×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. decembris, 2013
Drukāt

Jānis Iesalnieks: Kam traucē Latvijas neatkarībai veltīts lāpu gājiens? (42)

Foto - LETAFoto - LETA

Ik gadu 18. novembra vakarā cilvēkus Vecrīgā pārsteidz milzīga lāpu ugunsstraume, kas cauri Vecrīgai plūst līdz Brīvības piemineklim. Daudzi pēc tam steidz izzināt, kas tas par pasākumu, kurā arī pašiem būtu gribējies piedalīties, ja vien būtu zinājuši. Oficiāli izplatītajās 18. novembra svētku programmās šāda pasākuma nav. Tas ir Nacionālās apvienības rīkotais 18. novembra lāpu gājiens, kas šogad pulcēja rekordlielu dalībnieku skaitu – vairāk nekā 12 tūkstošus.

Lāpu gājiena tradīcija aizsākās 2003. gada 18. novembrī kā jauniešu apvienības “Visu Latvijai!” veltījums Latvijas valstij tās dibināšanas gadadienā. Katru gadu gājiens pulcē aizvien vairāk dalībnieku, pamazām kļūstot par emocionāli saviļņojošāko un vērienīgāko 18. novembra svētku tradīciju. Gājiena mērķis ir pateikties Latvijas valsts dibinātājiem un brīvības cīnītājiem, kuru ticība latviešu tautas nākotnei un nestie upuri deva iespēju latviešiem būt starp tām retajām pasaules tautām, kurām ir sava valsts. Par vienu no pasākuma tradīcijām ir kļuvis pulcēšanās vietā – pie Kārļa Ulmaņa pieminekļa – kopā skandināts sauklis “Mēs esam latvieši!”

Tieši pēdējais ir satraucis sociālantropologu Klāvu Sedlenieku, kurš 21. novembrī ziņu aģentūrai LETA pauda, ka “šādi gājieni vienmēr ir draudīgi un agresīvi. Tas tomēr notika naktī, ar uguni rokā un saucieniem “Mēs esam latvieši””. (“Lielo atbalstu lāpu gājienam skaidro ar apdraudētības sajūtu”, TVNET.) Zinot Sedlenieka uzskatus, piemēram, Satversmes preambulas projektā ietvertos nacionālas valsts principus nodēvējot par “pirmsholokausta laikmeta domāšanu”, nepārsteidz viņa nepatika pret šādu latviešu kopības izjūtas demonstrāciju. Sedleniekam un viņa kreisi liberālajiem domubiedriem (Kažoka, Procevska, Melbiksis u. c.) jebkas, kas stiprina latviešu nacionālo pašapziņu, būs “draudīgs”, “agresīvs”, “21. gadsimtam neatbilstošs”.

Tā vien šķiet, ka šie kungi un dāmas paši ir aizkavējušies kaut kur 1968. gadā, jo 21. gadsimta sākumam tieši raksturīga nacionālisma atdzimšana visā Eiropā, par ko tādu satraukumu pauž kreisi liberālā elite ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropā (van Rompeja un Barozu nesenie domu graudi vien ir ko vērti). Eiropas tautu nacionālā identitāte ir lielākais drauds viņu sapņiem par vienotu Eiropas federāciju un atbilstošu “eiropiešu identitāti”, kurā vairs nebūtu vietas ne latviešu, ne franču, vāciešu vai itāļu savdabībai.

Sedlenieka ieskatos tādi pasākumi kā 18. novembra lāpu gājiens “norāda uz uzvilktību sabiedrības noskaņojumā un uzkurinātu apdraudētības izjūtu”. Piedaloties visos 18. novembra lāpu gājienos jau kopš 2003. gada, gan ir grūti ko tādu saskatīt, tieši pretēji – lāpu gājienā ir jūtama izteikta pašlepnuma un, jā, pat miera sajūta. Tieši tas ir ļāvis gājienā katru gadu pulcēt arvien vairāk dalībnieku – informācija par to izplatās “no mutes mutē” bez īpašas ārējās reklāmas… Tie, kas ir gājuši vienu reizi, piedalās arī turpmāk un vēl uzaicina draugus. Ja taisnība būtu Sedleniekam – ka gājienu pulcina “apdraudētības sajūta” – tad viskuplāk apmeklētiem būtu bijis jābūt 2008., 2009. un 2012. gada gājieniem, kad attiecīgi visasāk izpaudās ekonomiskā krīze un bija noticis divvalodības referendums.

