×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. jūlijs, 2016
Drukāt

Mērķis – krievus ievilkt Latvijas procesos. Saruna ar Sigitu Kirilku (46)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Radio tiešā ēterā izteiktu cilvēka frāzi neizdzēsīsi. Tomēr raidījuma vadītāja pienākums ir nekavējoties sniegt vērtējumu dzirdētajam, ja runātājs mudinājis pārkāpt likumu, aicinājis uz vardarbību vai turējis naida runu. Raidījuma “Doma laukums” (krievu val.) vadītāja Jana Jermakova “Latvijas Radio 4”. (“LR4”) kanālā 9. maijā tā nerīkojās. Tieši otrādi, viņa pat piebalsoja kādas klausītājas ēterā paustajam viedoklim, ka 12 000 Latvijas iedzīvotāju, kas parakstījušies par iniciatīvu atjaunot Uzvaras laukumu tā vēsturiskajā veidolā, būtu vieglāk iznīcināmi. Pēcāk, pati atzīstot savu kļūdaino rīcību, žurnāliste esot skaidrojusi, ka tā rīkojusies ar mērķi nomierināt citus satrauktos prātus, cenšoties neprovocēt nākamos tamlīdzīga viedokļa paudējus. Valsts policija par notikušo sākusi resorisko pārbaudi, lai izlemtu, vai sākt kriminālprocesu. Bet kādi secinājumi ir Latvijas Radio (LR) vadībai, jautāju LR valdes loceklei programmu attīstības jautājumos SIGITAI KIRILKAI.

 

– Pirms Jāņiem Latvijas Radio publiski atvainojās par žurnālistes Janas Jermakovas profesionālo rīcību. Vai, jūsuprāt, ar to šis jautājums ir izsmelts?

– Nē, tas nav izsmelts. LR kā lielā sabiedriskā medijā pastāv noteikta kārtība un procedūras, kādā šāda veida jautājumus risinām. Pirmais ir LR iekšienē cienījamu un pieredzes bagātu kolēģu vērtējums, proti, tā ir ētikas komisija, kas sniedz savu vērtējumu par notikušo, uzklausot arī cilvēku, pret kuru šī pretenzija ir vērsta. Balstoties uz ētikas komisijas lēmumu, tiek lemts par tālākajiem soļiem. Šobrīd tas vēl ir procesā un vēl nevaru nosaukt konkrētu datumu, kad būs gala slēdziens. Jā, es vēlreiz atvainojos visiem, kas jūtas aizskarti. Minētā ētikas komisija ir atzinusi, ka ir noticis pārkāpums un tā nebija profesionāli atbilstoša rīcība. Tai pašā laikā jāņem vērā, ka “brīvā mikrofona” formā strādāt tiešajā ēterā ir ārkārtīgi grūti, jo nekad nevaram būt droši par to, kāds cilvēks piezvana un kādu viedokli pauž. Un šajā gadījumā ir acīm redzams, ka žurnāliste ar šo ļoti sarežģīto formu netika galā.

– Raidījums izskanēja 9. maijā. Atvainošanās bija 22. jūnijā. Vai nav pārāk ilgs laiks, lai reaģētu uz acīm redzamu naida runu radio ēterā?

– Atļaujiet paskaidrot. Latvijas Radio ir milzīgs apjoms satura – mums ir piecas programmas, kas raida 24 stundas diennaktī. LR rīcībā nav tāda resursa, lai mēs varētu monitorēt pilnīgi visu saturu, līdz ar to mēs veicam to izlases kārtībā. Tieši šo konkrēto “LR4” 9. maija raidījumu mēs nebijām monitorējuši. Līdz ar to cēlām to augšā, klausījāmies un vērtējām pēc tam, kad sabiedrībā parādījās reakcija.

– Ja nebūtu Saeimas deputāta Edvīna Šnores vēršanās Ģenerālprokuratūrā, Latvijas Radio uz šo raidījumu, iespējams, nemaz nebūtu reaģējis?

– Pilnīgi iespējams. Tajā pašā laikā, kā jau teicu, izlases kārtībā satura monitorēšana un vērtēšana notiek pastāvīgi. Monitorēšanu veic gan pats Latvijas Radio, gan arī Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Jāpiebilst, ka tieši “LR4” programmas visaptverošs ekspertu veikts izvērtējums notika pagājušajā gadā un vērtēšana notiek arī šogad. Iespējams, kādā brīdī mēs būtu nonākuši līdz konkrētā datuma raidījuma analīzei.

