, ka tirdzniecības sakari turpināsies arī pēc ASV izstāšanās no vienošanās.

Kāda ir Latvijas pozīcija?

Latvija atbalsta turpmāku Irānas kodolprogrammas ierobežošanu, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Atsaucoties uz ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu izstāties no Visaptverošā rīcības plāna Irānas kodolprogrammas ierobežošanai (JCPOA) un Eiropas Savienības (ES) izplatīto kopīgo paziņojumu, ĀM pauž atbalstu turpmākai plāna īstenošanai, norādot, ka ES un ASV ir jāturpina dialogs kopīga risinājuma panākšanai.

JCPOA ir būtisks instruments Irānas kodolprogrammas ierobežošanai un saspīlējuma mazināšanai Tuvo Austrumu reģionā, uzsvŗa ministrijā. Neskatoties uz ASV lēmumu, ĀM aicina Irānu turpināt īstenot savas saistības JCPOA ietvaros un saglabāt sadarbību ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru, ļaujot apliecināt Irānas kodolprogrammas miermīlīgo raksturu.

Vienlaikus ministrija pauž bažas par Irānas agresīvo politiku Tuvo Austrumu reģionā un ballistisko raķešu programmas attīstību. Latvija ir gatava turpināt kopīgu darbu ES un ASV dialoga ietvaros, lai meklētu risinājumu šiem kopīgajiem izaicinājumiem.

ĀM arī aicina izvērtēt uzņēmējdarbības riskus Irānā un aktīvi sekot līdzi notikumu attīstībai.

Rinkēvičs: Vienošanās ir Eiropas diplomātijas tieša atbildība

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) preses konferencē trešdien norādīja, ka ES bija un ir daļa no vienošanās. Pēc viņa domām, vienošanās ir Eiropas diplomātijas tieša atbildība, tādēļ šobrīd jāvelta maksimāli centieni, lai nodrošinātu, ka Irāna neatsāk savu kodolprogrammu un tiek turpināts strādāt ar visiem vienošanās partneriem, arī ASV, Krieviju, Ķīnu un Irānu, lai rastu risinājumu, kas apmierinātu visas puses.

“Saredzu nopietnu iespēju ES ārlietu dienestam un diplomātijai strādāt pie tā, lai rastu risinājumu tām problēmām, kas ir ārpus kodolvienošanās un saglābtu šo pašu vienošanos. Vienlaikus ASV lēmums ir analizējams arī plašākā kontekstā – paralēli notiek darbs pie Ziemeļkorejas un ASV samita. Jāskatās, cik tālu lēmums saistībā ar Irānu ietekmēs visu problēmu risināšanu, kas skar Ziemeļkoreju,” teica ministrs.

Tramps paziņoja par ASV izstāšanos

Jau vēstīts, ka Tramps otrdien paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. Vašingtona atjaunos visas sankcijas, kas tika noņemtas kodollīguma ietvaros, kā arī noteiks Teherānai visaugstākā līmeņa ekonomiskos ierobežojumus, paziņoja Tramps.

ES ir “apņēmības pilna saglabāt” Irānas kodolvienošanos, neraugoties uz Trampa lēmumu no tā izstāties, otrdien paziņoja ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs otrdien apliecināja, ka ir “ļoti satrauks” par ASV lēmumu izstāties no Irānas kodolvienošanās un atjaunot sankcijas.

Vienošanās “ir liels sasniegums kodolieroču neizplatīšanas un diplomātijas jomā, jo, pateicoties tam, dots ieguldījums reģionālajam un starptautiskajam mieram un stabilitātei”, paziņojumā norādīja Gutērrešs.

Irānā Trampa lēmumu sauc par “psiholoģisku karadarbību”

Irānas prezidents Hasans Ruhani Trampa lēmumu nodēvēja par “psiholoģisku karadarbību” pret Irānu un pavēstīja, ka, neskatoties uz ASV izstāšanos, Irāna paliks kodollīgumā ar pasaules lielvarām. Viņš norādīja, ka vēlētos apspriest Trampa lēmumu ar līgumu slēgušajām Eiropas, Krievijas un Ķīnas pusēm.

Francija, Vācija un Lielbritānija paudušas nožēlu par Trampa lēmumu, un Francijas prezidents Emanuels Makrons pavēstīja, ka “strādās kolektīvi” pie jauna plašāka Irānas līguma.

LA.lv