×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. maijs, 2016
Drukāt

Mēs esam jūs pieķēruši! Juriste Sajadova pēta PSRS pārkāpumus pret Latviju (20)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pirmais fundamentālais pētījums, kurā aplūkoti un apkopoti starptautisko tiesību pārkāpumi un starptautiskie noziegumi PSRS–Latvijas attiecībās; pirmais, kurā Latvijas vēstures traģiskākie notikumi aplūkoti tiesību zinātnes skatījumā – tāds ir pieteikums grāmatai “PSRS un Latvija. Starptautisko tiesību pārkāpumi”, kas maija sākumā iznāks apgādā “Lauku Avīze”. Protams, arī agrāk bijis gana daudz izdevumu, veltītu PSRS latviešu nīcināšanai 30. gadu beigās, 1940. gada 17. jūnija padomju okupācijai, 1941. un 1949. gada deportācijām, tomēr pārsvarā tie bijuši vēsturiska rakstura, bez precīzas, apkopojošas analīzes no juridiskā un starptautisko tiesību viedokļa, visu saliekot pa plauktiņiem un norādot, tieši kādas normas PSRS ar savu rīcību toreiz pārkāpa. Šo darbu paveikusi juridisko zinātņu doktore VERONIKA SAJADOVA. “PSRS un Latvija” pamatā ir viņas 2013. gadā LU aizstāvētais promocijas darbs “Starptautisko tiesību pārkāpumi PSRS–Latvijas attiecībās”.

– Esat praktizējoša “Swedbank” juriste, tomēr pievērsāties šādam ar vēsturi saistītam tematam. Latvijā ir daudz juristu, bet vēsture nemaz tik daudzus no viņiem neinteresē.

– Tāds jautājums jums patiešām būtu jāuzdod citiem juristiem: kāpēc viņi klusēja visus šos 25 atjaunotās Latvijas gadus? Protams, man tas nesākās vienā dienā. Tas paņēma desmit gadus un sākās ar vienu aspektu, kas auga plašāk, pārtapa masu deportācijām veltītā maģistra darbā un tad arī doktora darbā. Centos, cik iespējams, vispusīgi apskatīt šo tematu. Kā jau doktora darbā, visi rezultāti ir aprobēti, tātad apspriesti starptautiskajās zinātniskajās konferencēs, publicēti zinātnisku rakstu veidā, un galīgais variants noteikti ir atbil­stošs visiem nepieciešamajiem akadēmiskajiem kritērijiem. Arī recenzenti promocijas padomē atzīmēja, ka tāds darbs izstrādāts pirmo reizi. Literatūras avotu ziņā pat uzstādīja nelielu rekordu – vairāk nekā 600. Darbu vadīja profesors Juris Bojārs, bet mani recenzenti bija LU Juridiskās fakultātes profesors Jānis Lazdiņš, profesore Valentija Liholaja, kā arī recenzents no Viļņas Universitātes, pašreiz arī Lietuvas Konstitucionālās tiesas prezidents, profesors Dainjus Žalims.

– Tomēr kas jūs “pagrūda” rakstīt par lietām, kas parasti interesē lielākoties latviešus?

– Pēc tautības vispār esmu ļoti multinacionāla. Pati sevi saucu par “globalizācijas bērnu”. Latvieši man saka: “Tu esi Latvijas pilsone, tātad latviete.” Daļēji esmu armēniete, bet manī ir arī asīriešu asinis. Manuprāt, tas runā tikai par labu manam pētījumam, jo varēju no uzdevuma izslēgt savas emocijas un iespējamos aizspriedumus. Mana dzimta cieta 1915. gada armēņu genocīdā. Manus senčus nogalināja un deportēja, tāpēc varu apliecināt, ka man ir saprotamas latviešu jūtas. Arī mani senči, tie, kam izdevās izdzīvot, pēc tam palīdzēja deportētajiem, dibināja bāreņu namus. Jā, es vilku paralēles. Kā paskaidroju savā darbā, noziegumi pret armēņiem kļuva par pamatu tam, lai ievērojamais jurists Rafaels Lemkins 40. gados izveidotu vārdu “genocīds” – no grieķu “genos” (ģimene, cilts rase) un latīņu “cide” (nogalināt). Jo tie noziegumi bija tik šausmīgi, ka tolaik neatbilda pastāvošajai klasifikācijai. Arī man viens no pirmajiem jautājumiem bija: vai pret latviešiem tika vērsts genocīds?

