×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
16. marts, 2018
Drukāt

Mēs nekad neatteiksimies no savas vēstures. Reportāža no Lestenes (17)

Timurs Subhankulovs/Latvijas AvīzeTimurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

16. marta leģionāru piemiņas brīdī Lestenes Brāļu kapos šogad biežāk nekā citus gadus tika runāts par izaicinājumiem un briesmām, ar kādām šobrīd jārēķinās mūsu valstij. No runātāju mutēm skanēja aicinājumi gan audzināt jauniešos patriotismu, gan stāties Zemessardzē, būt gataviem aizstāvēt savu zemi un Latvijā runāt tikai latviski. Tāpat klātesošajiem tika atgādināts par Krievijas agresīvo politiku. Bija mudinājumi būt gataviem dažādām situācijām un provokācijām, tajā skaitā gaidāmo Saeimas vēlēšanu sakarā. Bet galvenais – nenoniecināt pašiem sevi un savu valsti.

Tukuma novada Lestenes Brāļu kapos atdusas vairāk nekā 1200 leģionāru, bet vēl 18 tūkstošu kritušo vārdi iekalti memoriālajās sienās. Ļaužu uz piemiņas brīdi, jādomā, aukstā un vējainā laika dēļ šogad bija sanācis nedaudz mazāk nekā iepriekšējās reizēs – laukumā pie pieminekļa “Dzimtene Māte – Latvija” pulcējās ap 500 gados jaunu un ne tik jaunu leģionāru pieminētāju. Viņu rindās zemessargi, jaunsargi, Latvijas Nacionālo karavīru biedrības un Latviešu virsnieku apvienības, “Daugavas Vanagu” pārstāvji.

Ierasti plaša bija Nacionālā apvienības (NA) un tās Saeimas deputātu pārstāvniecība. Kāda jauniešu grupa bija ieradusies arī no Igaunijas. Starp ziedu nolicējiem redzēja Rīgas domes Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāju Jāni Bordānu un viņa partijas kolēģi Jutu Strīķi, kā arī “Vienotības” frakcijas vadītāju Rīgas domē Vilni Ķirsi. Valsts vadību pārstāvēja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA).

Latvijas Nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs Edgars Skreija, atklājot pasākumu, uzsvēra, ka leģionāri par savu uzdevumu uzskatījuši aizstāvēt savu zemi un tautu: “Neviens nedomāja par kaut ko citu, kad devās cīņā – tikai par Latviju. Par savas tautas interešu aizstāvēšanu”. Skreija kā pozitīvu “taisnības augšāmcelšanos” atzīmēja pagājušā gada nogales Saeimas lēmumu piešķirt Otrā pasaules kara dalībnieka statusu kā leģionāriem tā tiem, Latvijas pilsoņiem, kas karojuši frontē padomju pusē.

Tikmēr Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece atgādināja, ka latviešu leģionāri nav bijuši iesaistīti ne holokaustā, ne kara noziegumos, ne noziegumos pret cilvēci: “Leģionāri turēja fronti, traucējot padomju armijai no jauna okupēt Latviju. Nirnbergas tribunālā tika skaidri un gaiši pateikts, ka latviešu leģionāri nav noziedznieki. Mēs nekad neatteiksimies no no savas vēstures. Leģionāri ir mūsu tautas daļa. (…) Leģionāri savu valstsgribu pauda, karojot ar ieročiem rokās, ar domu un svētu pārliecību par brīvu un neatkarīgu Latviju. Arī emigrācijā leģionāri bija tie, kas aktīvi darbojās trimdas organizācijās un uzturēja dzīvu patriotisma garu.”

Pievēršoties mūsdienu procesiem, Saeimas priekšsēdētāja pieminēja kaimiņvalsts vadītāja atkārtoti izteikto nožēlu par PSRS izjukšanu: “Baltijas valstu pierobežā notikušajās mācības “Zapad 2017″ Krievija neizspēlēja aizsardzības operācijas, bet gan agresiju. Jāvaicā: kādēļ? Mums jābūt gataviem dažādiem scenārijiem, mums jābūt gataviem arī šobrīd aizstāvēt savu valsti. Kopā ar NATO nācijām, kas šobrīd atrodas Latvijā, mēs esam tam gatavāki nekā jebkad agrāk.”

Mūrniece uzrunā tāpat pieminēja šoruden gaidāmās Saeimas vēlēšanas: “Arī tās var izrādīties par vienu no Krievijas provokāciju mērķiem. Kā tas jau arī iepriekš noticis ar citām vēlēšanām Rietumvalstīs. Mēs nedrīkstam ļaut kādam nozagt mūsu vēlēšanas. (…) Nenoniecināsim paši sevi. Mums ir ar ko lepoties.”

Vislielāko klātesošo atzinību un aplausus par spīti saltajam laikam tomēr izpelnījās Daugavas Vanagu Centrālās valdes priekšsēdētāja amatā nesen ievēlētā Gunāra Spodra emocionālā uzruna. “Daugavas Vanagu” vadītājs uzsvēra, ka “cīņa vēl turpinās”, taču ne vairs ar ieročiem, bet kultūras un valodas laukā. “Mugurkauls, kas šodien satur Latviju, ir latviešu valoda. Mums jābūt lepniem par to un tajā jārunā visur un vienmēr,” aicinot nekaunēties no savas valodas lietošanas paziņoja runātājs. Otra lieta, kas Latvijā būtu steigšus jākopj, ir patriotiskā audzināšana: “Ja neizaudzināsim jauno paaudzi kā Latvijas patriotus, tad nekā daudz no Latvijas nebūs.”