Vēl ne tik sen Sedleniekam līdzīgi “pētnieki” centās sabiedrībai iepotēt domu, ka “lāpu gājienos iet tikai fašisti”. Šogad 11. novembrī visā Latvijā notika plaši apmeklēti lāpu gājieni, no kuriem daudzus rīkoja Aizsardzības ministrijai pakļautas struktūras un vietējās pašvaldības. 18. novembra lāpu gājiens Rīgā ir kā grandiozs “patriotu nedēļas” noslēgums. Nemaz nešaubos, ka nākamgad gājiens izdosies vēl iespaidīgāks. Par spīti visādiem sedleniekiem, tas ir un būs pasākums, kas latviskā, pozitīvu emociju pilnā gaisotnē pulcē tūkstošiem jauniešu un ģimeņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Savulaik Dzintris Kolāts ietiepīgi pacentās gājienu pat nepieminēt Panorāmas ziņās, kur nu vēl visādi sedlenieki šo gājienu jēgu sapratīs?!

 2. Ne dienu bez naidu kurinošiem

 3. Nākamreizes, ceru, nebūs, bet ja būs tad sameklēšu tevi un iebāzīšu to lāpu tev… Nu tu zini kur. Maita.

 4. Man, Juri viņš traucē jo grauj priekštatu pat Latviju. Tas viss atgādināja fanātisko fašistisko Vāciju 30 gados! Man tiešām ir kauns! Latvieši kā šucmaņi drasē ar lāpu! Pretīgi!

  • Lāpu gājiens nav domāts priekš garā vājiem. Ja nepatīk 18. novembra lapu gājiens, tad 16. martā vari riet aiz žoga kā padomju okupantu suns.

 5. Rej tos,no kuriem baidās!visi jaunizceptie komunisteļi ,kauns,ka jūs dzīvojat Latvijā un runājat latviešu valodā!
  Veiksmi un panākumus NACIONĀLAJAI APVIENĪBAI!

 6. beidz kurināt naidu Atbildēt

  Rīgu jau nokurinājāt, vēl Latviju gribat, dumduki? kols ir no tiem kam draudēja tiesu darbi? Lāpu gājiens, skaista lieta, bet vajag padomāt, ko mauj. Tas , kurs ir latvieties tam nav jāmauj ‘esmu latvietis’, jo VIŅŠ TĀDS IR DARBOS UN MAKSĀ NODOKĻUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nodokļu zaglis ir PIRMAIS valsts ienaidnieks!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Vispirms, aizej uz bezmaksas kursiem, kur tev iemāca pareizi rakstīt valsts valodā. Būtu vēlams, arī kādu izglītojošu grāmatu izlasīt…

 7. Es nešaubos par pozitīvajām emocijām un tamlīdzīgi. Drīzāk apšaubu, Iesalnieka kunga nosaukto mērķi, jo, ja Baltic Pride ir “Mozaīkas veidots gājiens”, tieši tādā pašā veidā šis ir “Visu Latvijai veidots gājiens”. Abos gadījumos mērķis ir attiecīgās, teiksim, organizācijas popularitātes celšana. Ok, viss labi, tā cilvēki dara. Vienkārši nevajag to maskēt.

 8. Kāpēc Iesalnieks tik vienkārši uzķeras uz Rompejam piesieto provokācijas rakstu? It kā uzrakstam par lāpām, bet popularizējam Krievijas 5.kolonnas idejas. Apzināti? Ja ņem vērā Ukrainas pieerdzi? Eiropai ir tās pašas problēmas kā mūsu ministru kabinetam. Vai atsevišķam ministram ir jākalpo vienas partijas interesēm, vai Ministru kabinets kā komanda attīsta Latvijai kopīgas idejas?

 9. sedlenieki strādā kremlim, jo putins iecerējis Latviju pievienot krievijai.

