×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. septembris, 2015
Drukāt

Mertenzija – interesants retums dārzā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Šovasar iegādājos ziemcieti – mertenziju. Augs izskatās kā maza, zila hosta. Kā to audzēt?” ALDA JŪRMALĀ

Savdabīgā un ļoti dekoratīvā ziemciete pieder pie skarblapju dzimtas (Boraginaceae). Dabā sastopamas vairākas mertenziju (Mertensia) sugas. Viena no krāšņākajām sugām ir piejūras mertenzija (Mertensia maritima). Tai ir skaistas zilpelēkas lapas, vasarā puķe uzzied smaržīgiem, intensīvi debesziliem ziedu zvaniņiem.

Par auga salcietību var neuztraukties, jo piejūras mertenzija aug Čukotkā, Kolas pussalā, Ziemeļsahalīnā, kā arī Arhangeļskas apgabalā pie Baltās jūras un pacieš līdz -40 °C salu. Tā aug jūras krasta smiltīs, tātad stādot zem saknēm der pabērt grants kārtiņu, nodrošinot labu drenāžu. Nevajag stādīt vietās, kur ilgstoši stāv ūdens.

Igaunijā Annes Uibo dārzā mertenzija aug puķu dobē, auglīgā augsnē. Saimniece augu pirms ziemas piesedz, lai paglābtu nevis no sala, bet gan no lieka mitruma, kura dēļ augs var aiziet bojā.

Mertenziju pavairo ar sēklām, ko var iegādāties internetā. Audzē saulainā vai daļēji ēnainā vietā, labi drenētā, barības vielām bagātā smilšainā augsnē. Jaunos augus ērtāk audzēt podiņos, vēlāk tos izstāda dārzā.

Jaunās mertenzijas atgādina miniatūras zilas hostas ar pelēku apsarmi. Vēlāk tās veido garus dzinumus, kas guļ uz augsnes. Pieaugusi puķe izskatās kā zilgans spilventiņš.

Piejūras mertenziju briti un franči dēvē par austeru augu un sulīgās lapiņas ēd kopā ar austerēm. Lapiņas liek arī uz kanapē maizītēm un sviestmaizēm, tās labi garšo ar zivju ēdieniem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+