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Hitleram veidot latviešu leģionu ar savu rīcību ļoti palīdzēja Staļins īsi pirms kara paspējot uz vergu nometnēm Krievijā izsūtot 14000 Latvijas pilsoņu.Latviešu tautā tajā laikā pastāvēja izteikti pretvācisks noskaņojums,tā man stāstīja leģionārs ,kura radi un paziņas kā karavīri cīnījās pret vāciešiem latviešu strēlnieku rindās 1.pasaules karā un vēlāk brīvības cīņās.Pretvāciskais noskaņojums bija arī latviešu leģionāriem,daudzi latviešu leģiona virsnieki un karavīri uz sveicienu ,,heil Hitler!,, atbildēja ,,lej Litrā!,,.

 2. Skaļi vārdi. Jauniešu atteikšanās no diskusijām un norāde, ka tas viņus neinteresē, pierāda – ar laiku zāle uzaug visur.

 3. Beidziet vienreiz zākāt bijušos kareivjus,nav nozīmes kurā pusē tie karoja! Tai laikā tāda bija sistēma un ne katrs varēja izvēlēties kurā pusē nostāties! Visu cieņu vecajiem kareivjiem!

 4. “Ja neizaudzināsim jauno paaudzi kā Latvijas patriotus, tad nekā daudz no Latvijas nebūs.”
  NEBŪS, JAU NEBŪS UN PALDIES DIEVAM! JAUNATNE ŠODIEN IR DAUDZ IZGLĪTOTĀKA UN NELĪDĪS JŪSU FAŠISTU BURZIŅĀ. NEVAJAG JAUKT PATRIOTISMU AR FAŠISMU, NOLĀDĒTIE SS-IEŠI! NE JUMS, NODEVĒJI, STĀSTĪT KAUT KO PAR PATRIOTISMU. JŪS VISI ESIET SAVAS TAUTAS SLEPKAVAS UN NODEVĒJI. NEKĀDI TUR PATRIOTI. ŽURKAS, KURAS PAŽĒLOJA PADOMJU ARMIJA, TAGAD IZTAISĀS PAR BAIGIEM VAROŅIEM. NOŽĒLOJAMIE….

  • RED, un kas ir krievi, kuri kopā ar saviem sabiedrotajiem vāciešiem 1939.gadā uzsāka 2.Pasaules karu? Un zināšanai – fašisti bija Itālijā.

  • Leģionāri nebija savas tautas slepkavas un nodevēji, kā tu raksti. Latviešu tautas slepkavas bija tavi atbalstītie utainie padomju okupanti. 1941.gadā bada nāvei uz Sibīriju aizveda ap 14000 LR pilsoņu, 1949.gadā 42000. Tūkstošiem vēl pratinātu, spīdzinātu, nošautu. Tā kā tu esi uz vienu roku ar šiem okupantiem, nodevējs esi tieši tu. Leģionāri cīnījās, lai Latvijā neatgrieztos šis sarkanais mēris un tev līdzīgie promaskaviskie gnīdas.

  • Krievs ir pats nežēlīgākais fašists . Cik latviešu spīdzināja un nošāva pēc kara . Un ta vēl tie maitas te protestē Vēl tagad tie krievfašisti karu nav beiguši , tik kašķis jāsameklē

 5. Leģionāri netiks aizmirsti. Nekad!

 6. Neaizmirstiet un nesajauciet!!! Atbildēt

  Tā nekad nebija emigrācija. Tie bēgłi un padzītie, ar nāvi un deportāciju apdraudētie nekad nebija emigranti un arī nebija diasporieši. Lūdzu neapvainojiet vińus. Tā bija Trimda un vińi trimdnieki un vińu bērni un mazbērni ir uzauguši trimdas garīgā gaisotnē. Daudzi to gribot negtibot neizturēja un mums nozuda asimilācijā un citi vēl šo baltu dien vēl par Latviju cīnas un ziedo savu laiku, pūles un līdzekłus. Un tas ir kas pavisam savādāks kā emigrācija vai diaspora.

 7. “Dieva vārdā es svinīgi apsolos cīņā pret boļševismu vācu bruņoto spēku virspavēlniekam Ādolfam Hitleram bezierunu paklausību un kā drošsirdīgs karavīrs būšu vienmēr gatavs par šo zvērestu atdot savu dzīvību.”
  Zvērestam uzticīgi?! Jaunie bordānieši un strīķes atkal kādu nosūtīs uz Volhovas purviem vai Veļikajas upes krastos cīnīties par dzimteni?
  Neķer muļķus, jo no vēstures jāmācas!

  • Kvadrāt, nemaz nepūlies Atbildēt

   Tevi te neviens neńem nopietni. Visi zin ka tev nav nemazākās ticamības. Velti pūlies.

 8. Mēs vienmēr pieminēsim savus karavīrus un to mums neviens nekad neatņems !

 9. Latvijas vēsture nav nacionālsociālistu vēsture

  • Vai Krievijā skolās māca, ka krievi kopā ar saviem sabiedrotajiem vāciešiem 1939.gadā uzsāka 2.Pasaules karu? Kā tas nākas, ka krievu sabiedrotie bija nacionālsociālisti?

 10. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Draugiem Facebook Twitter Google+