×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. maijs, 2014
Drukāt

Padomi, kā pēc ziemas savest kārtībā mājas jumtu

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Brīdī, kad ziema beigusies, ir īstais laiks pārbaudīt jumta konstrukcijas. Ledus un sala izraisītais posts (ja tāds ir bijis) jau ir skaidri redzams, un vasaras lietavas vēl tikai sākas. Prātīgs saimnieks sezonu iesāks ar jumta klājuma pārbaudi. Vispirms rūpīgi jāapskata bēniņu telpas, vai tur nav redzami ūdens notecējumi, kas liecina par spraugām jumtā. Vasarai sākoties, jāatver jumta ventilācijas lūkas, kas ziemā bija aizvērtas. Tās nodrošina bēniņu telpu vēdināšanu un pasargā to no pārkaršanas vasaras saules staros. Ja ventilācijas lūku nav, tās jāizveido. Rūpīgi jāapskata jumta pieslēguma vieta skurstenim, jo tur bieži mēdz parādīties spraugas. Ja tās ir, gar skursteņa sienām redzami ūdens notecējumi.

Kad aplūkoti bēniņi, var doties uz jumta. Vērts padomāt par vecās skārda lūkas nomaiņu pret jaunu, stiklotu. Tā būs universāla, jo izgaismos bēniņus un ļaus izkāpt uz jumta. Pa slapju vai apsalušu jumtu bīstami staigāt, tādēļ jumta kopšanas vajadzībām pie kores vai skursteņa jāatrodas drošības āķiem, pie kuriem piestiprināt drošības virvi. Jāatceras, ka pa metāla jumta klājumu jāpārvietojas mīkstos apavos, lai nenoskrāpētu aizsargkrāsu. Jumta apskati sāk ar skursteņa slēgumu, īpašu uzmanību pievēršot savienojumu vietai starp mūri un skārdu. Atrastās spraugas noblīvē ar speciālu jumta pašlīpošo blīvējumu un jumta silikonu. Jumta segumam pievelk skrūves vietās, kur tās kļuvušas vaļīgākas, un nepieciešamības gadījumā izmanto blīvējamo silikonu un speciālo krāsu. Blīvējamā lente noderīga arī valcēto jumtu šuvju pastiprināšanai. Noteikti kārtīgi jāiztīra ūdens noteku caurules un jāpārbauda to stiprinājumi. Ja ūdens noteces sistēmas darbojas slikti, ūdens nonāk uz mājas sienām un bojā konstrukcijas. Ja vajadzīgs, jumta segumu var papildināt ar sniega barjerām, kāpnēm vai speciāliem pakāpieniem, kas ļaus droši staigāt pa jumtu. Jumta remontu un apkopi var eleganti pabeigt, jumtu nomazgājot ar augstspiediena ūdens strūklu.

Vasara būs īstais laiks, ja nepieciešams uzklāt jaunu jumtu. Jumtu segumiem ir liela izvēle, vērtējot tos no tehnoloģiskā un ekonomiskā viedokļa. Metāla jumts, pēc daudzu speciālistu domām, ir ideāli piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo apvieno daudzas prasības. Tas ir ilglaicīgs, viegls, ekonomisks, izskatīgs un ātri uzstādāms. Metāla jumtu segumam nekaitē straujas temperatūras svārstības, tas neuzsūc un neizdala mitrumu. Metāla profiliem raksturīga augsta ugunsdrošība. Dažiem būs svarīgi, ka materiāls ir otrreiz pārstrādājams un nekaitīgs videi. Universālie metāla jumtu profili piemēroti gan sabiedriskajā, gan privātajā sektorā, tos izmanto jaunu ēku būvniecībā un ēku renovācijā, kā arī mazo ēku – vasarnīcu, garāžu un šķūnīšu – būvniecībā. Izvēloties metāla jumta segumu, jāpainteresējas, kādam jumta slīpumam tie piemēroti. Metāla jumtu segumi var būt tehnoloģiski (asām rievām) vai tradicionālās jumta seguma formas (viļņveida) imitējoši. Joprojām populāri ir no gludā skārda gatavotie valcprofili, kas piemēroti gan zemāka slīpuma, gan sarežģītākas formas jumtiem. Ir palielinājusies izejmateriālu palete – tagad valcprofila jumtu klājumam piedāvā cinka (Zn), kapara, titāncinka, PVC, PE, PUR, PVDF klājumus, kuru bāzē ir ar cinku pārklātas metāla lok­snes. Pievienojot īpašu valcēšanas tehnoloģiju, panāk paaugstinātu mitruma necaurlaidību. Metāla apdares materiālu ilgmūžības garants ir vairākkārtējie virsmas pārklājumi, kas to aizsargā no apkārtējās vides iedarbības. Vadošie metāla jumta segumu ražotāji piedāvā ļoti plašu pārklājumu klāstu – PE, PUR , PVC, PVDF, kas tiek klāti vairākās kārtās. Pirms pārklāšanas ar polimēru metāls tiek cinkots. Labiem metāla profiliem cinka pārklājums ir ne mazāk par 275 g/m2 un polimēra pārklājums ne mazāk par 30 mikroniem. Strādājot ar metāla loksnēm, jāizvēlas pareizie instrumenti. Nedrīkst lietot abrazīvos griezējinstrumentus, piemēram, fleksi jeb leņķa slīpmašīnu, jo tie griezuma vietā sabojā polimēra pārklājumu un cinka kārtu. Jumta klājumu plašā krāsu palete ļauj izvēlēties jaunas, spilgtas krāsas, radot īpašumam krāšņu ainavu.

“Iegādājoties jumta segumu, jārūpējas, lai visa komplektācija – loksnes, skrūves un papilddetaļas – būtu vienā krāsas tonī. Tā jumts noteikti izskatīsies labāk,” atgādina firmas “Borga” pārstāvis Andris Otmanis.

“Vadošās jumta klājumu tirdzniecības firmas piedāvā arī neparasta dizaina jumta klājumus, piemēram, tādus, kas imitē māla dakstiņu pēc formas un ar speciāla krāsojuma palīdzību arī pēc izskata,” iesaka SIA “Tode” valdes locekle Sarmīte Nukša.

Fakti


Jāatceras, ka jumtu labu un ilglaicīgu kalpošanu nodrošina materiāla kvalitāte. Dzenoties pēc lētāka jumta klājuma, iespējams iegādāties tādus nezināmas izcelsmes jumta seguma materiālus, kas saimniekam var likt vilties. Jumta kvalitāte atkarīga arī no montāžas brigādes darba. Bieži jumtu segumu tirgotājiem ir pašiem savas, augsti profesionālas montāžas brigādes vai arī viņi vismaz tādu var ieteikt. Skaļā lietus bungošana, ko savulaik minēja kā metāla jumtu mīnusu, ir mīts – kvalitatīvi uzlikts metāla jumts būs pietiekami kluss un ilglaicīgs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+