Foto-Ivars Bušmanis

Meža skolu grib pārcelt 0

Meža konsultāciju pakalpojumu centra apmācību centrs grib būt aizsniedzamāks skolēniem, dabas pētniekiem un topošajiem mežu īpašniekiem un pārcelties otrpus Gaiziņam uz “Piekūniem”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Pašlaik tas paslēpies “Pakalniešos” Viešūra ezera krastā Vestienas pagastā, skaistā vietā netālu no Gaiziņkalna. “Pakalniešus” uzrauga un tajos naski darbojas vides gide Danuta Kiopa. Kas svarīgi – Danuta Gaiziņkalna apkaimē uzaugusi. Līdz ar to nav neviena cita, kurš apkaimi pazītu labāk un par mežu viltībām, to skaistumu un meža dzīvnieku daudzveidību spētu pastāstītu izsmeļošāk.

Pirms kļūšanas par “Pakalniešu” saimnieci Danuta bija mežsardze, taču 2011. gadā izlēma pamēģināt ko jaunu un pieteicās uz vakanto posteni. “Gaiziņkalns man bija zināma vieta, meža lietas nebija svešas un arī pedagoģija ir apgūta – esmu sociālā darba maģistre. Konkursā uzvarēju un četrus gadus šeit darbojos,” stāsta Danuta. Pats apmācības centrs darbojas kopš 2007. gada. Mežsarga arods un darbs “Pakalniešos” ir diezgan dažādas profesijas, tomēr Danutai tas nav sagādājis problēmas. “Sākumā lielākās grūtības radīja tas, ka “Pakalnieši” nebija pašas izloloti – nonācu vietā, kas jau darbojās un piedāvāto uzreiz bija jāspēj realizēt. Esmu arī astroloģe ar 20 gadu stāžu, arī par pedagoģi esmu strādājusi, tāpēc darbs ar bērniem un cilvēkiem neradīja problēmas. Pašai taču ir četri bērni,” nosmej saimniece.

Kažoki, galvaskausi, pēdas

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pakalnieši” lielākoties domāti ģimenēm ar bērniem, to radošai un aktīvai izglītošanai, tomēr garlaicīgi nebūs arī dabas mīļotājiem. Turklāt “Pakalnieši” var būt noderīgi arī jaunajiem meža īpašniekiem, jo iespējams uzzināt, piemēram, no kā sastāv mežs, kas rakstīts Meža apsaimniekošanas plānā un vairākus citus ar mežsaimniecības darbību saistītus jautājumus.

Bērniem pieejamas, piemēram, interaktīvās pro­grammas skolēniem un ģimenēm – “Dzīvnieku mājas” un “Jaunais mežsaimnieks”. Iespējams iejusties dažādos meža tēlos, darboties radošajās darbnīcās, piemēram, mēģinot atpazīt meža radību pēdas vai kažokus. “Ar eksponātiem mums palīdz mednieki, kuri savas trofejas atvēl arī bērnu izglītībai. Jāsaka gan, ka atvēl to, ko paši negrib, piemēram, sašķaidītus galvaskausus, kas medniekam vairs nav būtiska trofeja, taču bērnam tā ir ļoti vērtīga manta. Arī paši šo to mežā atrodam, piemēram, aļņa zobus,” atklāj saimniece, norādot, ka eksponāti ir ļoti svarīgi – izstāstīt ir viena lieta, bet parādīt jau pavisam cita. Grūts uzdevums ir dzīvnieku pēdu atpazīšana, ņemot vērā, ka dzīvnieku daudzveidība mežā ir daudz lielāka, nekā sākumā varētu likties.

Savukārt dabas draugiem ir iespējas spēlēt spēles par aktuālajām norisēm un dabas ritmiem mežā. Var arī piedalīties īpašā meža pieskārienā cilvēka dvēselei – cilvēka un meža terapeitiskā saskarsmē, sajūtot un piedzīvojot koku glāstu, kā arī nobaudot meža tēju. Arī dabas mīļotājiem ir savas radošās nodarbības, kurās var veidot suvenīrus no dabas materiāliem – smilšu glezniņas, sīkus kokgrebumus un grāmatzīmes ar augiem.

Iekāpt Kaives dižozolā

Bērniem un viņu vecākiem ir iespējams arī doties pašu izvēlētos pārgājienos tuvējā apkārtnē vai vienkārši izstaigāt centra apkaimi. Apkārtnē aug vairāki Latvijā reti sastopami koki. Danuta atklāja, ka visi viņas diplomdarbi tapuši, piemēram, dievkociņa tējas varā – tās iedarbība ir līdzīga kafijai. Savukārt saknaibot dažas dublāzijas vai baltegles skujas, rodas ļoti atsvaidzinoša un uzmundrinoša smarža. Tāpat centrā var nodoties mākslinieciskām un radošām aktivitātēm. Piemēram, izveidot dekoratīvo papīru no piepēm – piepes liek ūdenī, nokāš, nospiež un papīrs gatavs! Tāpat centrā taisa arī smilšu gleznas – kurš sarežģītākas, kurš vienkāršākas, bet darboties var veci un jauni.