– Vai tas, ka atvainošanās sabiedrībai sekoja tikai pēc pusotra mēneša, nozīmē, ka LR kolektīvā bija dažādi viedokļi par nepieciešamību reaģēt uz ēterā izskanējušo aicinājumu iznīcināt līdzcilvēkus?

– Pārrunājot šo jautājumu radio iekšienē – gan “LR4”, gan citās redakcijās –, viedoklis bija absolūti vienots, ka šāds aicinājums ir pilnīgi nepieļaujams.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Jūs esat tik aši dzēst viedokļus par žīdiem, par okupācijas sekām, par nelegālajiem migrantiem, bet tad, kad kāds uzdrošinās iesistīties viedokļu apmaiņā mums svešā valodā (iespējams vienpersoniski veido dialogu) – jūs izliekates nerdzīgi un nedzirdīgi. Vai šo svešo valodu LA.lv uzskata par piederīgu šīs tīmekļa vietnes vidokļu apmaiņai? Kauns jums! Jums, kas sevi uzskata par konservatīvu un patriotisku plašsaziņu. Kauns!

  • Стыдно уважаемый не знать законов своей собственной страны! И редакция здесь абсолютно ни причём. Нет такого закона, запрещающего комметировать в интернете на русском языке! Вы ведь именно это имели в виду? У вас есть выбор, вы можете не читать.

 2. vis lielakie nacisti ir latviesi

 3. Un to var vislabāk izdarīt pārslēdzot visas skolas uz valsts valodu. Jau šogad. Pietiek aparteīds izglītības laukā !

 4. Sigita,
  Kāda ir sajūta n-tās reizes atvainoties to vietā, kuri paši nemaz i netaisās atvainoties?
  Jūs te uz vēdera lienat viņu vietā, bet no turienes klusums… Pašai neliekas nedaudz dīvaini?

 5. LR4 darbības atļaujā ir ierakstīts, ka tā ir “sabiedrības integrācijas programma”. Jā jā -integrācijas programma!! jūs neesat pārklausījušies. Sabiedrība Latviojā tiek “integrēta” krievu valodā 24 stundas diennaktī (raidījumi mazākumtautību valodās LR4 ir 30 min zažas reizes nedēļā). LR vadībā šodien ir liekuļi un prettautiski noskaņoti cilvēki, kuri izliekas neko neredzam un nesaprotam. Un vēl, – aizrādījums šai Kirilkai – vai jūs jūstaties vērtīgāka, ja piesārņojat latviešu valodu ar barbarismiem? Pamēģiniet kādreiz pateikt kaut ko arī latviešu valodā, piem., “monitoringa” vietā lietojot “uzraudzību”

  • "NAcionālā" elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome bumbulē un slikti strādā. Jo viņi remdenāki, jo notiek lielāka rusifikācija Atbildēt

   Par rusifikāciju, pirmkārt, atbildība jāprasa no NEPLPa. Ja nemaldos, tad par “valsts” radio uzraudzību atbild NA ieliktenis Mjartāns (iepriekš gan viņš kandidēja no Zatlera partijas, bet tagad bieži manāms NA birojā). Ja nemaldos, tad Mjartāns bija tas, kurš iedeva licenci krievu radiostudijai Jēkabpilī un vēl kaut kur – krievu radiostacijas vienu brīdi auga kā sēnes pēc lietus.

 6. Kirilka piekrīt, ka ar laiku krievu radio kanālu vajadzētu likvidēt, lai būtu integrācija uz latviešu valodas bāzes.
  Tai pat laikā krievu raidīšana par valsts naudu iet tik plašumā: nu jau ir ziņas ik pēc stundas, kā latviešu analogā, ir lsm.lv krievu saturs utt, utjp. Nevis mazumā iet, bet vairumā.
  Pretruna sanāk, Kirilkas kundze.

  • Latgalē, Rēzeknē nesen atvēra Latvijas radio studiju. Viņu galvenais uzdevums – gatavot raidījumus krieviski no Latgales priekš LR4. “Slēptā” un maigā rusifikācija turpinās.

 7. Ko darīsim ar tiem latviešu žurnālistiem,kuri regulāri reklame bijušos padomju okupantu ideoloģiskos darboņus,uzdodot tos par latviešu literāriem ģēnijiem.Tāda darbība nodara neatgriezenisku apziņas degradāciju un ir daudz kaitīgāka par prognozejamu krievu pasaules indivīdu reakciju uz valsts neatkarības nostiprinašanas pasākumiem.

