×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
19. janvāris, 2017
Drukāt

Meža cūkas ar dzinējiem varēs medīt arī februārī (4)

Foto Linda DombrovskaFoto Linda Dombrovska

Valsts meža dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš izdevis rīkojumu, ar kuru mežacūku medības ar dzinējiem vai traucēšanu atļautas no šī gada 1. februāra līdz 28. februārim.
Rīkojums izdots, lai nodrošinātu Latvijas mežacūku populācijas samazināšanu un ņemot vērā Āfrikas cūku mēra draudus un izplatīšanās riskus. Šādu ierosinājumu vēstulē izteicis arī Pārtikas un veterinārais dienests.

Medību Noteikumos noteikts, ka mežacūku medības ar dzinējiem atļautas līdz 31. janvārim.
Kā rīkojumu vērtē mednieku organizāciju vadītāji?

Jānis Baumanis, Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs

“Šāds rīkojums bija nepieciešams, jo attiecībā uz Āfrikas cūku mēra izplatību, uz labo pusi nekas nav mainījies. Divus iepriekšējos gadus šādu pagarinājumu esam akceptējuši, tad šogad pret to iebilst būtu diezgan muļķīgi. Turklāt, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, rīkojums izdots laikus un neveidosies „pārrāvums”.
Mežacūkas joprojām jāturpina intensīvi medīt, it īpaši Kurzemē. Medniekiem pašiem jāsaprot, ka šāds rīkojums ir iespēja samazināt mežacūku populāciju. Neviens, protams, nevar piespiest mednieku iet uz mežu, un katrs klubs var izlemt, izmantot tikai pirmās februāra nedēļas, vai visu mēnesi. Medniekiem jāparāda, ka viņi paši spēj saimniekot savās platībās un pieņemt lēmumus.

Vērtējot nule notikušo slimības uzliesmojumu Krimuldas novadā, es būtu ļoti piesardzīgs un skeptisks, paužot jebkādu apgalvojumu, ka tas jel kādā vaidā būtu saistīts ar mežacūkām. Es nespēju iedomāties, kā modernā cūku kompleksā, kurā tiek ievēroti visas biodrošības prasības, kur transports netiek ielaists, kur darbinieki maina apģērbu un apavus, var būt kāds sakars ar mežacūkām.

Varētu vainot barību, lai gan arī šajā gadījumā grūti iedomāties, kā slimības ierosinātājs varēja tajā saglabāties. Šādos kompleksos cūkas nebaro ar laukā sapļautu mistru, turklāt ir ziema. Dzīvniekus ēdina ar rūpnieciski ražotu spēkbarību, kas izgājusi cauri kaltei, citiem pārstrādes cikliem. Nevar izslēgt arī ļaunprātīgu rīcību.”

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

“Pašreizējā brīdī, protams, vairums sieviešu kārtas īpatņu ir grūsnas, tāpēc kādam varētu šķist, ka šāds rīkojums ir nevietā, tomēr neaizmirsīsim, ka grūsnība ir sākuma stadijā. Neliels traucējuma faktors dabā bijis vienmēr. Grūsns dzīvnieks neguļ gultā un nevaid. Viņš dzīvo mežā un pakļauts visiem dabas riskiem. Ja nenotiek masveida tramdīšana, nekas ļauns no tā rasties nevar. Šobrīd ir jāaizmirst par stereotipiskām vērtībām un tradīcijām. Ir jāsaprot, ka Āfrikas cūku mēris ir jāapkaro un jādara tas ar visiem pieejamajiem līdzekļiem. Iespējams, pat daudz radikālākiem, nekā pašlaik tiek darīts. Ja slimība kaut kādā veidā nokļūst mājas cūku populācijā, rodas milzīgi zaudējumi, kā to redzam Krimuldas novadā. Ja netiksim galā ar mežacūku populāciju, kurā vīruss saglabājas, tad Krimulda ir tikai sākums.

Uzskatu, ka vienīgais risinājums ir pilnīga mežacūku depopulācija. Pēc gadiem diviem, trim, kad vīruss dabā būs izzudis, varēs domāt par populācijas atjaunošanu. Tagad dažās vietās mednieki jau “ieslēguši taupības režīmu”, cenšas populāciju atjaunot, kas nav pieļaujams. Šādā veidā mēs no ĀCM nespēsim atbrīvoties ne 30, ne 50 gados.

Lēmumu par depopulāciju pieņēma Baltkrievijā un domāju, viņi rīkojās pareizi. Mūsu politiķiem būtu laiks iemācīties pieņemt nepopulārus, taču vajadzīgus lēmumus.”

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Viena mednieku hobiju vai “dabas regulatoru” apvienība jau te ir iečukstējusi – “dažās vietās mednieki jau “ieslēguši taupības režīmu”, cenšas populāciju atjaunot, kas nav pieļaujams.” Likumdevējs jāsēžas pie galda un tas jaunais likums, kas viņiem to var neatļaut, jāuzraksta. Tad jāpiedabū Saeimas Juridisko komisiju, lai redakcija iet cauri, atsaucoties uz Satversmes 105.pantu; tad ZM jājož uz Saeimu un Tautsaimniecības komisijai fiksi jāizdabū likums cauri 1.lasījumā. Tas nebūs gūti, jo precedents jau ir bijis 2015.gadā. Un lieta darīta. Negribas? Nav ko ietirgot pretī? Vēl nav izdomāts, ko ietirgot pretī?… tikmēr mednieki var „niekoties ar pīrādziņiem” un mēs pārējie palasīties katru nedēļu svaigas ziņas, cik mednieki aktīvi un atbildīgi iesaistās cīņā ar neuzveicamo sērgu.

  2. prātiņu tev apskaidros ar Briseles stabulīti:) … un pavisam, pavisam drīz:)))

  3. Antiņ pūt stabulīt,prātiņ nāts mājā!!!!!??????

  4. Nodrošiniet sistemātisku informāciju! Atbildēt

    Lūdzu, katru nedēļu sniedziet mums visiem informāciju, cik daudz meža cūku ir nomedītas, likvidētas katrā novadā nedēļas laikā, lai sabiedrība gūtu pārliecību, ka jūsu piesauktā cīņa ar sērgu nav vien skaisti vārdi mums acu aizmālēšanai!
    Neslēpiet informāciju, bet atklāti nosauciet, kuri konkrēti mednieku klubi, kurā pagastā ir nomedījuši konkrēti, kādu meža cūku skaitu! Ļoti konkrēti – informāciju pa novadiem, pa pagastiem. Kuri ir čaklie, kuri ir tie, kas nemedī. Nosauciet arī, cik konkrētajā novadā, piem. Kurzemē, kur pašlaik ir tik sprādzienbīstama situācija, ir pavisam reģistrētu mednieku klubu, biedrību, kam ir pienākums cīnīties ar sērgu. Sniedziet šīs ziņas visiem informatīvajiem kanāliem sistemātiski, katru nedēļu! Lieciet šo informāciju savās mājas lapās! Lai mēs patiešām gūtu pārliecību, ka cīnieties ar mēri. Nopietni!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.3
Alūksne +20.6
Daugavpils +20.3
Saldus +27
Liepāja +22.7
Jelgava +28
Ventspils +23.1
Limbaži +27
Madona +23
Rēzekne +23
Draugiem Facebook Twitter Google+