Meža nozare prezentējas Mežaparkā
 0

Piektdien Mežaparkā, Lielās estrādes ēkā, tika atklāta izstāde “Iepazīsties – koks” un notika meža nozarei veltīta konference. Ideja par izstādes rīkošanu pieder SIA “Rīgas meži”, kas to īstenoja, sadarbojoties ar visiem meža nozares dalībniekiem.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Lasīt citas ziņas

SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš: “Mežaparka Lielās estrādes ēkā savulaik bija izvietota tautsaimniecības 
sasniegumu izstāde. Tāpēc mēs uzskatām, ka šī ir ļoti piemērota vieta, lai šeit reprezentētu vienu no vadošajām tautsaimniecības nozarēm un visi, kas to vēlas, varētu šeit apskatīt to, ko no Latvijā augušas koksnes izgatavo mūsu pārstrādes rūpniecība, tādējādi gūstot par nozari pilnīgāku priekšstatu. Latvija ir pelnījusi šādu izstādi, jo mūsu meža nozare ir viena no veiksmīgākajām Eiropā. Latvijā meži tiek apsaimniekoti ilgtspējīgi un viss no tiem saražotais ir ar lielu pievienoto vērtību.”

 

No vārdiem 
pie darbiem


CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks iepazīstināja klātesošos ar skaitļiem, kas raksturo valstī pieejamos meža resursus. Tie liecina, ka Latvijā meži aizņem 52% – vairāk nekā pusi no visas teritorijas, kuros, pēc Valsts meža dienesta datiem, salīdzinot ar 1935. gadu, krājas apjoms pieaudzis vairāk nekā trīs reizes un sasniedzis 577 miljonus kubikmetru. A. Muižnieks: “Ņemot vērā pieaugumu saimnieciski pieejamās audzēs, kā arī atņemot atmirumu, sanāk, ka katras divas sekundes Latvijas mežos koki saražo vienu kubikmetru koksnes.”

Saskaņā ar VMD datiem, Latvijā 693 000 ha jeb 23% no visām meža zemēm ir aizsargājamas, turklāt papildus īpaši aizsargājamajām teritorijām meža īpašniekiem ir jāievēro normatīvie akti, kas nosaka aprobežojumus, kas citās valstīs ir meža īpašnieka brīva apņemšanās. A. Muižnieks: “Galvenajā un kopšanas cirtē, rēķinot uz cirsmas hektāra, jāsaglabā vismaz pieci dzīvotspējīgi vecākie un lielākā izmēra ekoloģiskie koki, taču saglabājamo koku skaitā sēklas koki netiek ieskaitīti. Tas nozīmē, ka kopš 2000. gada valsts un privātie meža īpašnieki ir cirsmās atstājuši vairāk nekā divus miljonus kubikmetru koksnes aptuveni 45 miljonu latu vērtībā, šo summu ieguldot dabas aizsardzībā no saviem līdzekļiem.”

Runājot par privāto mežu efektīvu apsaimniekošanu, A. Muižnieks atzīmēja, ka vidējais meža īpašums Latvijā ir 7,5 ha, bet 92% meža īpašnieku pieder mazāk nekā 20 ha meža. Tiesa, šai īpašnieku grupai ir tendence samazināties, diezgan strauji pieaugot īpašnieku skaitam, kuriem pieder no 100 līdz 500 ha un virs 500 ha meža.

Runājot par to, ko meža īpašnieki vēlas no valsts, A. Muižnieks uzsvēra, ka arī turpmāk jāsaglabā ES atbalsts jaunaudžu kopšanai, jādiskutē par nekustamā īpašuma nodokļiem un jāpāriet no vārdiem pie darbiem, atbalstot meža īpašnieku kooperatīvu izveidošanu.

 

Kokrūpnieki 
vēlas stabilitāti

Iepazīstinot klātesošos ar kokrūpniecības sasniegumiem, Kristaps Klauss pievērsa klātesošo uzmanību tam, ka meža nozarē nodarbināti 44 tūkstoši cilvēku un tās galaprodukta vērtība pērn sasniegusi 1,34 miljardus latu. Viņš uzsvēra, ka kvalitatīvus zāģbaļķus no Latvijas izved niecīgu daudzumu – labi, ja pāris procentu, tos pamatā pārstrādā uz vietas. K. Klauss atzīmēja, ka uz kurināmā pieprasījuma rēķina aug arī koksnes patēriņš iekšējā tirgū un ka pēdējos piecos gados ienākumus no meža Latvijā guvuši ap 140 000 cilvēku. Runājot par resursu pieejamību, Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors uzsvēra, ka tieši kokrūpnieki un zāģētavas ir visvairāk ieinteresēti mežu ilgtspējīgā apsaimniekošanā.

Reklāma
Reklāma

K. Klauss: “Par to, ka tūlīt mums beigsies koki, runā jau no deviņdesmito gadu sākuma un par to runāja jau pirmās brīvvalsts laikā. Bet varbūt tomēr vairāk vajadzētu uzticēties meža zinātniekiem? Ticiet vai ne, tieši kokrūpnieki visvairāk ir ieinteresēti ilgtspējīgā un stabilā koksnes plūsmā ilgstoši.”

Savukārt ekonomikas eks-perts Dāvids Elluns kā vienu no mežu apsaimniekošanas attīstības scenārijiem, lai vecinātu oglekļa piesaisti, piedāvāja koku ciršanas vecuma pakāpenisku palielināšanu, sākot no pieciem līdz pat divdesmit pieciem gadiem. Tajā pašā laikā viņš pro-gnozēja, ka koksnes cenas tuvākajos divdesmit gados varētu celties, sākot no 0,6 procentiem zāģmateriāliem līdz 2,7 procentiem skuju koku papīrmalkai.

Pēc konferences visi apmeklēja izstādi “Iepazīsties – koks”, kurā bija izstādīts praktiski viss, ko Latvijā ražo no koksnes, – sākot no granulām, beidzot ar mēbelēm un būvkonstrukcijām.

Ar izstādi “Iepazīsties – koks”, kas notiek SIA “Rīgas meži” paspārnē, interesenti var iepazīties visu gadu, ekskursijas iepriekš piesakot.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.