 8. > Latvijas Radio publiski atvainojās par žurnālistes Janas Jermakovas profesionālo rīcību.
  – – –
  Vai tad pati Jana Jermakova nemāk runāt?

 9. Krievs. 18.novembra Latvijas pilsonis Atbildēt

  LR4 ir jāslēdz ciet. Latvijai lojāli krievi ļoti labi pārvalda latviešu valodu un labprāt klausās LR1.
  Bez tam – sākotnēji LR4 tika taisīta kā “minoritāšu” programma. Tagad tā ir maksimāli rusificējusies – gandrīz nedzird vairs Latvijas igauņus, lietuviešus, gruzīnus, armēņus, vāciešus, poļus, ukraiņus, grieķus, baltkrievus…90% gadījumu tikai un vienīgi krievi un krieviski runājoši okupantu pēcteči.

  • Это тебя закрыть надо, чтобы не нёс всякую чушь.

   • Krievs. 18.novembra Latvijas pilsonis Atbildēt

    Skaidri redzams, ka grafists ir krieviski runājošs okupants, kurš pats vai kura senči ieradās Latvijā laikā no 1945.-1991.gadam, kad Krievija zem PSRS izkārtnes veica Latvijas okupāciju, aneksiju, kolonizāciju un rusifikāciju.
    Grafists nav lojāls latviešu tautas valstij Latvijai, kā arī nav lojāls pret latviešu valodu.

    • Vēl vairāk, viņš ir krievu nacists.

    • Да неужели!? Вот приложили, так приложили, прямо весь дрожу. И в каком же таком месте эта самая ваша лояльность произрастает то? А измеряете вы её в чём, в килограммах или в сантиметрах? А власть только одного народа, ну вот как вы пишите, во много национальном государстве, вообще то есть этническая диктатура.

     • Tavā fāterlandē nav krievu diktatūra?Ak,jā! Pļutkins jau laikam nemaz nav krievs,viņš arī pēc tautības ir čekists,gluži tāpat kā pie mums “mazākumtautība”-krievvalodīgie.

     • А вот знаете, нет. Если без ненужного сарказма, то демократии там даже больше, чем здесь, в вашем гауляйтерстве. А что, выборы есть, парламент есть, президент тоже. Просто президентская республика от парламентской отличается.

     • Patīkami, ka krievvalodīgais draugs arī lasa Latvijas Avīzi.

 10. Redzams. ka Kirilka nav ne par matu labāka par Jermakovu. Radio 4 varbūt ir veiksmes stāsts Kirilkai un krievu žurnālistiem, bet ne Latvijai kā nacionālai valstij. Valsts nauda šim apšaubāmajam kantorim ir jāpārtrauc maksāt nevis kaut kad, bet nekavējoties.

 11. Traģēdija ir ne tikai krieviski raidošo mediju nostāja, bet piemēram šī te komentētāja Sigita Kirilka, un ne viņa vienīgā tāda radio, TV, presē, kam nav elementāra saprašana, ko nozīmē svinēt dienu, kas ievadīja tūkstošu šīs valsts pilsoņu moku, spīdzināšanas, nogalināšanas, izsūtīšanas vergu darbā necilvēcīgos apstākļos un kas tie par cilvēkiem, kas to svin, tā vietā, lai organizētu publisku nožēlu un prasītu piedošanu. Sarīkojiet līksmošanu pie Brīvības pieminekļa dienā, kad ebrejiem ir holokausta atceres pasākumi… Katr zin, kas sekotu. Bet te – ne tikai tirgū, vai daudzstāveņu pagalmā – malo vas streļaļi, Solovksi po vami plačet utt., kas to nav dzirdējis.

  • Ах вот как! Оказывается праздновать победу в той ужастной войне нехорошо. Вспоминать погибших родных – это зазорно. Миллионы моих соотечественников и представителей других народов погибли в той войне, чтобы вы могли просто жить, физически существовать на этом свете. И за это я должен на коленях просить у вас прощения?! А вы нормальный?
   Или нацисткие изверги со всеми их «подвигами» для вас действительно милей?

