×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2012
Drukāt

Mežaparkā kops mežu

Foto - Liena JaunbelzereFoto - Liena Jaunbelzere

Kaut arī jebkura koka un krūma nociršana Mežaparkā prasa rūpīgu izvērtēšanu gan no ainavu veidotāju, gan likumdevēju puses, Mežaparka apsaimniekotāja SIA “Rīgas meži” mežkopji nolēmuši ķerties pie Mežaparka meža daļas sakopšanas, vispirms sākot pameža retināšanu visvairāk apmeklētajās parka vietās un platībās, kas redzamas no gājēju celiņiem. 


Uldis Gaiss, Rīgas mežniecības mežzinis: “Diemžēl krūmi pēdējos desmit gados kļuvuši par Mežaparkam raksturīgu ainavu. Tāpēc plānojam tos izcirst gan ceļmalās, gan laukumos, kurus nepieciešams atbrīvot, lai tajos varētu ieaugt priedes, jo Meža
parkā var atrast ne vienu vien vietu, kur priežu mežs kļūst retāks, jo aizzēlums neļauj veidoties priežu jaunajai paaudzei.” Mežzinis arī stāsta, ka, augsnei kļūstot auglīgākai, Mežaparkā ienākušas tam neraksturīgas sugas – lapu koki: ozoli, kļavas, liepas, kā arī korintes un lazdas, kas veido necaurejamu pamežu, īstus džungļus, traucējot veidoties jaunajai skuju koku paaudzei.

Lai veidotos veselīgs mežs, vietām plānots retināt arī jaunās priedītes un liepu audzes, kas padomju gados nez kāpēc šeit iestādītas, kaut arī smilšainā augsne nav tām piemērota. SIA “Rīgas meži” darbinieki stāsta, ka arī šodien bieži vien saņemot lūgumus pēc atļaujas par godu kādam notikumam stādīt Mežaparkā kokus. Cilvēki prasot – kur mēs kaut ko varētu iestādīt? Bet Uldis Gaiss ir pārliecināts, ka nedrīkst stādīt, ko pagadās un kur pagadās, lai kociņi nemocītos.

 

U. Gaiss: “Padomju gados stādītā liepu audze ir pārbiezināta, tāpēc tā būs jāretina. Vietām arī jaunās paaudzes priedītes ir ļoti biezi saaugušas. Tās, kas atpaliek vai ieaug vecāko koku vainagos, plānots ņemt ārā. Mēs gribam retināt jauno paaudzi, atstājot veselīgākos kokus, kas veidos nākotnes mežaudzi un saglabās esošo ainavu.”

 

Mežzinis stāsta, ka Mežaparka kopšanu veiks zāģeru brigāde, kas strādās ar motorzāģiem. Turklāt tie būs nevis līgumstrādnieki, bet gan cilvēki, kam SIA “Rīgas meži” ir pamata darba vieta. U. Gaiss arī skaidro, ka ar saimniecisko darbību, kas nestu peļņu, plānotajiem darbiem Mežaparkā nav nekāda sakara.

Ar nelielu piebildi, ka vietās, kur krūmu puduris ainaviski iederas, tas nav obligāti jāizcērt, Mežaparka meža daļas sakopšanas plānu atbalsta arī Latvijas Dabas fonda pārstāvji. Viņi gan uzsver, ka katra vieta pirms zāģēšanas jāizvērtē atsevišķi, jo mežs šajā ziņā esot īpaši jūtīgs – tāpat kā visiem cilvēkiem nepiestāvot vienāds matu griezums, tā arī katrai vietai Mežaparkā nepiestāvēšot pēc vienādiem principiem veikta retināšanas cirte.

SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš uzsver, ka visi meža kopšanas darbi Mežaparkā notiks saskaņā ar detālplānojumu, kas paredz, ka Meža-
parks kļūs par iespējami labāko vietu atpūtai un kultūras baudīšanai.

A. Tauriņš: “Ir izskanējušas domas, ka Mežaparkā plānota būvniecība. Varu galvot – kamēr šeit strādāju, Mežaparkā nenotiks nekāda individuālā būvniecība. Te nebūs ne jaunu privātmāju, ne tirdzniecības centra. Ja arī šeit notiek infrastruktūras izbūve – tas saistīts ar atpūtas un kultūras zonas labiekārtošanu.” A. Tauriņš stāsta, ka esot pat iecere, ka ar laiku valsts varētu atpirkt tos privātīpašumus, kas atrodas Mežaparkā un kam tā īpašnieki piekļūst, braucot pa galveno aleju. Pēc viņa domām, pareizi būtu, ja galveno aleju izmantotu tikai tie, kas atbraukuši uz Mežaparku atpūsties, un nekāda transporta kustība šeit nenotiktu. Un arī pašiem “Rīgas mežu” darbiniekiem, nokļūstot savā darba vietā, nevajadzētu pārvietoties pa Mežaparku, bet visas administratīvās ēkas atrastos ārpus parka teritorijas.

 

A. Tauriņš: “Ja mežu nekopsim, Mežaparks pārvērtīsies par dabas rezervātu. Ir jau cilvēki, kuri vēlas dzīvot pilnīgi dabiskā vidē un tāpēc savā pagalmā nepļauj zāli un necērt krūmus. Taču es esmu pārliecināts, ka katram pēc iespējas ir jāsakopj gan sava sēta, gan darba vieta.”

 

A. Tauriņš arī piebilst, ka, izlasot negatīvos komentārus internetā, ka Mežaparkā tikšot zāģēti koki, nodomājis – vieglāk taču būtu nedarīt neko un netērēt šiem darbiem naudu, kuras jau tā trūkst… Taču, lai Mežaparka ainava saglabātos, citas izejas nav – nauda šiem darbiem ir jāatrod.

Un kā vienmēr, drosmīgi plānojot nākotni, A. Tauriņš ar savu komandu šovasar plānojis iedzīvināt Mežaparka Zaļo teātri, organizējot viesizrāžu ciklu. Ir arī doma Mežaparkā atjaunot atrakciju parku, kurā atkal griezīsies vidējai paaudzei vēl labā atmiņā palikušais panorāmas rats.

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10.6
Alūksne +5.9
Daugavpils +9.9
Saldus +8
Liepāja +6.7
Jelgava +8
Ventspils +7.2
Limbaži +6
Madona +8
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+