– Tieši to vēlējos jums jautāt, jo spriedumi par to lasīti dažādi.

– Es tiešām centos apskatīt šo jautājumu pēc iespējas vispusīgāk. Attiecībā uz vēsturnieku izteiktajiem vērtējumiem tomēr aicinātu savu lasītāju būt atturīgākam, jo šeit nepieciešamas juridiskās zināšanas. Es arī rēķinos, ka lasītājam var nebūt priekšzināšanu starptautiskajās tiesībās, tādēļ jau pirmajā nodaļā cenšos viņu sagatavot, sniedzot ieskatu šajās tiesībās, terminoloģijā, lai lasītājs varētu patstāvīgi nonākt pie secinājumiem. Kad Lemkins darināja vārdu “genocīds”, tas bija pavisam jauns termins arī starptautiskajām tiesībām. Turklāt viens no starptautisko tiesību avotiem ir paražu tiesības, kas nav kaut kas uzrakstīts, kāda konvencija, kuru palasot var teikt: jā, te paredzēts tāds regulējums. Tātad tas viss prasa ļoti dziļu analīzi. ANO Konvenciju par genocīda novēršanu un sodīšanu par to pieņēma tikai 1948. gadā un spēkā tā stājās vēlāk. Ja sekojam tiesību burtam, tad 1941. un 1949. gadā paveiktās noziedzīgās represijas par genocīdu saukt nevar, jo tās notika pirms konvencijas spēkā stāšanās. Taču, no otras puses, tas taču nav liedzis ES nosaukt 1915. gadā veiktos noziegumus pret armēņiem par genocīdu! To arī savā darbā rakstu, ka attiecībā pret latviešiem var konstatēt genocīda elementus. Par dažādiem skatījumiem attiecībā uz sarežģītām problēmām es grāmatā piedāvāju Latvijas skatpunktu, Krievijas skatpunktu un starptautisko tiesību redzējumu. Protams, Krievijai nāktos ļoti grūti atzīt, ka PSRS īstenoja genocīdu, jo tas uzreiz ir saistīts ar okupācijas fakta atzīšanu, kompensācijām un tā tālāk – tas viss maksātu Krievijai naudu. Un lielu naudu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Paldies,Veronika,par drosmi atklāt patiesību!

 2. Ненависть лишает людей ума. Вот по вам это особенно заметно. Почитайте статью Пайдерса в NRA, он там очень разумно рассуждает о перспективах всего этого дела. Всем понятно, и вам наверняка тоже, что никаких правовых юридических перспектив у ваших претензий нет. И никакая Гаага вам не поможет. Тем более, что Россия не признаёт её юрисдикцию. Можете хоть обкакаться от злости. Да и почему ваши претензии только к России? В том СССР было ведь ещё 11 республик.
  Немудрено обзывать всех троллями, но вот желание посадить под арест любого, кто не согласен твоим мнением – это опредлённо признак настоящего демократа.

  • Te kads izdzimtenis joprojamiedomajies, ka ta saimnieki drikst visu, iznidet, okupet tautas, bet nedrikst par to but dusmigi, bet tikai laizit zabakus, ka visa to atbalstosa vergu masa, kura pasi ir beztiesisiki un paklauti, tadejadi demonstrejot pasa zemiskumu.

 3. Ko tu no ta visa sajedz petitaja labak stradajusi normalu darbu , ne tavam pratinam tas der ,butu pati piedzivojusi tad varetu kaut ko teikt

  • Mēs neesam tauta. Mēs esam bars Un kad es redzu kādu no tiem karoga nesējiem, kurus mēs tik bieži satiekam šinīs dienās ar milzīgu sarkanu karogu pār plecu, tad man gribas viņam uzsaukt: “Ei, Jāni, kur tu iesi?” Un man nav nekā vairāk priekš viņa, kā tikai drusku žēluma. K. Skalbe. Mazās piezīmes.