   • tu neesi cienīgs runāt par izvergiem, jo pats esi izvergu pēctecis, kas nogalināja tūkstošiem latviešu un citu tautību cilvēkus lēģeros tikai tāpēc, ka nepiederēja pie okupantu nācijas un izrādi necieņu latviešu tautai, kas dzīvo savā valstī nevis okupētajā teritorijā. Tie ir asiņainie svētki, ko jūs svinat lai parādītu to, ka Latvija ir okupēta vēl līdz šai dienai. Kā tu vari runāt, ja neesi pat latviešu valodu iemācījies, ar to vien izrādi, ka esi okupants.

    • Людочка! Ну нельзя быть до такой степени дурой, чтобы не понять, раз уж я читаю статью по латышски, то наверняка и писать могу, нетрудно ведь сообразить. Но для своего удобства, пишу исключительно по русски. Я уже спорил здесь со многими вашими придурками по затронутой теме. Хочешь померяться страданиями?! Так набери в гугле слово «Гулаг», тебя завалит ссылками. Ваших были тысячи, а русских в лагерях были миллионы, 55% от всех! Что, довольна?! И ты серъёзно думаешь, что в случае победы, Гитлер для вас готовил светлое будущее?!

     • nezināju,ka Gulags bija Hitlera iestādījums.Man kaut kā tas asociējas ar “atbrīvotāju”atnesto lielo laimi “atbrīvotajām”tautām.Un kāda mums darīšana ,ka jūs atļāvāt saviem elkiem par jums ņirgāties,mums ar to nebija nekāda sakara,tomēr jūs svešā valstī ne saukti ,ne aicināti iegāzāties un jau nākošajā dienā sākāt visus represēt pēc savas sādžas likumiem.Uz kāda punkta pamata neatkarīgas valsts skolotājam vai policistam ,kurš apzinīgi strādājis savā valstī,jāatbild par to pēc Krievijas likuma par Krievijas nodevību?Kaut ko tādu aiztāvēt var tikai ļautiņi,kuriem tiešām nav visas skrūvītes galvā kārtībā.

     • tevi nemulsina fakts,ka jūsu-krievu ir 140 miljoni,bet mūsu-latviešu 1.5 miljoni.Tātad proporcionāli mūsējiem tie tūkstoši iznīcināto un represēto tomēr sanāca vairāk.Tā kā tavs salīdzinājums ir gaužām nekorekts.Un tiešām-jūsu vara savējos represēja,pamatojoties uz savā valstī esošajiem likumiem,bet ar kādām tiesībām jūs šos likumus piemērojāt citas valsts pilsoņiem?Kāpēc Latvijas pilsoņiem būtu vajadzējis pildīt Krievijas likumus?

     • >Nemaz 15. jūlijs, 2016 08:05, >Vai 15. jūlijs, 2016 11:14
      А вас самих то не смущает тот факт, вот вы сами, так же как и многие другие ваши комментаторы (к примеру Viks, ļuda) при описании событий того времени, обвиняете в преступлениях не конкретных людей с именем и фамилией, а весь народ, причём именно русский народ? Какая удобная позиция, обвинить другой народ, другую страну в своих страданиях, стать в позу и смаковать эти свои страдания, ах, какие мы несчастные. Ведь тогда не надо заморачиваться с доказательствами и разбираться с исторической правдой. Иначе же, окажется, что среди ваших соплеменников было и немалое количество людей, горячо и искренне поддерживающих новый строй. Окажется, что были люди, которые писали доносы на своих соседей из чисто корыстных побуждений, чтобы поживиться чужой собственностью. Что репрессировали не одних только латышей, но и других тоже. И ещё много других нелицеприятных фактов.
      Педалируя малочисленность своего народа и часто откровенно спекулируя на этом факте, вы унижаете сами себя. А оправдывать этим фактом нападки и оскорбления на другие народы – недостойно!

     • kādi konkrēti ļaudis varētu būt vainojami ,ja viena valsts okupē un vardarbīgi pievieno sev kaimiņvalsti?Kuri konkrētie šodien vainojami karā Ukrainas teritorijā?Tā ir agresorvalsts politika,nevis atsevišķu cilvēku iniciatīva.Un par krievu tautu-krievu tauta ir tā ,kura dzīvo Krievijā un pret to nevienam nav nekādu pretenziju.Pretenzijas ir pret tiem sovjetiem ,kuri uzsēdušies kaklā mazajām kaimiņtautām,pasludinājuši sevi par krievu tautu un mēģina ar demagoģiju iedibināt novorossijas citu valstu teritorijās.

