Mobilā versija
+2.2°C
Haralds, Almants
Ceturtdiena, 23. februāris, 2017
22. maijs, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Mēstule Obamam (12)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

ASV Baltā nama interneta mājas lapā whitehouse.gov ir sadaļa, kas mudina “rakstīt vai zvanīt” ASV prezidentam. “Prezidents Obama ir apņēmies radīt visatvērtāko un pieejamo pārvaldi Amerikas vēsturē. Lai to sāktu, tiek gaidīti komentāri un jautājumi no jums, sabiedrība,” teikts mājas lapā. Klāt pievienota arī Baraka Obamas fotogrāfija, kur viņš laikam iedziļinājies kādā saņemtā vēstulē. Klāt pievienota neliela pamācība, kā pareizi rakstīt vēstuli:

“1) Ja iespējams, rakstiet e-pastu. Tas ir ātrākais veids, kā nogādāt vēstuli prezidentam Obamam;

2) Ja rakstāt drukāto vēstuli, dariet to uz 8 1/2X11 collu papīra lapas. Ja jūs rakstāt ar roku, lūdzu, lietojiet pildspalvu un rakstiet pēc iespējas akurātāk;
3) Lūdzu, norādiet jūsu atpakaļadresi uz vēstules, kā arī aploksnes. Ja jums ir e-pasta adrese, lūdzu, norādiet arī to;

4) Un visbeidzot, pārliecinieties, ka esat norādījis pilnu Baltā nama adresi, lai nodrošinātos, ka vēstule nonāk pie mums tik ātri un tieši, cik iespējams.”

Gan jau “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, kurš šonedēļ Latvijas krievvalodīgajai avīzei “Vesti segodņa” stāstīja, ka nosūtījis Obamam vēstuli ar lūgumu palīdzēt “atrisināt nepilsoņu problēmu”, ir ņēmis vērā šīs norādes. Un gan jau par korespondenci atbildīgais Baltā nama personāls ir pieradis pie dažādām mēstulēm. Bet tik un tā – sūtījums no citas valsts partijas līdera, kurš lūdz ASV prezidenta palīdzību savas politiskās programmas realizēšanā – tas ir diezgan dīvaini, jo īpaši, ja zināms, ka šim politiķim ir ciešas attiecības un pat sadarbības līgums ar pavisam citas valsts politisko eliti.

Patiesībā jau stāsts būtu tikpat kuriozs kā savulaik politiķa Māra Gulbja solījums rakstīt vēstuli Romas pavestam, lai sūdzētos par Latvijas Pirmās partijas līdera Aināra Šlesera praktizēto kristīgo vērtību izmantošanu politikā, ja ne kāda zīmīga nianse. Proti, Urbanovičs par savu nodomu pavēstīja krievvalodīgā medijā, kas labprāt izmanto dažādus Krievijas propagandas “štampus”.

Viens no populārākajiem ir gadiem rūdītais stāsts, ka visu starptautisko politiku (izņemot, protams, Krievijas, un varbūt vēl Ķīnas un Ziemeļkorejas) politiku patiesībā veido un kontrolē ASV. Attiecīgi Amerikai un Obamam tiek pierakstīts viss, kas Krievijai nepatīk, jo pārējais, protams, ir Putina un kompānijas sasniegums. Īpaši spilgti šīs saites uzrādīšana izpaudās Ukrainas Maidana revolūcijas laikā, un liela daļa Krievijas televīziju skatītāju arvien nešaubās, ka tā bija ASV īpaši inspirēta sazvērestība pret Krieviju. Tieši tāpat kā dažādas iepriekšējos gados notikušās “krāsainās revolūcijas”, “arābu pavasaris”, līdz pat senajai sāpei – PSRS sabrukumam.

Lai gan Urbanovičs neapsaukā Obamu sliktiem vārdiem kā daudzi viņa kolēģi Krievijā, tomēr stilistiski viņa vēstule labi iederas stāstā par to, ka Austrumeiropas valstis dara visu, ko amerikāņu liek. Jo īpaši to var pasteigties izmantot, ja “Saskaņas” politiķis uzzinājis, ka nepilsoņu jautājumā Latvijas augstākajās aprindās tiešām kaut kas tiek prātots. Bet signāli par to ir…

Kaut vai iepriekš no publiskās telpas pazudušā, bet nupat atkal intervētā eksprezidenta Andra Bērziņa pēkšņā atziņa, ka “grūtības ar bēgļiem, ko nāksies uzņemt Latvijai, ir tīrais sīkums salīdzinājumā ar neatrisināto nepilsoņu problēmu”.

