Foto – Anda Krauze

Metālmākslinieka dzīvajā pasaulē 0

Metālmākslinieka Arvīda Endziņa divstāvu māja Rīgā pie Mārupes robežas pēc ārējā izskata atgādina kuģa priekšgalu. Tā nav elitāri pārmoderna, bet gan lietišķa, praktiska –
tapusi kā mākslinieka darbnīca.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Kokteilis
Izplatītas frāzes, ko vedeklām labāk neteikt vīramātēm 1
Lasīt citas ziņas

Metālmākslinieks Arvīds Endziņš, bijušā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Aivara Endziņa dēls, stāsta: – Māja uzcelta uz manu senču zemes. Pateicoties manam draugam arhitektam Mārcim Mežulim, kurš tobrīd strādāja Andreja Ģelža birojā, mūsu mājai ir interesants gaismas uztveres risinājums. Andrejs Ģelzis sadarbojās ar arhitektu Gunāru Birkertu, kas projektējis topošo Nacionā-
lās bibliotēkas ēku. No Birkerta gūta ideja par gaismas atstarošanos pret slīpām sienām. Mājas jumtā iebūvēti vairāki lodziņi. Kad saule norietējusi, tās atblāzma refleksējas pret slīpajām sienām un rada brīnišķīgu gaismas efektu.

Arvīds Endziņš strādā Latvijas Mākslas akadēmijā par pasniedzēju. Arī mākslinieka dzīvesbiedre Indra Puķe ir māksliniece, viņa jau divdesmit gadus strādā Mārupes vidusskolā par vizuālās mākslas skolotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Indra apstiprina: – Šī vieta ir īpaša – ar stipru ģimenes pēctecību. Šobrīd te vienkopus dzīvo četras paaudzes: vissenākā paaudze ir Arvīda Endziņa vecmāmiņas māsa Vaira Baumane, kurai būs 97 gadi, nākamā paaudze ir Arvīda vecāki Ināra un Aivars Endziņi, pēc tam mēs, un nākamā paaudze ir mūsu bērni.


Māja, kurai ir divi stāvi, celta padomju laikā kā mākslinieka darbnīca. Visplašākā ir halle, kuras griesti sniedzas abu stāvu augstumā. Otrajā stāvā ir divas istabas, vienā no tām dzīvo Endziņu jaunākais dēls Edvards Indriķis. Viņš mācās Mārupes vidusskolā. Pārējie divi dēli dzīvo atsevišķi. Vidējais dēls Arvīds mācās Mākslas akadēmijā, vecākais dēls Jēkabs beidzis Rīgas Ekonomikas augstskolu.

Māja iekārtota lietišķi un praktiski, te nav nekā lieka. Interjerā daudz vietas atvēlētas mākslinieka darbiem. Varētu likties, ka metālmākslinieka pasaule ir vēsa, bet tā nav – ikvienai lietai ir savs stāsts un dvēsele. Indra Puķe teic, ka nevajag pieķerties lietām, jo nekas nav mūžīgs… Arvīds spriež – mākslinieka radītā priekšmetiskā pasaule ir dzīva, jo tajā ir daļa no cilvēka izjustā, izdomātā. Pie lietām pierod, nereti pat pārvietots priekšmets rada diskomfortu.

• Arhitekta Mārča Mežuļa projekts

• Krēsli no veikala ”Feidi”

• Sienas krāsas no veikala ”Krāsu nams”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.