×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. jūlijs, 2015
Drukāt

Kā ārzemēs dzīvojošie latviešu jaunieši kopj latviskumu?

Foto - LETAFoto - LETA

Ar Amerikas latviešu apvienības atbalstu šovasar savu senču dzimteni apceļoja 20 latviešu jaunieši no ASV un Austrālijas. Izglītojošā programma “Sveika, Latvija!” norisinājās divas nedēļas. Aptaujāju šīs programmas dalībniekus.

 

Aleksandrs Dārziņš, 14 gadi, dzīvo Austrālijā, Melburnā: “Latvijā esmu jau trešo reizi. Man ļoti patīk te valdošā atmosfēra. Satiekot cilvēkus uz ielas, visi ir smaidīgi un izpalīdzīgi. Viņi labprāt paskaidro, ja es kaut ko nesaprotu. Tas priecē. No apskates objektiem man visspilgtāk atmiņā ir palikusi Rundāles pils, kā arī Bebrenes vidusskola. Rundāles pils aizrauj ar savu greznumu, bet Bebrenes vidusskolā mēs svinējām Līgo svētkus, pinām svētku vainagus, dziedājām Līgo dziesmas, dejojām tautas dejas un kūrām Jāņu ugunskuru. Savās mājās Austrālijā mēs arī svinam latviešu svētkus. Mums tur tāda vieta, ko sauc par Tērveti, kur parasti kopā ar Melburnas un apkārtnes latviešiem arī līgojam. Līdzīgi kā te svētkos dejojam tautas dejas un dziedam Līgo dziesmas, lecam pāri ugunskuram un ēdam sieru. Austrālijā arī regulāri tiek rīkotas latviešu dienas, kas ir tāds kā liels kultūras festivāls, kur ir gan māksla, gan dejošana, gan arī dziedāšana.”

 

Mārtiņš Līdums, 14 gadi, dzīvo Austrālijā, Adelaidā: “Austrālijā, protams, nav nekā tāda kā Latvijā – tikai šeit uz vietas var pa īstam just un baudīt latviešu kultūru. Ja runā par latviešu ēdieniem, tad, piemēram, mums Austrālijā ir viena skola, kur piedāvā līdzīgu ēdienu kā Latvijā, piemēram, ir dažādi pīrādziņi un kliņģeri. Taču jāteic, ka Latvijā ēdiens ir daudz garšīgāks un ir lielāka ēdienu izvēle. Kopā ar ģimeni mēs arī Austrālijā svinam dažādus latviešu svētkus. Līgo svētkos satiekamies ar citiem latviešiem un kopā dziedam dziesmas un dejojam. Valda tāda ļoti jauka atmosfēra. Man pašam ļoti patīk tautas dejas, un es dejoju Adelaidas latviešu deju kopā “Auseklītis”. Kā vienu no apskates objektiem Latvijā, kas man paliks atmiņā, varu nosaukt Ventspili. Ļoti skaista un apskates objektiem bagāta pilsēta.”

 

Dārījus Baginskis, 14 gadi, dzīvo Čikāgā, ASV: “Latvijā esmu pirmo reizi, taču šo divu nedēļu laikā jau esmu sapazinies ar draugiem, kas dod tādu kā māju sajūtu. Vienmēr ir interesanti iepazīties ar jauniem cilvēkiem, jo tā es iegūstu draugus dažādās pasaules malās. Latvijā mani fascinēja Aglonas bazilika. Atmiņā palikusi arī speķa pīrādziņu gatavošana kopā ar Bebrenes skolēniem pirms Līgo svētkiem. Tas process bija samērā grūts, taču gala rezultāts bija izdevies – pīrāgi sanāca ļoti garšīgi. Latviešu svētkus savā ģimenē nesvinam, taču gatavojam latviskus ēdienus, piemēram, kotletes, karbonādes un pīrādziņus. Tiesa, K. Barona latviešu skolā Čikāgā, kur es mācos, svinam arī latviešu svētkus: gan 18. novembri, gan Ziemassvētkus un Lieldienas. Parasti notiek svētku koncerti un tiek teiktas apsveikuma runas. Pats arī dejoju tautas deju kolektīvā “Čikāgas uguntiņa”.”

 

Vilis Sīmanis, 14 gadi, dzīvo Čikāgā, ASV: “Latvijā esmu bijis vismaz četras reizes. Ir ļoti interesanti būt kopā ar “īstajiem” latviešiem. Lai gan Amerikā mēs runājam latviski, to darām mazāk. Šeit secinu, cik grūti man pašam ir runāt latviski tieši vārdu galotņu dēļ. Atrodoties Latvijā, ir interesanti dzirdēt perfektu latviešu valodu. Ģimenē mēs lielākoties cenšamies runāt latviešu valodā – dažreiz ir grūti, bet mēs nepadodamies un mēģinām. Ģimenē arī cenšamies svinēt gandrīz visus latviešu svētkus. Piemēram, Ziemassvētkos mums ir bagātīgi klāts galds ar latviešu ēdieniem. Savukārt Līgo svētkos mēs sienam sieru un gatavojam “Gotiņas” konfektes. Svētkos neizpaliek arī dziesmas un tautas dejas, arī es dejoju deju kolektīvā “Čikāgas uguntiņa”. Latvijā iespaidīgākais likās Stūra mājas apmeklējums – tā bija iespēja redzēt vēsturisku ēku, par kuru agrāk teica, ka tai jāmet līkums.”

 

UZZIŅA

* Programmas “Sveika, Latvija!” ietvaros no 13. līdz 26. jūnijam savu senču dzimteni Latviju apceļoja 15 jaunieši no ASV un pieci no Austrālijas.

* Jaunieši apceļoja visus četrus Latvijas novadus – Kurzemi, Zemgali, Vidzemi un Latgali, kur iepazinās ar mūsdienu Latviju, tās sabiedrību un kultūru, kā arī izzināja Latvijas vēsturi, apmeklējot muzejus un vēsturiskas vietas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+