Kāda iespējamā “dāvana” nepilsoņiem esot apspriesta arī Latvijas Simtgades padomē, kur darbojas Valsts prezidents Raimonds Vējonis kopā ar eksprezidentiem un citiem svētku organizētājiem. Pagaidām bez konkrētiem priekšlikumiem, bet kas zina. Un tad jau Urbanovičs “Vesti” varētu stāstīt par savas vēstules efektu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. ASV vienmēr un konsekventi ir bijuši pret Latvijas okupāciju un tagad Obama, beidzot, palīdzēs tiem, ar mūsu pakalpiņu palīdzību, to ieņemt?

 2. Tiek.gatavota dāvana 100 gadei.Bēgļus neizdevas salasīt,tā vietā pašvaldību vēlēšanām varbūt izdosies piesaistit lielu skaitu valsts valodu nezinošu jaunpilsoņu.Sekas iespējamas neprognozejamas,bet loģiskas,ņemot vērā jaunpilsoņu lobijus-Puzes ģenerālinstruktoru,Kalpaka piemiņas vietas apgānitaju uc. okupācijas laika dižvīrus un dižsievas

  • ТАК, чисто для справки. У каждого работающего в Латвии человека есть аплиециба, подверждающая знание языка на соответствующую категорию. Без неё на работу не берут. А школьники и студенты здают экзамены, государственные. Так что ваше утвеждение сильно отстало от жизни. В той или иной степени, язык знают все. Но далеко не все его используют вне работы. Вот как то не очень хочется.

   • Urbanovičam kalpa daba iekodēta jau hromosomu līmenī – savas tautas nodošana lieliem kungiem: kungs nāks – kungs visu izšķirs. Pie viena palīdzēs tikt galā ar paša nedraugiem.

   • Ты научись хотя бы по русски писать, .., или лучше просто тявкаи когда что не по твоему.

 3. Tie vecie komūnisti, kas diemžēl vēl ir iekrampējušies varas struktūrās, jau nebija no tiem gudrākajiem. Bet nekaunīgi gan!

 4. Браво, Марис. Обвиняете русскоязычные медиа в использовании Российских пропагандистких «штампов», а сами поступаете точно также. Легко и ненавязчиво унизить и оболгать политического противника, ничего не доказывая и обосновывая, как обычно, разве это не штамп? Писать письма президенту США ведь не запрещено. Называть майдан революцией разве не штамп? Или Марис не знаете или не может представить, сколько стоил один день майдана? Делать вид, что все «цветные революции» и «арабская весна» случились просто так, безо всякого внешнего воздействия, разве это не пример наивного щтампа?
  Вы Марис, и все вам подобные, можете успокоиться. Никаких «подарков» от вас нам не надо! Живите вы спокойно, празднуйте свои праздники, но без нас. А мы за это время научились жить параллельно этому государству.

  • Nesaprotu, nelasu un man ir pilnīgi vienalga ko tu tur muldi.

  • Фи, как пошло….

  • Ты паралельно можешь жить хоть в сортире, но живя в Латвии тебя никто не собирается спрашивать, хочешь ты или не хочешь в Латвии использовать латышский язык – это твоё собачье дело. можешь не разговаривать, а тявкать, только не вопи, что тебя здесь ущемляют. Или же можешь податься обитать на свою этническую глубоко любимую, но тебе не привлекательную родину. Выбор всегда имеется.

   • Тявкаете здесь только вы. В статье речь шла о «решении проблемы неграждан», а не о языке. И мы вполне отчётливо представляем, каким может быть это «окончательное решение проблемы». Прочитав многочисленные комментарии на других ветках этого портала, вполне достоверно предположить, что такое решение очень может быть похожим на «окончательное решение еврейского вопроса» в этой стране. Многие комментаторы к этому абсолютно готовы морально.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Veselības aprūpes sistēmas grumbainie ceļi

Pēdējo nedēļu laikā veselības ministrei Andai Čakšai vai katru dienu nākas skaidroties saistībā ar mediķu algām. Vakar intervijā LTV ministre teica, ka zemā atalgojuma dēļ spriedze un satraukums jūtams daudzās medicīnas specialitātēs, ne tikai dzemdību iestādēs un nodaļās. Nepietiekamā finansējuma dēļ daudzviet trūkst mediķu un pasliktinās veselības aprūpes pieejamība sabiedrībai. Māra Kučinska vadītā valdība ir apsolījusi veikt reformas veselības aprūpes sistēmā, un šopavasar tiek gaidīti risinājumu varianti. Veselības ministrijai uzdots līdz 1. aprīlim iesniegt izskatīšanai ziņojumu par slimnīcu kartējumu, par cilvēkresursu attīstības plānojumu, izmaiņām veselības aprūpes sistēmas pārvaldībā utt.

Kam primāri jānovirza valsts budžeta pieaugums tuvākajos gados?
Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (8)Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā. Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža
Draugiem Facebook Twitter Google+