Laukos
Lauku sēta

Meža dzīvnieki šoziem nebadojas0

Foto – Ilmārs Kārkliņš

Jautājums. Vai pēc meža dzīvniekiem var paredzēt laika apstākļus? ANDREJS KULDĪGAS NOVADĀ

“Pareģot laiku pēc meža dzīvniekiem vairs nav iespējams, jo mūsdienās tos piebaro mednieki. Turklāt ir ievērojami mainījusies lauksaimniecības nozare un klimats – ja kādreiz Latvijā ap šo laiku jau bija normāla ziema ar pastāvīgu sniega segu, tagad labi ja janvārī parādās sniegs. Tādējādi lielākajai daļai dzīvnieku barošanās apstākļi kļuvuši daudz labvēlīgāki,” savu viedokli pauž Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis.

Tas, kas bija minēts simt gadu vecos pareģojumos, tagad vairs nedarbojas. Dzīvniekiem barība ir viegli pieejama, un tie ir labi paēduši.

Meža zvēru kondīcija rudenī precīzi raksturo to, vai ir bijis labs ražas gads un bijusi pieejama barība, nevis to, kāda būs ziema.
Ja labs peļu gads, tad lapsa jūtas kārtīgi paēdusi neatkarīgi no tā, vai gaidāma barga un gara ziema. Piemēram, pērn ziema nebija barga, toties bija izcila zīļu raža, kas ozoliem novērojama reizi desmit gados. Visi tie dzīvnieki, kas uzturā lieto zīles, pagājušajā gadā bija ļoti labā kondīcijā.

Šogad Kurzemē, Vidzemē un īpaši Latgalē liela daļa lauku netika nokulti. Dzīvniekiem tajos būs ideāli barošanās apstākļi. Tur ies brieži, stirnas, aļņi, peles, lapsas, jenotsuņi, t.i., barības ķēde, kur vieni ēdīs graudus, otri – graudēdājus.

LA.lv