×
Mobilā versija
Brīdinājums +5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. novembris, 2012
Drukāt

Mežam un saimniecībai – ķēdes motorzāģi

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Ķēdes motorzāģus var iedalīt trīs lielās grupās – profesionālajos, zemnieku un hobija. Izvēle vienmēr atkarīga no vajadzības.

 

Maizes pelnīšanai

Profesionālie zāģi, kā jau to var noprast pēc nosaukuma, ir paredzēti nopietnam ikdienas darbam mežā. Katrai firmai piedāvājumā ir vairāki šīs klases modeļi, kuri atšķiras pēc motora jaudas, sliedes garuma, iestrādātās izturības rezerves un daudziem citiem parametriem. Piemēram, mūsu tirgū visplašāk pārstāvētajai Husqvarnai profesionāļiem paredzēti piecsimtās sērijas modeļi. Pieredzējis mežstrādnieks izvēlēsies tieši savai gaumei un darba specifikai atbilstošāko versiju. Turklāt, lai pilnīgi izmantotu šāda zāģa iespējas, ar to jāprot apieties – gan strādājot, gan veicot apkopes.

Piemājas saimniecības vajadzībām visatbilstošākie ir tā dēvētie pusprofesionālie jeb zemnieku zāģi. Husqvarna tā ir četrsimtā sērija. Šīs klases zāģu jaudīgākie modeļi savu iespēju ziņā pat neatpaliek no profesionālajiem rīkiem, taču nav domāti tik intensīvam darba režīmam.

Izvēloties zāģi, galvenie nosacījumi ir paredzamā darba slodze un ilgums. Tātad, ja nav paredzēts ar to pelnīt dienišķo maizi, pilnīgi pietiek ar tā saukto zemnieku zāģi, kuru var uzskatīt par zelta vidusceļu plašajā piedāvājumā.

 

Zāģēšanai pa retam

Līdzīgi ar pašiem lētākajiem hobija klases motorzāģiem, kuri paredzēti lēnam, nesteidzīgam darbam, pārāk nepārpūlot ne sevi, ne tehniku. Turklāt tādam svētdienas zāģētājam, kuram reizēm vajag šo to paveikt savā saimniecībā, nav ne īsti iemaņu, ne, iespējams, pat spēku, lai strādātu intensīvākā režīmā. Profesionāļi šādus motorzāģus mēdz dēvēt par fuksīšiem, jo izturības ziņā tie paredzēti izmantošanai dažas reizes gadā kāda nonīkuša kociņa likvidēšanai.

Galvenā kļūda, ko nereti pieļauj šādu motorzāģu īpašnieki, ir neatbilstošas slodzes un intensitātes darbi. Kārtīga malkas talka šādam zāģītim var izrādīties pēdējā, jo tas nav paredzēts ekspluatācijai augu dienu.

Pie šīs klases var pieskaitīt arī elektriskos motorzāģus. Jāpiebilst, ka drīz “Husqvarna” izlaidīs jaunu elektriskā zāģa modeli ar litija jonu bateriju, kas atvieglos lietošanu, jo tam vairs nebūs elektriskais kabelis.

 

Ilgākam mūžam

DM Tehnika veikala vadītāja Inga Lebede iesaka:

– Meža un dārza tehniku vislabāk pirkt specializētā veikalā, kur pieredzējuši pārdevēji noskaidros klienta vajadzības, ieteiks piemērotāko modeli un pastāstīs, kā ar to pareizi strādāt. Atšķirībā no lielveikala mums ir svarīgi, lai klients būtu ar pirkumu apmierināts un lai zāģim pēcāk būtu arī pienācīgs serviss. Piemēram, jaunākajiem Husqvarna piecsimtās sērijas modeļiem ir iebūvēta moderna elektronika, ar kuru, pieslēdzoties pie datora, varam veikt zāģa diagnostiku. Vēl jāatgādina, ka ļoti ieteicams izmantot katra ražotāja norādītās eļļas – gan pie benzīna lejamo, gan ķēdei paredzēto. Ķēdi jāasina pēc katras izlietotās benzīna bāciņas. Neasa ķēde ievērojami samazina darba ražīgumu, un motorzāģim pieeaug slodze, pastiprinās dažādu detaļu dilšana.

 

Darba drošībai

Speciālisti nobažījušies, ka daudzi motorzāģu īpašnieki ignorē savas personiskās drošības ekipējumu. Strādājot tomēr obligāti jāizmanto individuālie aizsardzības līdzekļi. Aizsargķiverei ar sejas sargu, austiņām, cimdiem un speciālajiem zābakiem vajadzētu būt katra zāģētāja arsenālā. Specapģērba piedāvājumā ir pat īpašas bikses, kas darinātas no vairākām šķiedraina materiāla kārtām, kuras atrodas zem virsējās. Ja zāģis pārgriež augšējo audumu, šķiedras ātri samudžinās un to apstādina. Mežstrādnieka zābakiem purngalā savukārt ir jau tērauda aizsargs, bet zoles izgatavotas no eļļas izturīga materiāla.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+