×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. oktobris, 2012
Drukāt

Merkele ierodas vizītē Grieķijā

Foto - AFPFoto - AFP

Vācijas kanclere Angela Merkele šodien ierodas vienas dienas vizītē Grieķijā.

Tā būs pirmā Merkeles vizīte Grieķijā, kopš šo valsti pirms trim gadiem skāra smagā parādsaistību krīze. Gaidāms, ka Merkeles vizītes laikā Atēnās notiks plaši protesti. Kārtības nodrošināšanā būs iesaistīti 6500 policisti, kuru rīcībā būs ūdens metējs un helikopters. Tāpat drošību garantēs arī 300 krasta apsardzes darbinieki. Atēnu centrs būs slēgts.

Kā vēsta mediji, otrdien īpaši rūpīgi tiks apsargāta arī Vācijas vēstniecība un ar Vāciju saistītās ēkas. Merkele Grieķijā ir ārkārtīga nepopulāra, un bieži vien tieši viņa tiek vainota par bargajiem taupības pasākumiem, ko valdība noteikusi apmaiņā pret akūti nepieciešamo starptautisko aizdevumu. Merkele pat avīžu karikatūrās Grieķijā tiek attēlota kā Hitlers. Pagājušajā mēnesī ģenerālstreika laikā demonstranti, protestējot pie Grieķijas Centrālās bankas ēkas, no bankas izkārtnes izsvītroja vāru “Grieķija”, tā vietā uzrakstot “Merkele”.

Vizītes laikā Merkelei iecerēta tikšanās ar Grieķijas premjerministru Antoni Samaru, prezidentu Karolu Papuliju un Grieķijas uzņēmējiem. Lai gan Grieķijas premjerministrs solījis, ka Merkele tiks uzņemta Grieķijā “pienācīgā veidā, kādā tiek uzņemts ietekmīgas un draudzīgas valsts līderis”, daudzi grieķi pret Merkeles vizīti noskaņoti naidīgi. Opozīcijas partijas, arodbiedrības un ar komunistiem saistītā arodbiedrība PAME plāno Vācijas līderi sagaidīt ar plašiem protestiem. Demonstrācijas, kuras organizē Grieķijas divas lielākās arodbiedrības – privātā sektora arodbiedrība GSSE un valsts sektora arodbiedrība ADEDY -, tiks rīkotas otrdienas pēcpusdienā. “Viņa nebrauks atbalstīt Grieķiju, kura atrodas uz iznīcības sliekšņa, pateicoties viņas politikai, Merkele ieradīsies glābt korumpētu un diskreditētu politisko sistēmu, kas ir pakļauta viņas interesēm,” paziņojis Grieķijas Kreiso radikāļu koalīcijas (SYRIZA) līderis Aleksis Ciprs. “Mēs viņu sagaidīsim kā pienākas.”

Savukārt 72 gadus vecais Jannis Gerogius, kura pensija taupības pasākumu dēļ samazināta par trešdaļu uzsvēra, ka “mēs viņu šeit nevēlamies.” “Mēs iziesim ielās, protestējot pret taupības pasākumiem un pret valdību. Varbūt Merkele kaut ko izdzirdēs un redzēs, ko mēs piedzīvojam,” sacīja pensionārs.

Merkeles vizīte tiek uzskatīta par Vācijas atbalsta apliecinājumu Samara koalīcijas valdībai, kas šobrīd veic pārrunas ar starptautiskajiem kreditoriem par budžeta izdevumu samazināšanu 13,5 miljardu eiro apmērā. Ja sarunas būs veiksmīgas, Grieķijai tiks piešķirts kārtējais aizdevuma maksājums 31,5 miljardu eiro apmērā, kas šobrīd ir iesaldēts. Lai gan gada sākumā Merkele neizslēdza iespējamību, ka Grieķijai varētu būtu jāaiziet no eirozonas, tagad kanclere pārliecināta, ka tas būtu pārāk liels risks. Tādēļ sagaidāms, ka, viesojoties Atēnās, augstā viešņa izteiks atbalstu Grieķijas turpmākai dalībai eirozonā. Turklāt eksperti norāda, ka Merkeles vizīte būs apliecinājums arī viņas uzticībai Grieķijas premjerministram. Kancleres padomnieki atzinuši, ka Merkeli patīkami pārsteigusi Samara apņēmība veikt reformas. Viens no iemesliem, kāpēc Merkele agrāk neapmeklēja Atēnas, ir arī neapmierinātība ar iepriekšējo premjerministru – Luka Papadema un Georga Papandreu – darbu. “Mūsuprāt, Samars tiešām cenšas ko paveikt,” atzina kāda Vācijas amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. “Nevienam nevajadzētu šo braucienu uztvert kā signālu, ka viss ir ideāli. Taču mēs atzīstam, ka lietas virzās pareizā virzienā.”

Tikmēr Grieķijas amatpersonas atzinīgi vērtē augustā aizvadīto Samara vizīti Berlīnē. “Samars parādīja patiesu gribu ko mainīt. Viņš uzsvēra to, kas jādara pašai Grieķijai, nevis to, kas citiem jādara Grieķijas labā,” atklāja kāda vārdā neminēta Grieķijas valdības amatpersona.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+