     • Какие громкие слова, какая патетика! А между тем, у каждого доноса ведь был свой автор. Так же как и у этих слов: «вы остаётесь на своих местах, я остаюсь на своём!» Вся история состоит ведь из отдельных событий, за каждым из которых стоят конкретные люди. И если постараться, то можно ведь и узнать и кто отдавал конкретный приказ, и кто нажимал на курок. В том, что происходит на Украине виноваты прежде всего сами украинцы, а не какая то мифическая страна агрессор. Можно даже составить огромный список из конкретных фамилий. К примеру, приснопамятный сайт «миротворец» с каким усердием составляет свои расстрельные списки. Именно расстрельные, ведь журналиста Олеся Бузину расстреляли прямо у его дома, по адрессу опубликованному этим сайтом.
      И русский народ живёт не только в России, но и в других странах тоже, как ни странно не переставая быть русскими. Точно так же, как и живущие в Англии латыши не перестают быть латышами. Или про них вы тоже скажете, что они сидят на шее у английского народа, а?

     • Taču tie,kas šodien mīt Anglijā ,sevi nedefinē kā latviešu tautu,jo latviešu tauta joprojām mīt vienīgajā vietā uz zemeslodes-Latvijā,kamēr jūsējie visu laiku brēc,ka krievu tauta ir tiesīga pieprasīt supertiesības jebkurā zemeslodes vietā,kaut gan faktiski esat tikai kaut kādi krievu tautas atkritumi,kuri pat nezina,kas īsti esat-krievi,krievu tautības cilvēki vai vienkārši krievvalodīgie klaidoņi,kas slimo ar lielummāniju.

     • Опа, какие зигзаги логики. Штампы, шаблоны, оскорбления. Оказывается пока вы в Латвии, то вы латыши, а сразу по прилёту в Англию – отбросы латышского народа, не больше ни меньше. Чисто ваша аналогия. Интересно, а какой манией больны вы?!

     • Опа, какие зигзаги логики. Штампы, шаблоны, оскорбления. Оказывается пока вы в Латвии, то вы латыши, а сразу по прилёту в Англию – отбросы латышского народа, не больше ни меньше. Чисто ваша аналогия. Интересно, а какой манией больны вы?!

     • tie latvieši ,kuri Anglijā(ja tādi ir)pieprasa latviešu valodu par valsts valodu,pieprasa lai vietējie ar viņiem sazinās tikai latviešu valodā,apsaukā angļus par fašistiem un kā tik vēl ne,tie daži tūkstoši pasludina sevi par tautu un izsaka pretenzijas uz angļu zemi analogi kā jūs te uzvedaties Latvijā,tad tādi latvieši arī varētu tā saukties

     • Что же за умственная отсталость у вас, прости господи? Предыдущий комментатор, желал оскорбить нас, а сам невольно унизил и оскорбил свой собственный народ. Неужели ваша, мягко скажем, «нелюбовь» к нам, настолько застила вам глаза, что вы этого не видите?! Использую в полемике настолько затасканные и заезженные штампы, вы принижаете свои умственные способности.

 12. Lokās kā niedre vējā. Ja kaut ko tādu atļautos latvieši,tad sen jau būtu tiesā un restoti logi.Kas notiek?Vai tiešām vairs nav iespējams dzīvot savā zemē? Rīgā es gan nedzirdu un neredzu arī TV tos jauniešus,kuri brīvi (vispār)atbild latviski.

  • viņi tīšuprāt nerunā latviski kaut arī prot, ar to parādot savu pārākumu.

  • Vai tiešām visi latvieši nevarētu dzīvot savā zemē? Vietas diezgan! Kurā laikmetā dzīvo? Atjēdzies!

   • Я не вижу никаких проблем-купите себе кусок земли и живите там в полном латвискумсе .Только не забывайте,что и я живу рядом,поэтому постарайтесь не писять на наш общий забор:)

   • Krievijā zemes ir vēl vairāk,bet krievi kā sadeguši visu laiku blenž,kur vēl kādam kādu pleķīti varētu “atsavināt”.Vajadzības jau it kā nav,ar to pašu esošo netiek galā,bet apstāties liedz vienkārši sava ‘”žadnostj”un varaskāre.Vai tiešām visiem tiem,kuri šobrīd mitinās Latvijā,Krievijā nebija vietas,kur dzīvot?

    • Для вас, наверное, будет большим откровением и открытием, что для многих из нас Латвия является Родиной, и что другой родины у нас просто нет! По-этому, всякие намёки на «уехать», на какую то «жадность» – оскорбительны.

Draugiem Facebook Twitter Google+