 10. KOLOSĀLS pasākums!!! SKAISTS UN ĻOTI MIERĪGS, GAIŠS un PILNS GAISMAS, SILTUMA!!! JA NĀKAMGAD BŪŠU RĪGĀ, NOTEIKTI IEŠU UN NESĪŠU LĀPU KĀ APLIECINĀJUMU SAVAS VALSTS SVĒTKIEM- 91.gadadienai. Sedlenieks lai darbojas pats un liek mierā citus!!! NEVIENS viņa VIEDOKLI šajā jautājumā no MUMS NAV PRASĪJIS!?? KO VIŅŠ UZBĀŽAS KĀ MIEGS UN KAM VIŅA DOMAS IR AKTUĀLAS??? ĀKSTS!!! TĀPAT MĒDZ IZĀKSTĪTIES ARĪ KAŽOKA UN VĒL NAV NĀKUSI PIE PRĀTA…? Uz vienas rokas pirkstiem nesanāk pateikt PALDIES viņai par izteiktām domām TV kameru priekšā.?!

 11. Traucē tas, ka Nacionālās apvienības lielākā daļa neko nejēdz no ekonomikas, toties diemžēl ir .., kas neko citu neprot kā staigāt ar lāpām, bļaustīties, šantažēt citus poltiķus.
  Toties viņi ir augsta līmeņa populisti un demagogi.
  Tā viņi dikreditē nepieciešamas nacionālas idejas.

  • 20:01…

   … ‘Sedleniek, vai Tu esi tadas domas ari par internacionali atzito Norvegijas ekonomikas attistibas modeli ???

   … Un ja esi, tad pats sevi nododi par’ nejegu,pajolinu, populistu un demagogu no 5. kolonnas vai globalistu klikes … jo NA ekonomikas modeli ir lidzigs tam !!!

  • Ja esi tik gudrs ekonomikā un tautsaimniecībā, spēj determinēt ekonomikas terminus, tad uz priekšu! Bubinātaju šajā valstī netrūkst.

 12. labs pasākums,tā turpināt!

 13. Vēl tikai vajadzēja maršēt “latviešu senās rakstu zīmes” formā – tad būt kā pie riktīgiem nacistiem. Hitleram uzticību zvērējušie sakautās vācu nacistu armijas bijušie zaldāti nespēj aizmirst savus solījumus.

  • Spriežot pēc tava naidpilnā un melīgā komentāra, tu esi vai nu krievnacists, vai krievnacisma simpatizētājs. Iesaku mazāk publiski izteikties un griezties pie psihiatra.

  • Kas TU esi – okupanta mazdēls vai civilokupants (kolonists)?

 14. Labs Iesalnieka raksts. Sedlenieka tipa cilvēkiem grauž, kas latvieši sevi apzinās kā “mēs”, kā valstsnācija pati savā valstī. Taču latviešu vairumam ne prātā nenāk sekot Sedlenekam un atteikties no savas identitātes.

  Neesmu liels NA piekritējs, man nepatīk maksātnespējas administratoru ietekme (tam Lūsim vajadzētu prasties un iet prom no NA), bet šai ziņā NA tomēr ir konsekventa – tā ir par latviešu pastāvēšanu un par latviešu interešu aizstavēšanu. Laikam tomēr atkal balsošu par NA, ja vien Demokrātiskie patrioti neizveidosies par nopietnu alternatīvu nacināli domājošiem latviešu vēlētājiem.

 15. Latvieši ir pamatu pamats.

  • Tā viņš ir. Ja šajā zemē nebūtu latviešu, padomju okupanti jau sen būtu vai nu noindējusies ar smirdīgiem belašiem, vai arī nodzērušies un apsprāguši no savas nacionālās žļurgas.

 16. Kažoka, Procevska, Melbiksis, Sedlinieks ir lielāki latviešu nīdēji par Lindermani, Kabanovu un pat to kropli no Liepājas

 17. Ja Iesalnieks gājienā ietu puspliks un ar kailu dupsi, rokās nestu varavīksnkrāsaino homoseksuālistu karogu, gājiena laikā bučotos ar Raivi Dzintaru un Imantu Parādnieku, un visi gājiena dalībnieki sauktu: “Mēs par mīlestību!”, tad, iespējams, Sedlenieks šādu gājienu slavinātu un visādi atbalstītu.

  • Esmu par bezbikšu gājienu. Galu galā, ja “Femen” var izrādīties bez augšdaļas, kāpēc SC spēkavīri nevarētu bez apakšdaļas?

