×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. jūnijs, 2016
Drukāt

Mērvienība – zaļa kaste. Kā vācieši tiek pie bioloģiskās pārtikas

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Tāds ir šodienas "bezizvēles" kastes saturs – rāda "Zaļās kastes" piegādes ķēdes izveidotāji Bernadete un Tomass Kelkeri.

“Nez kas šodien būs zaļajā kastē,” ar interesi nodomāja  Dorisa Benske, nokāpdama lejā uz rindu  mājas ieejas sliekšņa Emila Andresena ielā Hamburgā.

Pie durvīm stāv nolikta zaļa plastmasas kaste, kurā ir trīs banāni, trīs paprikas, lapu salātu galviņa, baklažāns, divi kolrābji un divi āboli. “Re, kas šodien!” viņa pārsteigta nopriecājas. Dorisa ir pastāvīgā abonente bioloģiskās pārtikas tiešās piegādes firmā “Die Grüne Kiste” (tulk. – “Zaļā kaste”).

Šādi piepildīta kaste vienai vai divām personām, kurā sortiments mainās pēc piegādātāja izvēles, maksā 11,50 eiro. Bet var pasūtīt pilnāku, lielākai ģimenei – par 15,50 vai 19,50 eiro. Šādās summās var izvēlēties tikai dārzeņus vai tikai augļus. Bet var pasūtīt arī atsevišķi katru augli vai dārzeni, kaut pa vienam. Vienīgi kartupeļus mēra kilogramos un olas mazākajā iepakojumā ir sešas. Var pievienot arī litru piena (1,35 eiro), 250 g paciņu sviesta (2,30 eiro), 350 g kārbiņu jogurta (1,30 eiro). Patērētājam drīkst būt kaprīzes – piemēram, vediet visu ko, tikai ne tomātus! Visi ir bioloģiskie produkti. Arī banāni no Ekvadoras. Tomēr divas trešdaļas ir vietējais ražojums no apkārt esošajām bioloģiskajām saimniecībām.

“Pirms 20 gadiem mēs konstatējām, ka daudzi pircēji vēlējās svaigus bioloģiski audzētus produktus, ko lielveikali nenodrošināja. Tad mēs sākām pa tālruni pieņemt pasūtījumus un 24 stundu laikā piegādājām divsimt kastu. Tagad pasūtījumus pieņemam internetā un katru nedēļu piegādājam ap divtūkstoš kastēm,” stāsta Bernadete Kelkere.

“Die Grüne Kiste” atrodas nelielā pilsētiņā Ārensburgā netālu no Hamburgas. “Sadarbojamies ar sešām lielām (30 – 40 ha) biosaimniecībām, kuras katru rītu piegādā svaigus produktus “Die Grüne Kiste” noliktavā atbilstoši iepriekšējā vakarā pasūtītajam. Te tos sašķirojam, saliekam pa kastēm un piecas automašīnas piegādā Hamburgas skolām, bērnudārziem, ie­stāžu ēdnīcām un mājsaimniecībām,” stāsta uzņēmuma dibinātājs Tomass Kelkers. Vēroju, kā abi puiši strādā uz produktu šķirošanas līnijas: svari savienoti ar datora ekrānu, uz tā parādās pasūtītie dārzeņi un augļi. Rolands Blūmels pasūtījis 2,5 kg kartupeļu ‘Linda’, 0,1 kg burkānu, baklažānu, ābolu (0,16 kg), vienu gurķi, 400 g brokoļu, 200 g banānu, tikpat sarkano pap­riku un tomātu, sīpolloku buntīti. Darbinieks veikli liek produktus kastē, pie­svērdams katru jauno pozīciju klāt tā, lai nav mazāk par pasūtīto, un dators pasūtījuma rindiņu iekrāso zaļu. Izpildīts!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+