×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

Meža dienests atlaiž zemnieka Raita Ungura grēkus (12)

Foto - Inta PuriņaFoto - Inta Puriņa

Raitis Ungurs VMD lēmumu par sodu apstrīdēja, pamatojot, ka, pēc viņa rīcībā esošā zemes plāna, viņš ir cirtis lauksaimniecības, nevis meža zemē.

Par nolīsto jaunaudzi Bebru pagasta zemniekam Raitim Unguram jāmaksā nebūs.

Izvērtējot nodarījuma samērojamību ar tajā brīdī spēkā esošajiem normatīviem, Valsts meža dienests (VMD) atcēlis lēmumu Bebru pagasta zemniekam Raitim Unguram par uzarto mežu maksāt videi nodarītos zaudējumus – 38 000 eiro. Šāda summa pēc Ministru kabineta noteikumiem tika aprēķināta par nelikumīgu atmežošanu – nepilna hektāra piecpa­dsmit gadus vecas bērzu audzes nociršanu un uzaršanu. Jaunaudze bija ieaugusi neizmantotā lauksaimniecības zemē, kas, pēc īpašnieka iesnieguma, VMD datu bāzē jau bija reģistrēta kā meža zeme. Tagad inventarizācija ir atcelta un uzartā platība no Meža valsts reģistra izslēgta. Taču administratīvo sodu par nelikumīgām darbībām – 700 eiro – VMD neatceļ.

“LA” jau rakstīja par situāciju, kas veidojusies gaļas lopu audzētāja Ungura saimniecībā, kas daļu zemes iznomā. Zemes īpašniece, kas pati dzīvo Kanādā, pilnvaru apsaimniekot savu zemi izdevusi diviem cilvēkiem – vienam atvēlot apsaimniekot mežu, otram – lauksaimniecības zemi, robežas strikti nenorādot. Tā kā bērzi aizaugušajā laukā jau bija sasnieguši vairāk nekā piecu metru garumu, meža apsaimniekotāja pasūtījusi inventarizāciju un reģistrējusi šo zemi kā mežu, otru pilnvarnieku Unguru par to neinformējot. Pēdējais savukārt centies apgūt aizaugušo lauksaimniecības platību un to atmežojis.

VMD ģenerāldirektors Andis Krēsliņš atzīst, ka šis piemērs rāda, pie kā var novest nesaskaņota rīcība un savstarpēji konflikti. A. Krēsliņš: “Abu pilnvarnieku rīcība bija pretēja – viens gribēja, lai strīdus zemes gabals ir mežs, otrs – aramzeme. Lai novērstu tālākas nesaskaņas, strīda teritorijai tika atgriezts sākotnējais zemes lietojuma veids.”

Ģenerāldirektors piebilst – kaut arī lietas ap­stākļi liecina par to, ka izdarīts normatīvo aktu pārkāpums, Valsts meža dienests par samērīgu uzskata risinājumu atbrīvot Unguru no pienākuma atmaksāt atmežošanas dēļ nodarīto zaudējumu. A. Krēsliņš: “Valsts meža dienests ir tikai instruments, kas reģistrē īpašnieka izteiktās vēlmes. Savukārt ģenerāldirektoram pastāvīgi ir jābūt gan soģim, gan diplomātam, kurš mēģina rast risinājumus, ievērojot likumu un novērtējot samērīgumu.”

Raitis Ungurs šo VMD lēmumu vērtē pozitīvi. R. Ungurs: “Šo soli es vērtēju ļoti pozitīvi. Tas ir labākais, ko meža dienests varēja izdarīt arī savā labā, jo tiesā es būtu vinnējis.” Saimnieks sola, ka pavasarī uzarto lauku apsēšot ar kviešiem vai rapšiem, bet uz jautājumu, kāpēc nekontaktējas ar otru pilnvarnieci, atbild, ka viņiem neesot īsti par ko runāt.

Tā kā ir liela atšķirība, vai zeme nelikumīgi atmežota Jūrmalā, lai celtu villu, vai dziļos laukos, lai ganītu govis, VMD ģenerāldirektors uzskata, ka atmežošanas kārtība un zaudējumu aprēķini platībās, kur iepriekš bijusi lauksaimniecības zeme, ir jāmaina. Tomēr uz meliorētu zemi gaidāmās izmaiņas neattieksies.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Kas tās vēl par baumām?
  Lieta ir pārsūdzēta. Meža dienests tak neliksies mierā.

 2. Nožēlojami.
  Izrādās, ka cēlonis ir parasta nesaticība un neinformētība.
  Ipašnieks pats pieteicis mežu.
  Sākotnēji tas tika saistīts ar automātisku reģistrāciju par mežu.

 3. Ar tiesas lēmumu Raitim visi sodi atcelti! Tagad VMD, redzot, ka pārsūdzot viņiem ļoti mazas izredzes kaut ko iegūt, tēlo labo onkuli, sakot; mēs jau Tev to lielo summu vairs neprasam ,ziedo mums kādus 700 ,tad jau mums šajā reizē pietiks, gan jau mēs starp zemniekiem vēl kādu muļķi atradīsim, gan jau kādu nokāsīsim.Vēl jau VMD[ kas ir reketieru organizācija lauksaimniecības ministrijas struktūrā] cer ka Raitis būs tāds muļķis un ziedos vismaz tos 700.

 4. Kas tad tagad Valsts meža dienests ir reliģiska organizācija, ka kādam var atlaist grēkus?
  Vienīgais, ko viņiem vajdzētu atlaist no darba ir M. Bondars un I. Gražulis, kuri šo lietu tik tālu noveduši.
  Bez tam tiesa attaisnoja R. Unguru.

 5. Valsts meža dienests- reketīeru banda jau kopš krievu laikiem

 6. Sekoju līdzi šim notikumam un esmu gandarīta par saprātīgo iznākumu. Lai veicas jaunam, uzņēmīgam cilvēkam! Paldies VMD!

 7. Labais cars pieņēma lēmumu apžēlot, ja…? 😀

 8. Tiesām liela konkurence.Katrs ierednis grib būt tiesnesis un tulkot likumu pēc apstākļiem pēc burta.Kā totalitārās valstīs bija pierasts.

 9. Iepriekš šajā pašā laikrakstā bija rakstīts, ka lēmumu atcēlusi tiesa, tagad, ka Meža dienests.
  A.god. žurnālisti, cieniet savus lasītājus un pacentieties pielikt lielākas pūles pasūtījumrakstu notušēšanā!

 10. Iepūt, vējiņ,ļipiņā!

 11. Vai darbs savā un savas valsts labā ir grēks? Grēks ir darbu iežogot ar gariem un neizpildāmiem papīriem un it īpaši tur kur tie nav vajadzīgi…

 12. viņam vien, vai citiem arī?

Draugiem Facebook Twitter Google+