Foto – LETA

Gribu cirst mežu! Kam uzticēt novērtēšanu? 0

Vēlos pārdot mežu nociršanai. Kam vislabāk uzticēt meža novērtēšanu? 
Māris R.  Aizputes novadā

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Meža īpašnieki aizvien vairāk uzticas LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) darbiniekiem. Lietpratēji stāsta: ja zem vērtējuma esot MKPC eksperta paraksts, pircēji pat nebraucot mežu apskatīt, ticot uz vārda. Centra direktors Raimonds Bērmanis skaidro, ka kokmateriālu cenas dažādiem sortimentiem apkopojot katru mēnesi, īpašu uzmanību pievēršot piegādēm no privātajiem mežiem. Cirsmas krāju novērtē ar speciālas datorprogrammas palīdzību un, saliekot to kopā ar informāciju par cenām, meža īpašnieks var uzzināt aptuveno summu, par kādu viņš savu mežu varētu pārdot. Šis pakalpojums esot pieprasīts un augstu novērtēts.

MKPC Meža apsaimniekošanas daļas vadītājs Jānis Šmiukšis papildina, ka, nosakot meža īpašuma vērtību, apaļkoksnes cenas ņem no publiski pieejamiem datiem, kas atrodami akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” mājaslapā un interneta portāla “mezi.lv”. Viņš uzsver, ka nosauktā summa uzskatāma tikai par sākumcenu sarunām ar pircējiem. Svarīgi cirsmu piedāvāt vairākiem, pat pieciem pircējiem. To var izdarīt, ieliekot sludinājumu cirsmu interneta portālā “cirsmuizsoles.lv”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču pirms pārdošanas cirsma ir jānodasto, jāuzmēra visi koki, jo, rakstot meža apsaimniekošanas plānu, taksācija veikta pēc acumēra. Šāda uzmērīšana ir ļoti ieteicama, sevišķi, ja meža apsaimniekošanas plāni nav jauni. Mežs aug un mainās, tāpēc neprecīzi dati, rēķinot pārdošanas cenu, meža īpašniekam nav izdevīgi. Augošu koku uzmērīšana nemaksā dārgi – par hektāru tā līdzvērtīga 1 – 2 m3 koksnes cenai.

“Apkopojot rezultātus par interneta izsolēs pārdotajām cirsmām, nākas secināt, ka noteikt pareizo sākuma cenu nemaz nav tik vienkārši. Ja cena par augstu, pircēju nebūs,” saka Šmiukšis. Esot gan bijis gadījums, kad pircēji nosolījuši par 145 % vairāk, nekā prasīts sākumā. Tomēr jāatceras, ka nav divu vienādu cirsmu. Atšķiras gan sugu sastāvs, gan dažādas koku dimensijas, gan meža izstrādes apstākļi, gan transportēšanas attālums utt.

Šmiukšis agādina, ka viszemākās cenas zāģbaļķiem esot pavasarī, sulu un šķīdoņa laikā – tad mežizstrādātāji parasti ņem pārtraukumu. Arī vasarā cenas ir zemas, septembrī, oktobrī tās sāk celties, bet augstāko punktu sasniedz novembrī, decembrī, janvārī. Tāpēc vasarā vajadzētu cirsmu mierīgā garā novērtēt un sagatavot, pasekot līdzi cenu tendencēm, bet ziemā laist pārdošanā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.