  • Nevis asais, bet trulais. Pat nejēdz savam rakstāmverķim ieslēgt latviešu rakstību…

 4. Maskavā kā otrā Tel Aviv.Tāpēc kūda 24 h visā pasaulē īpaši pie Krievijas robežām. Tātad nav cerību normalizeties ar Krieviju.Atliek sargāt savu zemi un robežu no barbariem.

 5. kurs petis so laiku noziegumu pret tautu

 6. lielāku idiotismu reti nākas lasīt Atbildēt

  Kā saprast, “mēs esam jūs pieķēruši”?! Kuri tie” mēs ” un kuri tie” jūs”?

 7. Padomju Sociālistisko Republiku Savienība un Latvijas Komunistiskā partija realizēja Komunistiskās partijas idejas Latvijā. Tad no tiem arī ir jāprasa atbildība par Latvijas tautai radītiem zaudējumiem. Cik zinu nevienu ar varu nespieda stāties partijā, tā bija pašu brīva izvēle. Un kļūt par PSRS CK biedriem un deputātiem un piedalīties visos plēnumos un lēmumos un kongresos Maskavā arī bija brīva izvēle. Tāpēc tie čekas maisi neveras vaļā un tiek glabāti, jo Komunistiskās partijas biedri ir joprojām vadošos amatos…..

 8. mazāk par tām "asinīm" Atbildēt

  Ja tu esi kādas valsts pilsonis, tekoši runā tās valodu un esi tai lojāls, tad tev ir arī tās valsts tautība. Tas attiecas uz visām valstīm

 9. Как же вам не надоест, переливаем из пустого в порожнее, запускаем дискуссию по второму кругу. Ведь только что всё обмусолили. Что, опять?! Тогда получайте. Из применения термина оккупация совершенно логично вытекает, что где то рядом, непонятно где и неясно как, существовало «законное» правительство в изгнании. Соответственно все органы власти здесь были незаконными, оккупационными а все, кто в них состоял, те люди сплошь коллаборанты. Следовательно, и принятая 26 лет назад оккупационным органом власти декларация независимости, тоже незаконна. Вот такие парадоксы. Об этом сегодня есть подробная статья в имхоклубе, почитайте.

  • ты там что мух куришь
   молчи лучше ватная дуриллка

   • НЕ нравиться?! А ведь это все лишь логическое развитие вашей же религиозной теории об оккупации, из чего логично вытекает, что Верховный Совет ЛССР был органом оккупационной власти. Соответственно, принятие органом оккупационной власти декларации о независимости – это нонсенс, апсурд.

  • 010203 muļķītim grafistam Atbildēt

   Cik nelikumīga bija tā vara, kas “lūdza” Latviju iestāties psrs, tik nelukumīga arī “lūdza” ļaut izstāties. Un par tālāko ne jau tev, plukata, lemt!

 10. Un par šo pētīšanu maksā algu? Labi maksā? Veicas gan dažiem…Laikam jau radinieki ir augstos amatos, ja šāda pētniecība tiek apmaksāta.
  Ja to dara brīvajā laikā un par velti, tad lai jau pēta, cik uziet. Katram savs hobijs.

  • Atkal skauž? Sēž uz dīvāna un pukst. Rakstīt vajag pašam, lai nebūtu jāskauž. Sākumā bija disertācija augstskolā, un par to nemaksā. Pašam jāmaksā. Uz disertācijas pamata uzrakstīja grāmatu. Es labprāt nopirkšu. Nevis pukstēšu./

  • Tad dari pats/ti,nevis puksti un skaiti svešu naudu.

  • kaa jau visi skaudeeji esi diivains un laikam arii losis, ja nesaproti, ka maksaa par graamatu

Draugiem Facebook Twitter Google+