 18. Ja es būtu plānprātiņš, kurš pārtiek no jūdu grašiem, mani arī ļoti uztrauktu lāpu gajiens 18. novembrī. Vienīgais, nav skaidrs, kapēc, latviešiem, kuri ir atguvuši savu neatkarību, ir jālīdzinās krievu nacionālistiem, kuri savos mītiņos un maršos, to vien zina, kā bļaut: “Mi russkije!” (mēs krievi). Latvieši tak nemokās ar nepilnvērtības kompleksiem! Latviesi neēd smirdīgus belašus, nestaigā Ķīnā rožotās treniņbiksēs un neuzbrūk viestrādniekiem no Vidusāzijas.

 19. ĻOTI , ĻOTI skaists pasākums, un vajadzīgs!

 20. Kas izskolojis latvju tautas atkritumus sedlinieku veidīgos ? To ka 4.maijā potē mankurtismu ,kosmopolitismu un naidu pret paša tautu nav jabrīnās , kad krita okupacija komunisti , VDK palika siltās vietās .Tagad valda interfrontes ideāli , nevis TF. To katru dienu mums potē sarosīti ar Tv un medijiem . Tie saucamie politologi galvenokārt ir tādi nelieši .

 21. Cilvēkiem, kas šaubās par to, kas viņi ir, vajag sev iestāstīt, ka ir latvieši, tāpēc arī šīs demonstrācijas.

 22. Klāvs Sedlenieks nav objektīva politologa piemērs. Jau sen esmu novērojusi viņa kreisos jeb krieviskos uzskatus. Varbūt kāds viņu sponsorē? Vajag taču latviešiem arī skalot smadzenes. Ceru uz jauno paaudzi.

  • Klāvs Sedlenieks 2005. gadā saņēmis ASV valdības Fulbraita stipendiju, lai stažētos Ņujorkas pilsētas universitātes (City University of New York) Pēcdiploma centrā (CUNY, Graduate Centre).
   Pētnieciskās intereses: politikas, ekonomikas antropoloģija, dzimtes (gender) studijas, miermīlīgo sabiedrību antropoloģija, bijusī Dienvidslāvija. Pēta kultūras iezīmes, kuras veicina miermīlīgu sadzīvi un nevardarbīgu konfliktu risināšanu.

 23. Krievu laikā arī notika lāpu gājieni uz brāļu kapiem vismaz 2 x gadā. Par ko tie liecināja?

  • Par to pašu: partija sauc, cilvēki soļo. 🙁

  • Es tev atbildi dot nevaru, jo PSRS’ā dzīvojis neesmu. Drošvien tu pats uz savu jautājumu sev apmierinošu atbildi vari dot. Kā saka — pats jautā, pats atbild. Es varu tev teikt tikai to, ka es lāpu gājienā piedalījos tāpēc, ka es stāvu par latvisku Latviju un man latviska pašlepnuma netrūkst. Vai no tā tu jūties apdraudēts? Kak žaļ !

 24. Kangars izdzīvoja, viņa dzīmta pletās plašumā un, pateicoties kangara gēniem – navllepni, prot zemoties, pacieš spļāvienus utt.- tikai plauka un zēla. Lai varētu darboties pie visādiem saimniekiem uzvārda Kangars vietā ņēma kļičkas Elksnītis, Sedlenieks, Kažoka un kādīgi tik ne… ASV lieto vārdu – bastards.

 25. Stulbums ir neārstējama kaite. Uz priekšu, latvieši!

 26. Ja paskatās lāpu gājienu datumus 11. un 18. novembris un tēma Latvijas valsts. Tie datumi un pati valsts traucē – ejiet 9. maijā un tādi pētnieki kā Sedlenieks un līdzīgi tikai apsveiks…

  • kaut kā nav manīts,ka kažokas un sedlinieki satrauktos vai nicinoši izteiktos par 9.maija aktivitātēm.Laikam jau tās abiem iet pie sirds,jeb saimnieki liedz par tām nesmuki izteikties.Bet latviešu skaistais lāpu gājiens valsts svētkos abus padara tramīgus un liek sirdīm nodrebēt.Izskatās pēc vieglas saslimšanas.Mieru,tikai mieru ,Sedlinieka kungs!

Draugiem Facebook Twitter Google+