Reklāma
Reklāma

Centrs dod arī lielisku iespēju burtiski iekāpt īpaši izveidotā Latvijā lielākā Kaives dižozola dobumā, kam ir 10 metru apkārtmērs. Dobumā gan var gadīties neliels vestibulārs pārsteigums. “Tie, kam ir jutīgs līdzsvara mehānisms, jūtas neomulīgi – kļūst slikti, paliek nelaba dūša, griežas galva. Tas ir tāpēc, ka namiņš ir slīps un velk uz vienu pusi. Dzīvniekiem tas īpaši neskādē, bet gadās, ka cilvēki to izjūt,” dobuma viltību iezīmē saimniece.

Danutas vadībā var veikt arī ozolu slotu deju jeb tradicionālo rituālu, ar ko var attīrīt gan sevi, gan novēlēt labus vārdus radiem un draugiem. “Liela daļa problēmu sākas galvā, tāpēc vajag izdzenāt sliktās domas, kas mūsos aizņem pārlieku lielu vietu.”

Dodas arī izbraukumos

Danuta sacīja, ka centrs bieži dodas arī izbraukumos uz Latvijas skolām un krīzes centriem, piekrāmējot pilnas somas ar centra radošajiem labumiem, kurus bērni atzīstot par gana labiem. Tāpat “Pakalnieši” bieži redzami visādos svētkos kā radošā darbnīca bērniem.

Centra sparīgākais laiks ir maijs, septembris un oktobris, kad skolu ekskursijās ciemos brauc ļoti daudz skolēnu – brauc autobusi pat ar 50 skolēniem. Savukārt pārējā laikā “Pakalniešus” visvairāk apciemo ģimenes ar bērniem un draugu kompānijas. Diemžēl ārvalstu tūristus “Pakalniešos” varētu ierakstīt Sarkanajā grāmatā – brauc ārkārtīgi reti, gandrīz vai kļūdas vai apmaldīšanās dēļ. Savukārt gada plāns ir veikt 65 – 70 nodarbības, neskaitot izbraukumus, bet apmeklētākajos mēnešos viesu skaits sniedzas pāri pa 2000.

Drīz būs jaunas mājas

Izrādās, pavisam drīz “Pakalnieši” beigs savu teju desmit gadu misiju kā meža apmācību centrs. Jau rudenī potenciālajiem interesentiem būs jālūkojas otrpus Gaiziņkalnam – “Piekūnos”. “Realitāte ir tāda, ka cilvēki pie mums brauc pārsvarā tikai maijā, aprīlī un rudenī, arī vasarā kāds iegriežas. Tāpēc vēlamies pārvākties uz vietu, kas ir sasniedzama nedaudz vieglāk un ir pie paša Gaiziņkalna,” atklāj D. Kiopa.

UZZIŅA

Meža konsultāciju pakalpojumu centra apmācību centru “Pakalnieši” finansē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs.

Pirms došanās uz Gaiziņkalna pusi apmeklējums jāpiesaka pie Danutas Kiopas pa tālruni 26141853.

Ekskursiju cenas:

* programma skolēniem: 1 eiro;

* programma pieaugušajiem: 2 eiro;

* darbnīca bērniem: 50 centi;

* darbnīca pieaugušajiem: 1 eiro;

* gida pakalpojumi ekskursijām Gaiziņkalna apkārtnē: 12 eiro.

Nakšņošana:

* 9 eiro par personu;

* telts vieta bez maksas.

POZĪCIJA

Valsts SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis: “Par apmācību centru “Pakalnieši” vēl nekas nav izlemts. Piedāvājums pārcelties uz Gaiziņkalna otru pusi ir bijis, bet vēl jāvērtē, vai tas vispār ir juridiski iespējams. Šāds darījums, pārcelšanās LLKC vēsturē notiek pirmo reizi, tāpēc pieredze ir maza. Bet skaidrs, ka mēs vēlamies pārcelties, jo, kaut arī esošā vieta ir skaista, tā ir diezgan lielā nostūrī – tālu no apdzīvotām vietām. Turklāt pavasarī un ziemā nokļūšana “Pakalniešos” ir ļoti apgrūtināta. Kādreiz bija lieli attīstības plāni, bet ekonomiskā krīze visu apturēja. Šā gada laikā vajadzētu tikt skaidrībā par apmācību centra nākotni.”

Foto-Ivars Bušmanis
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.