Kultūra
Literatūra

Meža zieds: pieminēs dzejnieces Valentīnas Kozlovskas 110. gadadienu 16

Publicitātes foto

2017. gadā aprit 110 gadi kopš dzejnieces, rakstnieces, folkloristes Valentīnas Kozlovskas dzimšanas, un piektdien, 24. martā, plkst. 18 Daugavpils Kultūras pilī notiks viņas piemiņas vakars, LA.lv uzzināja Daugavpils kultūras pārvaldē.

Valentīnas Kozlovskas, kura Latvijas starpkaru perioda baltkrievu literatūras vēsturē ienāca ar pseidonīmu Lesnaja Kvetka, dzīve bija traģiski spilgta un īsa. Rakstnieces jubilejai ir veltīta izrādes “Ziemassvētku vakarā” pirmizrāde pēc Valentīnas Kozlovskas darba, kuru iestudēja teātra studija “Pauļinka”.

Valentīna Kozlovska (Lesnaja Kvetka) – dzimusi Latgalē, vecākiem piederēja saimniecība Ludzas novada pie Baltkrievijas robeža. Pēc Daugavpils Valsts baltkrievu ģimnāzijas pabeigšanas 20 gadu vecumā V. Kozlovska pārcēlās no Latvijas uz Minsku un iestājās medicīnas institūtā. Viņas liktenis bija traģisks – jaunā sieviete tika notiesāta kā Latvijas spiedze, nonāvēta, un līdz pat šim brīdim nav zināms, kur Valentīna Kozlovska apglabāta.

Vienīgais, kas palika piemiņai no jaunās dzejnieces – daži darbi, kuri tika publicēti Latvijas starpkaru perioda baltkrievu periodikas izdevumos. Valentīnas Kozlovskas daiļdarbi atsevišķajā grāmatā neava izdoti līdz pat šim brīdim. Tikai pērn Minskā iznākusi grāmata “Pētera Sokola un Valentīnas Kozlovskas atlasītie darbi”, kuru sastādīja rakstnieki Mihails Kozlovskis un Sergejs Paņizņiks. Šie rakstnieki saglabā nepelnīti aizmirsto Latvijas baltkrievu izcelsmes literātu vārdus.

Luga “Ziemassvētku vakarā” – neliela, jocīga, ar vienkāršu un saprotamu Ziemassvētku zīlēšanas, sieviešu draudzības un cilvēcisko attiecību sižetu. Skanēs arī V. Kozlovskas dzeja un dziesmas.

LA.lv